Jedynie prawda jest ciekawa


Premia Kaplera, czyli błąd systemowy

21.02.2012

Wniosek z całej afery wokół premii Kaplera jest następujący: należy unikać tworzenia bytów pośrednich, takich jak spółki formalnie działające na zasadach biznesowych, a de facto zarządzane i obsadzane przez polityków - przekonuje Jacek Karnowski.

Pomimo słusznego oburzenia opinii publicznej, wydaje się, że były szef Narodowego Centrum Sportu otrzyma jednak kilkaset tysięcy złotych. W dwóch częściach - pierwsza 342 tys. zł, druga - 228 tys. zł. "Umów trzeba dotrzymywać" - argumentują politycy PO.

Dla przeciętnego Polaka, nawet przyzwoicie zarabiającego, owe kilkaset tysięcy złotych to pieniądze niewyobrażalne. Ale już w biznesie - dość normalne. Sam Kapler tak o tym mówił:

Mirosław Drzewiecki, gdy rozmawialiśmy o zatrudnieniu mnie przy projekcie Euro, spytał, ile zarabiałem wtedy, czyli 4 lata temu. Zaproponował połowę. Ale też rozłożoną na dwa elementy. Pensja podstawowa – plus wynagrodzenie dodatkowe.

Kapler dostał więc mniej niż zarabiał w biznesie. Ale i tak dużo. Jego pensja to typowa próba ominięcia przez agendy państwa problemów związanych ze stosunkowo niskimi zarobkami w sferze publicznej. Niskimi w porównaniu z biznesem.

Ale jest i druga strona medalu. Kapler wcześniej pracował m.in. dla PKN Orlen S.A., gdzie pełnił funkcję dyrektora wykonawczego. A Orlen to spółka skarbu państwa, której władze są wskazywane przez ministra skarbu (nie znaczy to, że są to wyłącznie polityczne, a nie merytoryczne nominacje). Stamtąd przeszedł do spółek Narodowe Centrum Sportu i PL 2012 - również zawiadywanych przez państwo. Trudno mówić, że to typowy biznes. To raczej sfera pośrednia, w której politycy mają wiele do powiedzenia (Kaplera zatrudniał Mirosław Drzewiecki).

Wniosek z całej afery wokół premii Kaplera jest następujący: należy unikać tworzenia bytów pośrednich, takich jak spółki formalnie działające na zasadach biznesowych, a de facto zarządzane i obsadzane przez polityków. Należy pilnować jasnej granicy między tym, co oparte na zasadach maksymalizacji zysku, a tym, co państwowe, skupione na interesie publicznych. Mieszanie wszystkiego daje w rezultacie takie właśnie sytuacje: teoretycznie niepolityczni menadżerowie otrzymują gigantyczne premie z pieniędzy publicznych. Bo przecież spółka NCS nie wypracowała zysku - ona obraca publicznymi pieniędzmi.

Po to mamy państwo, by samo z siebie było zdolne do przeprowadzenia takiej inwestycji jak budowa stadionu (zwłaszcza, że kusząca perspektywa inwestycji zarabiającej na siebie już legła w gruzach). Po to mamy - niebywale rozdęty - aparat urzędniczy, by realizował także trudniejsze zadania, a nie tylko urzędował, przekładając w leniwym tempie papierki. Owszem, urzędnicy zarabiają mniej niż menadżerowie, ale za to mają stabilniejszą, pewniejszą pracę.

W przypadku spółek sportowych znaczną część regulacji narzuciła UEFA. Ale wniosek warto wyciągnąć szerszy: niech państwowe buduje państwo. Tworzenie hybryd biznesowo-państwowych realnie ogranicza kontrolę demokratyczną na publicznymi pieniędzmi, no i rodzi mnóstwo pokus. Bo przecież dla polityków miejsca pracy w ich dyspozycji to cenny zasób. A miejsca świetnie płatny - zasób wyjątkowo cenny.

Jacek Karnowski

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook