Jedynie prawda jest ciekawa


Premier będzie tu raczej kibicem

18.11.2011

Reformy w Polsce nastąpią, tylko jeśli poszczególni ministrowie okażą się dostatecznie zmobilizowani – mówi portalowi Stefczyk.info Leszek Skiba z zarządu Instytutu Sobieskiego. W jego ocenie wszystko zależy od pasji nowych ministrów.

Dziś prace zaczynają nowi ministrowie, którzy weszli w skład drugiego rządu Donalda Tuska. W ocenie Leszka Skiby, politologa z Instytutu Sobieskiego, zdolność tej ekipy do przeprowadzenia w Polsce koniecznych reform zależy głównie od determinacji nowych szefów resortów. – Donald Tusk chciał zdaje się zrzucić z siebie opinie osoby, która nie robi nic, nie reformuje. Obsadził resorty nowymi ludźmi licząc na ich determinację i pomysły. Daję ci resort, jeśli chcesz zmian i reform, to coś zrób –tak działa Tusk. Zmiany będą, ale tylko jeśli poszczególni ministrowie okażą się dostatecznie zmobilizowani – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info. Skiba zaznacza, że jeśli „ministrowie będą mieli pasje, to zrobią coś ważnego”.

W ocenie naszego rozmówcy, Tusk w resortach postawił na ludzi, którzy zapewnią „mu w miarę profesjonalną obsługę ministerstw, żeby nie było wpadek”. Nasz rozmówca zaznacza, że wśród ministrów znajdują się również eksperci. - Ministrem z dużymi kompetencjami jest minister Korolec. On zaczynał karierę ministerialną w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Był wiceministrem, potem został w rządzie Tuska. Obecnie ma kierować Ministerstwem Środowiska – przypomina nasz rozmówca. Jednak zdaniem Skiby rolą premiera nie będzie motywowanie do zmian. - Premier będzie się raczej przyglądał, będzie kibicem, liczącym że członkowie rządu dokonają jakichś zmian. Tusk nie będzie liderem, osobą przeprowadzającą reformy – uważa Leszek Skiba.

Leszek Skiba, pytany czy jego zdaniem nowy rząd poradzi sobie, przyznał, że sceptycznie patrzy na szansę zmian w finansach państwa. - Mam wrażenie, że brakuje determinacji, by wprowadzić istotne cięcia w wydatkach państwa. Z wielu badań dotyczących konsolidacji fiskalnej wynika natomiast, że reformy wydatków państwa są znacznie ważniejsze od przychodów. Przychody zawsze stosunkowo łatwo zdobyć, np. podnosząc podatki. Na trwałe ograniczyć deficyt można jednak tylko przez ograniczanie strony wydatkowej – tłumaczy nasz rozmówca. Dlatego, jak zaznacza, należy szybko rozwiązać sprawę m.in. „emerytur mundurowych i świadczeń socjalnych”. – Dla mnie otwartym pozostaje pytanie, czy jest szansa na reformy w tych obszarach. Spodziewam się, że konsolidacji fiskalnej nie będzie, że zostaną jedynie podniesione podatki. To poprawi budżet, ale to nieodpowiednie środki – kwituje Leszek Skiba.

saż

[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook