Jedynie prawda jest ciekawa


Prace na "Łączce" zagrożone?

03.10.2013

"Prace identyfikacyjne są obecnie znacznie spowolnione" - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl dr Andrzej Ossowski, szef zespołu Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

wPolityce.pl: Z końcem sierpnia przestali Państwo otrzymywać środki na prowadzenie prac identyfikacyjnych ciał Polaków wydobytych ze zbiorowych mogił w Kwaterze „Ł”. Czy w związku z tym byli Państwo zmuszeni wstrzymać prace?

Dr Andrzej Ossowski: Aby móc kontynuować prace identyfikacyjne, potrzeba nam stałego finansowania. Obecnie prace są znacznie spowolnione. Dysponujemy pewnymi środkami, nie pozwalają one jednak na kontynuowanie ich w takim tempie, jak do tej pory. Jest to zagrożenie dla całego projektu, być może przyjdzie taki dzień, kiedy będziemy musieli w ogóle wstrzymać prace. Wiadomość o tym wywołała burzę medialną, w wyniku której zgłosiło się do nas bardzo wielu ludzi chcących wesprzeć nasze działania. Mam nadzieję, że groźba klęski się od nas odsuwa.

Kto finansował badania do tej pory?

Osoby prywatne, nasz instytut oraz Instytut Pamięci Narodowej. Nasi pracownicy w większości nie pobierają wynagrodzenia. Większość prac odbywała się zatem bez kosztów osobowych. Na dłuższą metę jednak prowadzenie projektu przy niepewnym źródle finansowania, jest trudne. Identyfikacja ciał wydobytych z „Łączki” jest największym tego typu projektem  w Polsce. Nikt nie prowadził dotychczas prac na taką skalę. Bez stałego wsparcia trudno będzie utrzymywać te badania na stałym poziomie. 

Kiedy planują Państwo zorganizowanie najbliższej konferencji, na której podadzą Państwo nazwiska kolejnych zidentyfikowanych bohaterów?

Zakładaliśmy zwoływanie takich konferencji co trzy – cztery miesiące i podawanie na nich około dziesięciu nazwisk. Kolejną konferencję planowaliśmy na grudzień. Nie wiemy jednak, czy uda nam się ją zorganizować. Przy braku odpowiednich środków finansowych, może to być trudne.

Czy można mówić o braku woli wsparcia ze strony instytucji państwowych?

Trudno zakładać, że chodzi tu o brak dobrej woli. Trudno mi się do tego odnieść, ja jestem odpowiedzialny za część laboratoryjną badań. Brak wsparcia  niekoniecznie musi wynikać z czyjejś złej woli, ale chociażby z niedostatecznej informacji. Mamy jednak nadzieję, że wsparcie ze strony instytucji państwowych się jednak pojawi. Wydaje mi się, że w tak ważnej sprawie nie powinno być z tym żadnego problemu. 

Cały wywiad na portalu wPolityce.pl.

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook