Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Premier będzie tu raczej kibicem

18.11.2011

Reformy w Polsce nastąpią, tylko jeśli poszczególni ministrowie okażą się dostatecznie zmobilizowani – mówi portalowi Stefczyk.info Leszek Skiba z zarządu Instytutu Sobieskiego. W jego ocenie wszystko zależy od pasji nowych ministrów.

Dziś prace zaczynają nowi ministrowie, którzy weszli w skład drugiego rządu Donalda Tuska. W ocenie Leszka Skiby, politologa z Instytutu Sobieskiego, zdolność tej ekipy do przeprowadzenia w Polsce koniecznych reform zależy głównie od determinacji nowych szefów resortów. – Donald Tusk chciał zdaje się zrzucić z siebie opinie osoby, która nie robi nic, nie reformuje. Obsadził resorty nowymi ludźmi licząc na ich determinację i pomysły. Daję ci resort, jeśli chcesz zmian i reform, to coś zrób –tak działa Tusk. Zmiany będą, ale tylko jeśli poszczególni ministrowie okażą się dostatecznie zmobilizowani – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info. Skiba zaznacza, że jeśli „ministrowie będą mieli pasje, to zrobią coś ważnego”.

W ocenie naszego rozmówcy, Tusk w resortach postawił na ludzi, którzy zapewnią „mu w miarę profesjonalną obsługę ministerstw, żeby nie było wpadek”. Nasz rozmówca zaznacza, że wśród ministrów znajdują się również eksperci. - Ministrem z dużymi kompetencjami jest minister Korolec. On zaczynał karierę ministerialną w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Był wiceministrem, potem został w rządzie Tuska. Obecnie ma kierować Ministerstwem Środowiska – przypomina nasz rozmówca. Jednak zdaniem Skiby rolą premiera nie będzie motywowanie do zmian. - Premier będzie się raczej przyglądał, będzie kibicem, liczącym że członkowie rządu dokonają jakichś zmian. Tusk nie będzie liderem, osobą przeprowadzającą reformy – uważa Leszek Skiba.

Leszek Skiba, pytany czy jego zdaniem nowy rząd poradzi sobie, przyznał, że sceptycznie patrzy na szansę zmian w finansach państwa. - Mam wrażenie, że brakuje determinacji, by wprowadzić istotne cięcia w wydatkach państwa. Z wielu badań dotyczących konsolidacji fiskalnej wynika natomiast, że reformy wydatków państwa są znacznie ważniejsze od przychodów. Przychody zawsze stosunkowo łatwo zdobyć, np. podnosząc podatki. Na trwałe ograniczyć deficyt można jednak tylko przez ograniczanie strony wydatkowej – tłumaczy nasz rozmówca. Dlatego, jak zaznacza, należy szybko rozwiązać sprawę m.in. „emerytur mundurowych i świadczeń socjalnych”. – Dla mnie otwartym pozostaje pytanie, czy jest szansa na reformy w tych obszarach. Spodziewam się, że konsolidacji fiskalnej nie będzie, że zostaną jedynie podniesione podatki. To poprawi budżet, ale to nieodpowiednie środki – kwituje Leszek Skiba.

saż

[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook