Jedynie prawda jest ciekawa


Premier będzie tu raczej kibicem

18.11.2011

Reformy w Polsce nastąpią, tylko jeśli poszczególni ministrowie okażą się dostatecznie zmobilizowani – mówi portalowi Stefczyk.info Leszek Skiba z zarządu Instytutu Sobieskiego. W jego ocenie wszystko zależy od pasji nowych ministrów.

Dziś prace zaczynają nowi ministrowie, którzy weszli w skład drugiego rządu Donalda Tuska. W ocenie Leszka Skiby, politologa z Instytutu Sobieskiego, zdolność tej ekipy do przeprowadzenia w Polsce koniecznych reform zależy głównie od determinacji nowych szefów resortów. – Donald Tusk chciał zdaje się zrzucić z siebie opinie osoby, która nie robi nic, nie reformuje. Obsadził resorty nowymi ludźmi licząc na ich determinację i pomysły. Daję ci resort, jeśli chcesz zmian i reform, to coś zrób –tak działa Tusk. Zmiany będą, ale tylko jeśli poszczególni ministrowie okażą się dostatecznie zmobilizowani – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info. Skiba zaznacza, że jeśli „ministrowie będą mieli pasje, to zrobią coś ważnego”.

W ocenie naszego rozmówcy, Tusk w resortach postawił na ludzi, którzy zapewnią „mu w miarę profesjonalną obsługę ministerstw, żeby nie było wpadek”. Nasz rozmówca zaznacza, że wśród ministrów znajdują się również eksperci. - Ministrem z dużymi kompetencjami jest minister Korolec. On zaczynał karierę ministerialną w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Był wiceministrem, potem został w rządzie Tuska. Obecnie ma kierować Ministerstwem Środowiska – przypomina nasz rozmówca. Jednak zdaniem Skiby rolą premiera nie będzie motywowanie do zmian. - Premier będzie się raczej przyglądał, będzie kibicem, liczącym że członkowie rządu dokonają jakichś zmian. Tusk nie będzie liderem, osobą przeprowadzającą reformy – uważa Leszek Skiba.

Leszek Skiba, pytany czy jego zdaniem nowy rząd poradzi sobie, przyznał, że sceptycznie patrzy na szansę zmian w finansach państwa. - Mam wrażenie, że brakuje determinacji, by wprowadzić istotne cięcia w wydatkach państwa. Z wielu badań dotyczących konsolidacji fiskalnej wynika natomiast, że reformy wydatków państwa są znacznie ważniejsze od przychodów. Przychody zawsze stosunkowo łatwo zdobyć, np. podnosząc podatki. Na trwałe ograniczyć deficyt można jednak tylko przez ograniczanie strony wydatkowej – tłumaczy nasz rozmówca. Dlatego, jak zaznacza, należy szybko rozwiązać sprawę m.in. „emerytur mundurowych i świadczeń socjalnych”. – Dla mnie otwartym pozostaje pytanie, czy jest szansa na reformy w tych obszarach. Spodziewam się, że konsolidacji fiskalnej nie będzie, że zostaną jedynie podniesione podatki. To poprawi budżet, ale to nieodpowiednie środki – kwituje Leszek Skiba.

saż

[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook