Jedynie prawda jest ciekawa


Pozycja Tuska słabnie nawet u Niemców

24.06.2013

Gdy czyta się te artykuły przypomina się natychmiast znane polskie przysłowie ludowe „na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą”. Wygląda na to, że pozycja Tuska słabnie nie tylko w Polsce ale także u niemieckich przyjaciół.

W niektórych niemieckich mediach (dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung, portal Deutsche Welle), pojawiły się bardzo krytyczne teksty dotyczące rządu Donalda Tuska i jego odpowiedzialności za kłopoty finansowe wielu zagranicznych firm budowlanych zaangażowanych w realizację kontraktów infrastrukturalnych w Polsce.

Ta zmiana sytuacji może co najmniej zastanawiać, bo przecież do tej pory gdzie jak gdzie ale w Niemczech premier Tusk cieszył się nie tylko względami samej kanclerz Angeli Merkel i różnych środowisk opiniotwórczych (liczne nagrody i wyróżnienia) ale także przychylnością głównych mediów.

Wydawało się, że w związku z budową w Polsce autostrad i dróg ekspresowych w ostatnich 6 latach, wszystko już było.

Mimo wydania w tym okresie ponad 100 mld zł na ten cel nie ma i długo jeszcze nie będzie pełnego ciągu drogowego o tych parametrach z Zachodu na Wschód (A-2, A-4) ani z Północy na Południe (A-1).

Były za to liczne upadłości zarówno generalnych wykonawców rządowych kontraktów drogowych jak i masowe zjawisko niepłacenia podwykonawcom, co z kolei skutkuje ich upadłościami trwającymi do chwili obecnej. W związku z tym część z nich prowadziła blokady dróg przy pomocy maszyn budowlanych, aby choć częściowo odzyskać swoje należności.

Były dokonane przez ABW podsłuchy rozmów prowadzonych przez szefów spółek startujących w przetargach drogowych w wyniku których prowadzone są do tej pory postępowania prokuratorskie, a Komisja Europejska zablokowała przekazywanie do naszego kraju środków z budżetu UE przeznaczonych na realizację tych inwestycji.

Były i ciągle trwają liczne procesy sądowe, w których z jednej strony pozywana jest GDDKiA przez wykonawców kontraktów drogowych, z drugiej to właśnie ona pozywa ponoć niesolidnych przedsiębiorców.

Teraz pojawiły się poważne protesty międzynarodowe i na to zwracają uwagę niemieckie media.

Otóż obecni w Polsce ambasadorowie Niemiec, Francji, Austrii, Holandii, Irlandii oraz Portugalii, napisali list do wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z protestem w sprawie realizacji kontraktów infrastrukturalnych (drogowych, stadionowych) przez firmy pochodzące z ich krajów.

Ich zdaniem między innymi „GDDKiA wadliwie przygotowała procesy inwestycyjne związane z budową dróg i konsekwentnie przerzuca odpowiedzialność za problemy z ich realizacją na firmy wykonawcze”.

List podobnej treści został także wystosowany do europejskich organizacji branżowych, które z kolei przekazały go do Komisji Europejskiej.

W listach tych ambasadorowie zwracają uwagę, że w sądach w Polsce zagraniczni wykonawcy rządowych zleceń infrastrukturalnych (drogi, stadiony) procesują się już z GDDKiA, a także Skarbem Państwa o kwotę przynajmniej 1 mld zł, natomiast całość ich roszczeń w stosunku do polskiego państwa, opiewa na kwotę około 2,3 mld euro (około 10 mld zł).

Premier Tusk do tej pory twierdził, że to opozycja krytykując jego posunięcia na forum UE, psuje naszemu krajowi opinię za granicą.

Teraz po blisko 6 latach jego rządzenia okazuje się, że brak kompetencji jego najbliższych współpracowników (ministra transportu Sławomira Nowaka i minister sportu Joanny Muchy), a także podległych im wysokich urzędników państwowych, doprowadził do sporów o tak wielkie pieniądze, że zachodnie przedsiębiorstwa używają coraz „cięższej artylerii”, aby odzyskać ich zdaniem należne im środki.

Jeżeli do tego doprowadzą, kilkaset kilometrów nowych dróg w Polsce nie zostanie wybudowane, ponieważ trzeba będzie regulować stare rachunki.

No i ta coraz gorsza opinia o premierze Tusku w Niemczech, to dopiero dla niego dramat!

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook