Jedynie prawda jest ciekawa


By było nas stać na dzieci

19.11.2011

Woliński: polityka prorodzinna została wreszcie dostrzeżona przez premiera

Donald Tusk w swoim exposé z 18 listopada zapowiedział utrzymanie ulgi na pierwsze i drugie dziecko, podwyższenie o 50 proc. ulgi na trzecie i kolejne dziecko, oraz likwidację ulgi dla rodziców, których dochody przekraczają 85 tys. rocznie, wychowujących tylko jedno dziecko a także likwidację becikowego dla tej grupy podatników. Stefczyk.info po wystąpieniu premiera zapytał Pawła Wolińskiego z Fundacji Mamy i Taty o jego opinię dotyczącą przedstawionych założeń.

Na pewno może cieszyć, że nie potwierdziły się zapowiedzi o zlikwidowaniu ulgi na pierwsze i drugie dziecko. Wszystko wskazuje na to, że był to wyciek kontrolowany, aby premier, na tle tych informacji, które się nie potwierdziły, mógł w swoim exposé wypaść korzystnie – uważa rozmówca Stefczyk.info.

Po exposé premiera chciałbym powiedzieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze: po raz pierwszy z ust premiera w jego głównym wystąpieniu padły słowa dotyczące polityki wspierania rodzin, w tym także rodzin wielodzietnych. To może cieszyć. Trzecie i czwarte dziecko w rodzinie jest dostrzegane w sensie pozytywnym, bez uciekania się do negatywnych stereotypów dotyczących wielodzietności. Ważne jest to, że wreszcie demografia występuje w głównych wystąpieniach najważniejszych polityków, takich jak premier kraju – stwierdza Woliński.

Jako na drugą kwestię i zarazem pytanie związane z exposé Woliński wskazuje na problem ulg na trzecie i kolejne dziecko. – W rodzinach wielodzietnych pracuje najczęściej jedno z rodziców i dochód uzyskiwany na rodzinę może nie wystarczać, aby w pełni skorzystać z tych ulg. Według ostatnich danych, które pochodzą z 2002 roku, a więc niestety już prawie sprzed 10 lat, w Polsce ok. 1,2–1,5 mln rodzin to rodziny wielodzietne, w których żyje ok. 6 mln. dzieci. Stanowią one ok. 17 proc. wszystkich polskich rodzin. Średnia taka rodzina posiada ok. czwórki dzieci. Z tych rodzin co 4–5 dziecko żyje w rodzinach, których cały dochód jest poniżej średniej krajowej, mieszczącej się w granicach ubóstwa. Niemożnością jest zatem odliczenie takich ulg na wszystkie dzieci w rodzinie – podkreśla Woliński.

Wobec tego, jak zaznacza rozmówca Stefczyk.info, plan z exposé rząd powinien traktować jako punkt wyjścia do dalszych działań na rzecz wspierania polityki prorodzinnej i polskiej rodziny, a nie na nich poprzestać i uznać, że problem jest załatwiony. – Na przykład, co zrobić z VAT-em na artykuły dziecięce? Od przyszłego roku m.in. VAT na ubranka dla niemowląt i buty dziecięce pójdzie w górę z obecnych 8 proc. do 23 proc. A przecież cały ten koszyk dotyczący polityki prorodzinnej powinien być zmieniony, powinien być zwolniony z VAT-u – wskazuje Woliński.

– Najczęściej na pytania, dlaczego nie chcemy mieć dzieci, padają odpowiedzi: że albo już mam dziecko, albo że mnie na nie nie stać – mówi Woliński. – Dziecko w dzisiejszych warunkach fiskalnych jest postrzegane jako luksusowa konsumpcja. I w tej mierze, aby realizować politykę prorodzinną, która powinna przecież leżeć w jednym z najważniejszych obszarów zainteresowania państwa jako warunek jego przyszłości, musi się zmienić cała polityka tego rządu, jak i kolejnych rządów. Na budżety rodzinne bowiem powinno się patrzeć jako na całość, i państwo powinno działać wspierająco na całym tym obszarze, a nie tylko w pewnych wyrwanych z niego punktach – podkreśla rozmówca Stefczyk.info.

Not. RoJ
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook