Jedynie prawda jest ciekawa


Poznański czerwiec 1956 roku we „wSieci Historii”

14.06.2016

Poznański czerwiec 1956 roku na łamach miesięcznika „wSieci Historii”. W najnowszym numerze „wSieci Historii” te dramatyczne wydarzenia przypomina m.in. prof. Jan Żaryn, redaktor naczelny miesięcznika.

W najnowszym numerze „wSieci Historii” Jan Żaryn, redaktor naczelny miesięcznika, przypomina: - Czerwiec to jeden z najważniejszych miesięcy w polskim kalendarzu okresu PRL. Kojarzy się nam powszechnie, i słusznie, z dramatycznymi manifestacjami ulicznymi z 1956 r. oraz  z 1976 r. Chociaż wiele różni te wydarzenia, to wyznaczają one wspólną drogę Polaków zmierzających ku wolności i niepodległości, wbrew determinizmowi historycznemu wyznawanemu przez marksistów i propagowanemu przez wszechobecną propagandę oraz wbrew komunistom z PZPR i ich sojusznikom z ZSL i SD, bezkarnie zarządzającym państwem polskim z nadania zewnętrznego mocodawcy.  

O powstaniu w 1956 roku i późniejszej walce o pamięć ofiar pisze również Agnieszka Łuczak: Próby oddania hołdu uczestnikom tragicznych wydarzeń sprzed 60 lat to jeden z elementów, które budowały tożsamość opozycji demokratycznej przez cały PRL – przypomina autorka. W nowym numerze miesięcznika „wSieci Historii” 

Wojciech Orliński rozmawia o popularności nazizmu z prof. Guido Knoppem, niemieckim historykiem: - Większość Niemców była bezwarunkowo oddana Hitlerowi, buntując się jednocześnie przeciw postanowieniom wersalskim –  czytamy w tekście. Guido Knopp mówi o polityce historycznej i społecznych odczuciach Niemców: - Trzeba to jasno powiedzieć: dla olbrzymiej części narodu 8 maja nie był dniem wyzwolenia. Gros Niemców wspierało Hitlera do samego końca, wierząc w „ostateczne zwycięstwo”. Owszem, nie zabrakło ludzi będących na „wewnętrznej” emigracji lub nawet w jawnej opozycji do nazistów, ale wiosną 1945 r. była to mniejszość. Zdecydowana większość odczuła ulgę lub zmieniła zdanie dopiero kilka miesięcy później, uświadomiwszy sobie po niewczasie, co przez te 12 lat się wydarzyło – czytamy w tekście.  

W nowym numerze miesięcznika polecamy także artykuł o działaniach władz PRL, które dążyły do tego, by umniejszyć znaczenie i wagę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do kraju. Wizyty papieża w 1979 r. nie można było przemilczeć, ale w prasowych notkach starano się ją przyćmić artykułami na temat jubileuszu PRL, dorobku poszczególnych grup społecznych czy też laickich rytuałów – pisze Łucja Marek.  

Miesięcznik podejmuje również tematykę rzezi wołyńskiej. O tym, że ludobójstwo na Wołyniu nie było spontaniczną akcją, bo poprzedziły ją lata pracy organizacyjnej, „uświadamiającej” i różnego rodzaju przygotowań bojowych OUN – pisze Ewa Siemaszko. 

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce, kolportowany jest w kioskach w całym kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. 

Dostępny jest także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

kk

[fot. "wSieci Historii"]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook