Jedynie prawda jest ciekawa


Prace na "Łączce" zagrożone?

03.10.2013

"Prace identyfikacyjne są obecnie znacznie spowolnione" - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl dr Andrzej Ossowski, szef zespołu Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

wPolityce.pl: Z końcem sierpnia przestali Państwo otrzymywać środki na prowadzenie prac identyfikacyjnych ciał Polaków wydobytych ze zbiorowych mogił w Kwaterze „Ł”. Czy w związku z tym byli Państwo zmuszeni wstrzymać prace?

Dr Andrzej Ossowski: Aby móc kontynuować prace identyfikacyjne, potrzeba nam stałego finansowania. Obecnie prace są znacznie spowolnione. Dysponujemy pewnymi środkami, nie pozwalają one jednak na kontynuowanie ich w takim tempie, jak do tej pory. Jest to zagrożenie dla całego projektu, być może przyjdzie taki dzień, kiedy będziemy musieli w ogóle wstrzymać prace. Wiadomość o tym wywołała burzę medialną, w wyniku której zgłosiło się do nas bardzo wielu ludzi chcących wesprzeć nasze działania. Mam nadzieję, że groźba klęski się od nas odsuwa.

Kto finansował badania do tej pory?

Osoby prywatne, nasz instytut oraz Instytut Pamięci Narodowej. Nasi pracownicy w większości nie pobierają wynagrodzenia. Większość prac odbywała się zatem bez kosztów osobowych. Na dłuższą metę jednak prowadzenie projektu przy niepewnym źródle finansowania, jest trudne. Identyfikacja ciał wydobytych z „Łączki” jest największym tego typu projektem  w Polsce. Nikt nie prowadził dotychczas prac na taką skalę. Bez stałego wsparcia trudno będzie utrzymywać te badania na stałym poziomie. 

Kiedy planują Państwo zorganizowanie najbliższej konferencji, na której podadzą Państwo nazwiska kolejnych zidentyfikowanych bohaterów?

Zakładaliśmy zwoływanie takich konferencji co trzy – cztery miesiące i podawanie na nich około dziesięciu nazwisk. Kolejną konferencję planowaliśmy na grudzień. Nie wiemy jednak, czy uda nam się ją zorganizować. Przy braku odpowiednich środków finansowych, może to być trudne.

Czy można mówić o braku woli wsparcia ze strony instytucji państwowych?

Trudno zakładać, że chodzi tu o brak dobrej woli. Trudno mi się do tego odnieść, ja jestem odpowiedzialny za część laboratoryjną badań. Brak wsparcia  niekoniecznie musi wynikać z czyjejś złej woli, ale chociażby z niedostatecznej informacji. Mamy jednak nadzieję, że wsparcie ze strony instytucji państwowych się jednak pojawi. Wydaje mi się, że w tak ważnej sprawie nie powinno być z tym żadnego problemu. 

Cały wywiad na portalu wPolityce.pl.

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook