Jedynie prawda jest ciekawa


Prawie sto procent kolejarzy za strajkiem

19.12.2012

95 procent pracowników spółek kolejowych opowiedziało się za strajkiem w obronie swoich przywilejów. Kolejarze protestują przeciwko likwidowaniu linii kolejowych i braku zainteresowania poprawą bezpieczeństwa na kolei. Jeśli do 28 grudnia nie dojdzie do porozumienia z rządem, wówczas zapadnie decyzja o terminie i zasięgu strajku. O konflikcie związki zawodowe - władza rozmawiamy z Jerzym Miętkiem, prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce.

Czy zaskoczyły pana wyniki referendum? Prawie sto procent opowiedziało się za strajkiem.

Nie, nie zaskoczyły mnie te wyniki. Znam bowiem nastroje na kolei. Są one coraz bardziej radykalne, bo obserwujemy co się dzieje w zarządzaniu naszymi spółkami, to co się ostatnio dzieje na Śląsku, to co się dzieje z projektowaniem ustawy o upadłości firm kolejowych, z zapowiedziami zamykania linii kolejowych, z bezpieczeństwem ruchu kolejowego itd. Tak więc w tym sporze zbiorowym wszystkie te sprawy skupiają się i środowisko kolejowe jest nimi zbulwersowane. Ono zbulwersowane jest też gigantyczną butą, z jaką mamy do czynienia ze strony rządu, z brakiem jakichkolwiek rozmów i prób rozwiązania tych kwestii. Wręcz przeciwnie, widzimy ewidentne prowokacje, aby uzyskać pretekst do unicestwienia, spacyfikowania związków zawodowych na kolei, bo tylko wówczas będzie władza mogła robić, co jej się podoba. Bardzo ważne jest to, że kluczowe związki kolejowe razem współpracują, nie ma żadnych wyłomów. Ludzie obserwują co się dzieje, te działania reformatorów kolejowych i obawiają się o miejsca pracy.

A co w sprawie zachowania ulg na przejazdy dla emerytów kolejowych? Chcielibyście je utrzymać?

Tak, no bo wszyscy wiedzą jakie są dziś emerytury. Emeryci traktują je – nie chcę powiedzieć, że sentymentalnie, ale jako coś, co im się należy po wielu latach służby. Są bardzo rozgoryczeni tym, że chcą im je odebrać. W tym względzie (zachowania ulg – przyp. red.) jest inicjatywa ustawodawcza ze strony Solidarnej Polski. Ale jakie są szanse regulacji ustawowych, tego nikt nie wie.

Wyniki nie pozostawiają wątpliwości, kolejarze gotowi są do strajku. Czy i kiedy on będzie?

Ja naprawdę liczę na porozumienie, bo przecież w grę nie wchodzą jakieś gigantyczne, powalające kwoty czy coś równie nierealnego jeśli chodzi o funkcjonowania kolei, mam na myśli utrzymanie ulg przejazdowych, które i tak przez przewoźników wykonywane są bezkosztowo, bo trzeba wiedzieć, że jeśli jakiś kolejarz jedzie na służbę, to nie jest podstawiany jakiś pociąg ani wagon, więc nie ma dodatkowych kosztów. To jest ewidentnie na złość robione. Liczymy jednak na opamiętanie i że dojdziemy do porozumienia. Jeśli dojdzie do strajku, to zdajemy sobie sprawę, że będzie to strajk o wszystko, bo on będzie wykorzystany, aby unicestwić związki i rozwalić tę kolej do końca. No bo my stoimy na straży, wytykamy te błędy, no i to nie podoba się.

Strona rządowa twierdzi, że chodzi wam tylko o wywalczenie ulg. Na czym polega problem?

Ulgi są rzeczywiście w obszarze sporu zbiorowego. Rząd twierdzi, że są one wymysłem komunistycznym, a przecież one istniały jeszcze przed wojną. Takie uprawnienia branżowe, resortowe istnieją. Pracownik elektrowni tez nie płaci pełnej stawki za prąd, gazownik za gaz itd. Przecież nawet prywatny biznesmen ma branżowe swoje ulgi. Jeśli kolej ma być pierwszą branżą, która nie ma nic, bo i służbę zdrowia nam zabrali i wiele innych rzeczy, to trzeba nam zapłacić rekompensatę. Zwracam też uwagę na inną rzecz. W przeciwieństwie do parlamentu kolejarze nie jeżdżą na koszt podatnika, bo ulgi przejazdowe wykupywane są przez przewoźnika. Po drugie jeśli chodzi o pracowników kolejowych, to one w 60-70 procentach wykorzystywane są do technologicznego przemieszczania się pracowników w czasie pracy. Maszynista musi dojechać do pociągu, kierownik pociągu, monter itd. Wykorzystywane są do technologii pracy kolei. Do cioci na imieniny to już rzadko kto jedzie pociągiem, chyba że mieszka gdzieś przy linii kolejowej.

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Andrzej Grygiel]                

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook