Jedynie prawda jest ciekawa


Poznański czerwiec 1956 roku we „wSieci Historii”

14.06.2016

Poznański czerwiec 1956 roku na łamach miesięcznika „wSieci Historii”. W najnowszym numerze „wSieci Historii” te dramatyczne wydarzenia przypomina m.in. prof. Jan Żaryn, redaktor naczelny miesięcznika.

W najnowszym numerze „wSieci Historii” Jan Żaryn, redaktor naczelny miesięcznika, przypomina: - Czerwiec to jeden z najważniejszych miesięcy w polskim kalendarzu okresu PRL. Kojarzy się nam powszechnie, i słusznie, z dramatycznymi manifestacjami ulicznymi z 1956 r. oraz  z 1976 r. Chociaż wiele różni te wydarzenia, to wyznaczają one wspólną drogę Polaków zmierzających ku wolności i niepodległości, wbrew determinizmowi historycznemu wyznawanemu przez marksistów i propagowanemu przez wszechobecną propagandę oraz wbrew komunistom z PZPR i ich sojusznikom z ZSL i SD, bezkarnie zarządzającym państwem polskim z nadania zewnętrznego mocodawcy.  

O powstaniu w 1956 roku i późniejszej walce o pamięć ofiar pisze również Agnieszka Łuczak: Próby oddania hołdu uczestnikom tragicznych wydarzeń sprzed 60 lat to jeden z elementów, które budowały tożsamość opozycji demokratycznej przez cały PRL – przypomina autorka. W nowym numerze miesięcznika „wSieci Historii” 

Wojciech Orliński rozmawia o popularności nazizmu z prof. Guido Knoppem, niemieckim historykiem: - Większość Niemców była bezwarunkowo oddana Hitlerowi, buntując się jednocześnie przeciw postanowieniom wersalskim –  czytamy w tekście. Guido Knopp mówi o polityce historycznej i społecznych odczuciach Niemców: - Trzeba to jasno powiedzieć: dla olbrzymiej części narodu 8 maja nie był dniem wyzwolenia. Gros Niemców wspierało Hitlera do samego końca, wierząc w „ostateczne zwycięstwo”. Owszem, nie zabrakło ludzi będących na „wewnętrznej” emigracji lub nawet w jawnej opozycji do nazistów, ale wiosną 1945 r. była to mniejszość. Zdecydowana większość odczuła ulgę lub zmieniła zdanie dopiero kilka miesięcy później, uświadomiwszy sobie po niewczasie, co przez te 12 lat się wydarzyło – czytamy w tekście.  

W nowym numerze miesięcznika polecamy także artykuł o działaniach władz PRL, które dążyły do tego, by umniejszyć znaczenie i wagę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do kraju. Wizyty papieża w 1979 r. nie można było przemilczeć, ale w prasowych notkach starano się ją przyćmić artykułami na temat jubileuszu PRL, dorobku poszczególnych grup społecznych czy też laickich rytuałów – pisze Łucja Marek.  

Miesięcznik podejmuje również tematykę rzezi wołyńskiej. O tym, że ludobójstwo na Wołyniu nie było spontaniczną akcją, bo poprzedziły ją lata pracy organizacyjnej, „uświadamiającej” i różnego rodzaju przygotowań bojowych OUN – pisze Ewa Siemaszko. 

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce, kolportowany jest w kioskach w całym kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. 

Dostępny jest także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

kk

[fot. "wSieci Historii"]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook