Jedynie prawda jest ciekawa


Prawda odpowiedzią na film National Geographic

25.01.2013

Na 2 dni przed oficjalną premierą filmu National Geographic "Śmierć prezydenta", spytaliśmy Antoniego Macierewicza, przewodniczącego Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Katastrofy Tu-154 M w Smoleńsku o przyczyny dla których szanowane w świecie wydawnictwo wyprodukowała tak kontrowersyjny film na ten temat.

Ja tego filmu jeszcze nie widziałem, dlatego trudno mi wypowiadać się merytorycznie na jego temat. Mogę natomiast skomentować to, co powiedzieli o filmie sami jego autorzy. Otóż oni przyznali, że jest to filmowa wersja raportu pani Anodiny i pana Millera. W związku z tym zastanawiam się tylko ile rządy pana Tuska i Putina w tej sprawie zrobiły.

Na pewno ściągnięto autorów i producentów na tajną konferencję, która odbyła się 3 dni temu i na którą zaproszono wyłącznie prorządowe media, nie zapraszając żadnej niezależnej prasy, bez względu czy to laickiej czy katolickiej. To dosyć niebywały sposób prezentowania swoich wyników, żeby dopuścić tylko tych, którzy chwalą. To już stawia ten film w takiej pozycji tuby propagandowej rządów Tuska i Putina. Ale merytorycznie będę mógł się odnieść jak ten materiał zobaczę. Czytałem raport MAK-u i raport Millera, zobaczę więc też ich wersję ekranizowaną.

Nie uważam, żeby to było kontrowersyjne dzieło - to jest po prostu dzieło propagandowe - propaganda jest pewnym działem aktywności rządowej i każdy rząd ma prawo do propagowania swojego stanowiska. Rządy pana Tuska i pana Putina propagują więc kłamliwą wersję, która osłania ich odpowiedzialność w sprawie tragedii smoleńskiej.

Dlaczego w takie przedsięwzięcie angażuje się taka firma jak National Geographic trzeba będzie ustalić w rozmowie między rządem Tuska, Putina i National Geographic.

Rząd pana Donalda Tuska zaaprobował ten punkt widzenia oddając śledztwo w ręce Rosjan, a następnie oddając wszystko w ręce pani Anodiny i w żaden sposób nie polemizując, nie próbując prostować kłamstw pani Anodiny, a wręcz przeciwnie - naciskając na Millera, żeby powielił kłamstwa Anodiny.

Upowszechnienie tej kłamliwej wersji na arenie międzynarodowej było w interesie rządu pana Donalda Tuska. Jedyną odpowiedzią na to jest prawda. Jedyną drogą na to jest przedstawianie obiektywnych, spokojnych, transparentnych badań naukowców - w taki sposób, jaki dzisiaj został dokonany na międzynarodowej prezentacji filmu pani Anity Gargas "Anatomia Upadku". Film, który został w dużej mierze zrobiony w oparciu o materiały Zespołu Parlamentarnego. Było olbrzymie zainteresowanie, było kilkudziesięciu korespondentów z całego świata.

Dlatego myślę, że upowszechnianie prawdy jest jedynym skutecznym przeciwdziałaniem dla kłamstwa - tak było w latach 80-tych wobec kłamstwa komunistycznego, tak dzisiaj jest wobec kłamstwa smoleńskiego propagowanego przez rząd pana Donalda Tuska i rząd pana Putina. Ważnym elementem upowszechniania prawdy na ten temat są bezpośrednie debaty i możliwość konfrontacji poglądów ekspertów i doradców pana Donalda Tuska oraz niezależnych naukowców, badaczy i ekspertów, w tym Zespołu Parlamentarnego. Taka najbliższa debata ma się odbyć na jednym z uniwersytetów warszawskich 5 lutego o godz. 10.00 Liczymy na to, że eksperci pana Donalda Tuska nabiorą wiary we własne argumenty, że stawią się i że przedstawią swoje racje w starciu z ekspertami, profesorami, naukowcami niezależnymi. To ważny element dochodzenia do prawdy.

not. zrk
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook