Jedynie prawda jest ciekawa


Premier będzie tu raczej kibicem

18.11.2011

Reformy w Polsce nastąpią, tylko jeśli poszczególni ministrowie okażą się dostatecznie zmobilizowani – mówi portalowi Stefczyk.info Leszek Skiba z zarządu Instytutu Sobieskiego. W jego ocenie wszystko zależy od pasji nowych ministrów.

Dziś prace zaczynają nowi ministrowie, którzy weszli w skład drugiego rządu Donalda Tuska. W ocenie Leszka Skiby, politologa z Instytutu Sobieskiego, zdolność tej ekipy do przeprowadzenia w Polsce koniecznych reform zależy głównie od determinacji nowych szefów resortów. – Donald Tusk chciał zdaje się zrzucić z siebie opinie osoby, która nie robi nic, nie reformuje. Obsadził resorty nowymi ludźmi licząc na ich determinację i pomysły. Daję ci resort, jeśli chcesz zmian i reform, to coś zrób –tak działa Tusk. Zmiany będą, ale tylko jeśli poszczególni ministrowie okażą się dostatecznie zmobilizowani – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info. Skiba zaznacza, że jeśli „ministrowie będą mieli pasje, to zrobią coś ważnego”.

W ocenie naszego rozmówcy, Tusk w resortach postawił na ludzi, którzy zapewnią „mu w miarę profesjonalną obsługę ministerstw, żeby nie było wpadek”. Nasz rozmówca zaznacza, że wśród ministrów znajdują się również eksperci. - Ministrem z dużymi kompetencjami jest minister Korolec. On zaczynał karierę ministerialną w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Był wiceministrem, potem został w rządzie Tuska. Obecnie ma kierować Ministerstwem Środowiska – przypomina nasz rozmówca. Jednak zdaniem Skiby rolą premiera nie będzie motywowanie do zmian. - Premier będzie się raczej przyglądał, będzie kibicem, liczącym że członkowie rządu dokonają jakichś zmian. Tusk nie będzie liderem, osobą przeprowadzającą reformy – uważa Leszek Skiba.

Leszek Skiba, pytany czy jego zdaniem nowy rząd poradzi sobie, przyznał, że sceptycznie patrzy na szansę zmian w finansach państwa. - Mam wrażenie, że brakuje determinacji, by wprowadzić istotne cięcia w wydatkach państwa. Z wielu badań dotyczących konsolidacji fiskalnej wynika natomiast, że reformy wydatków państwa są znacznie ważniejsze od przychodów. Przychody zawsze stosunkowo łatwo zdobyć, np. podnosząc podatki. Na trwałe ograniczyć deficyt można jednak tylko przez ograniczanie strony wydatkowej – tłumaczy nasz rozmówca. Dlatego, jak zaznacza, należy szybko rozwiązać sprawę m.in. „emerytur mundurowych i świadczeń socjalnych”. – Dla mnie otwartym pozostaje pytanie, czy jest szansa na reformy w tych obszarach. Spodziewam się, że konsolidacji fiskalnej nie będzie, że zostaną jedynie podniesione podatki. To poprawi budżet, ale to nieodpowiednie środki – kwituje Leszek Skiba.

saż

[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook