Jedynie prawda jest ciekawa


By było nas stać na dzieci

19.11.2011

Woliński: polityka prorodzinna została wreszcie dostrzeżona przez premiera

Donald Tusk w swoim exposé z 18 listopada zapowiedział utrzymanie ulgi na pierwsze i drugie dziecko, podwyższenie o 50 proc. ulgi na trzecie i kolejne dziecko, oraz likwidację ulgi dla rodziców, których dochody przekraczają 85 tys. rocznie, wychowujących tylko jedno dziecko a także likwidację becikowego dla tej grupy podatników. Stefczyk.info po wystąpieniu premiera zapytał Pawła Wolińskiego z Fundacji Mamy i Taty o jego opinię dotyczącą przedstawionych założeń.

Na pewno może cieszyć, że nie potwierdziły się zapowiedzi o zlikwidowaniu ulgi na pierwsze i drugie dziecko. Wszystko wskazuje na to, że był to wyciek kontrolowany, aby premier, na tle tych informacji, które się nie potwierdziły, mógł w swoim exposé wypaść korzystnie – uważa rozmówca Stefczyk.info.

Po exposé premiera chciałbym powiedzieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze: po raz pierwszy z ust premiera w jego głównym wystąpieniu padły słowa dotyczące polityki wspierania rodzin, w tym także rodzin wielodzietnych. To może cieszyć. Trzecie i czwarte dziecko w rodzinie jest dostrzegane w sensie pozytywnym, bez uciekania się do negatywnych stereotypów dotyczących wielodzietności. Ważne jest to, że wreszcie demografia występuje w głównych wystąpieniach najważniejszych polityków, takich jak premier kraju – stwierdza Woliński.

Jako na drugą kwestię i zarazem pytanie związane z exposé Woliński wskazuje na problem ulg na trzecie i kolejne dziecko. – W rodzinach wielodzietnych pracuje najczęściej jedno z rodziców i dochód uzyskiwany na rodzinę może nie wystarczać, aby w pełni skorzystać z tych ulg. Według ostatnich danych, które pochodzą z 2002 roku, a więc niestety już prawie sprzed 10 lat, w Polsce ok. 1,2–1,5 mln rodzin to rodziny wielodzietne, w których żyje ok. 6 mln. dzieci. Stanowią one ok. 17 proc. wszystkich polskich rodzin. Średnia taka rodzina posiada ok. czwórki dzieci. Z tych rodzin co 4–5 dziecko żyje w rodzinach, których cały dochód jest poniżej średniej krajowej, mieszczącej się w granicach ubóstwa. Niemożnością jest zatem odliczenie takich ulg na wszystkie dzieci w rodzinie – podkreśla Woliński.

Wobec tego, jak zaznacza rozmówca Stefczyk.info, plan z exposé rząd powinien traktować jako punkt wyjścia do dalszych działań na rzecz wspierania polityki prorodzinnej i polskiej rodziny, a nie na nich poprzestać i uznać, że problem jest załatwiony. – Na przykład, co zrobić z VAT-em na artykuły dziecięce? Od przyszłego roku m.in. VAT na ubranka dla niemowląt i buty dziecięce pójdzie w górę z obecnych 8 proc. do 23 proc. A przecież cały ten koszyk dotyczący polityki prorodzinnej powinien być zmieniony, powinien być zwolniony z VAT-u – wskazuje Woliński.

– Najczęściej na pytania, dlaczego nie chcemy mieć dzieci, padają odpowiedzi: że albo już mam dziecko, albo że mnie na nie nie stać – mówi Woliński. – Dziecko w dzisiejszych warunkach fiskalnych jest postrzegane jako luksusowa konsumpcja. I w tej mierze, aby realizować politykę prorodzinną, która powinna przecież leżeć w jednym z najważniejszych obszarów zainteresowania państwa jako warunek jego przyszłości, musi się zmienić cała polityka tego rządu, jak i kolejnych rządów. Na budżety rodzinne bowiem powinno się patrzeć jako na całość, i państwo powinno działać wspierająco na całym tym obszarze, a nie tylko w pewnych wyrwanych z niego punktach – podkreśla rozmówca Stefczyk.info.

Not. RoJ
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook