Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

By było nas stać na dzieci

19.11.2011

Woliński: polityka prorodzinna została wreszcie dostrzeżona przez premiera

Donald Tusk w swoim exposé z 18 listopada zapowiedział utrzymanie ulgi na pierwsze i drugie dziecko, podwyższenie o 50 proc. ulgi na trzecie i kolejne dziecko, oraz likwidację ulgi dla rodziców, których dochody przekraczają 85 tys. rocznie, wychowujących tylko jedno dziecko a także likwidację becikowego dla tej grupy podatników. Stefczyk.info po wystąpieniu premiera zapytał Pawła Wolińskiego z Fundacji Mamy i Taty o jego opinię dotyczącą przedstawionych założeń.

Na pewno może cieszyć, że nie potwierdziły się zapowiedzi o zlikwidowaniu ulgi na pierwsze i drugie dziecko. Wszystko wskazuje na to, że był to wyciek kontrolowany, aby premier, na tle tych informacji, które się nie potwierdziły, mógł w swoim exposé wypaść korzystnie – uważa rozmówca Stefczyk.info.

Po exposé premiera chciałbym powiedzieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze: po raz pierwszy z ust premiera w jego głównym wystąpieniu padły słowa dotyczące polityki wspierania rodzin, w tym także rodzin wielodzietnych. To może cieszyć. Trzecie i czwarte dziecko w rodzinie jest dostrzegane w sensie pozytywnym, bez uciekania się do negatywnych stereotypów dotyczących wielodzietności. Ważne jest to, że wreszcie demografia występuje w głównych wystąpieniach najważniejszych polityków, takich jak premier kraju – stwierdza Woliński.

Jako na drugą kwestię i zarazem pytanie związane z exposé Woliński wskazuje na problem ulg na trzecie i kolejne dziecko. – W rodzinach wielodzietnych pracuje najczęściej jedno z rodziców i dochód uzyskiwany na rodzinę może nie wystarczać, aby w pełni skorzystać z tych ulg. Według ostatnich danych, które pochodzą z 2002 roku, a więc niestety już prawie sprzed 10 lat, w Polsce ok. 1,2–1,5 mln rodzin to rodziny wielodzietne, w których żyje ok. 6 mln. dzieci. Stanowią one ok. 17 proc. wszystkich polskich rodzin. Średnia taka rodzina posiada ok. czwórki dzieci. Z tych rodzin co 4–5 dziecko żyje w rodzinach, których cały dochód jest poniżej średniej krajowej, mieszczącej się w granicach ubóstwa. Niemożnością jest zatem odliczenie takich ulg na wszystkie dzieci w rodzinie – podkreśla Woliński.

Wobec tego, jak zaznacza rozmówca Stefczyk.info, plan z exposé rząd powinien traktować jako punkt wyjścia do dalszych działań na rzecz wspierania polityki prorodzinnej i polskiej rodziny, a nie na nich poprzestać i uznać, że problem jest załatwiony. – Na przykład, co zrobić z VAT-em na artykuły dziecięce? Od przyszłego roku m.in. VAT na ubranka dla niemowląt i buty dziecięce pójdzie w górę z obecnych 8 proc. do 23 proc. A przecież cały ten koszyk dotyczący polityki prorodzinnej powinien być zmieniony, powinien być zwolniony z VAT-u – wskazuje Woliński.

– Najczęściej na pytania, dlaczego nie chcemy mieć dzieci, padają odpowiedzi: że albo już mam dziecko, albo że mnie na nie nie stać – mówi Woliński. – Dziecko w dzisiejszych warunkach fiskalnych jest postrzegane jako luksusowa konsumpcja. I w tej mierze, aby realizować politykę prorodzinną, która powinna przecież leżeć w jednym z najważniejszych obszarów zainteresowania państwa jako warunek jego przyszłości, musi się zmienić cała polityka tego rządu, jak i kolejnych rządów. Na budżety rodzinne bowiem powinno się patrzeć jako na całość, i państwo powinno działać wspierająco na całym tym obszarze, a nie tylko w pewnych wyrwanych z niego punktach – podkreśla rozmówca Stefczyk.info.

Not. RoJ
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook