Jedynie prawda jest ciekawa


Powyborcza rzeczywistość. W partiach wrze?

19.10.2011

Marek Pyza, dziennikarz śledczy, tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info, że bardzo ciekawa sytuacja jest w Platformie Obywatelskiej. „W ostatnich dniach doszło do pierwszego tak ostrego ataku Donalda Tuska na Grzegorza Schetynę. Mówienie, że się zabiera komuś funkcję marszałka, ponieważ jest on przywódcą wewnętrznej opozycji w partii, jest precedensem. Mamy próbę upokorzenia Schetyny” – tłumaczy nam dziennikarz.

Pyza uważa, że Schetyna straci fotel marszałka Sejmu, ponieważ na razie nie jest gotowy na wojnę z Tuskiem.

- Walka o to stanowisko oznaczałaby poważną frondę w partii. Na to Schetyna się na razie nie zdecyduje. Może natomiast szantażować Tuska choćby swoim milczeniem. I wygląda na to, że właśnie na taki krok się zdecydował – mówi Marek Pyza portalowi Stefczyk.info. Zaznacza, że rzeczywiste powody zniknięcia na kilka dni Schetyny są zdecydowanie inne niż wersja oficjalna. - Zapowiedź, że on znika na kilka dni w trosce o spokojną głowę premiera, może być przyjmowana tylko przez ludzi naiwnych. Schetyna chce dać szefowi PO jasny sygnał: nie można mnie marginalizować przy konstruowaniu rządu. Tusk musi więc brać pod uwagę jego ambicje. Premier ma teraz ból głowy, musi prowadzić negocjacje koalicyjne oraz neutralizować tarcia partyjne bez Schetyny, który postanowił pomilczeć i nie wiadomo, jaki wykona następny ruch – mówi nam dziennikarz. Zaznacza, że najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie wiadomo, o co w tej walce chodzi. - Wygląda na to, że tylko o ambicje i wpływy. W PO nie ma żadnego starcia programowego ani ideowego.

Z kolei w PiS, według Marka Pyzy, nie dojdzie do żadnych rewolucji.

- Nawet jeśli Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski rozważają jakiś rokosz, to na pewno nie teraz. I jeszcze długo do niego nie dojdzie. Wszyscy mają świadomość, że bez Kaczyńskiego partia się wykruszy – tłumaczy dziennikarz. - Jeśli frakcja Ziobrystów chciałaby grać na swojego lidera, musiałaby mieć pewność, że mają za sobą silną grupę. Inaczej skończą jak z PJN. Wtedy z PiS wyszło kilkanaście osób i okazało się, że bez wyrazistych liderów nie mogą nic zdziałać.

Marek Pyza wskazuje również na inny aspekt sprawy. - Pamiętajmy, że Zbigniew Ziobro ma obiecaną kandydaturę w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Bez zaplecza taki start nie miałby żadnego sensu. Oczywiście tę deklarację Kaczyński zawsze może zmienić. Jednak dla Ziobro otwarta wojna z Kaczyńskim byłaby zdecydowanie niewygodnym ruchem – mówi Pyza. Zaznacza, że wojna taka i Kaczyńskiemu nie opłaca się. - Tak zwani Ziobryści to jedna z najsilniejszych frakcji w partii. Jest w niej kilka popularnych postaci: Ziobro, Kurski, Cymański, Duda, Dera, Kempa. Ich odejście z PiS byłoby dużym uszczerbkiem dla ugrupowania.

Marek Pyza zaznacza, że w PiS zamiast wojny dojdzie raczej do walki o wpływy - w partii, Komitecie Politycznym.

- To już zresztą widać. Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" z jednej strony przyznaje Ziobrystom rację na temat błędów w kampanii, a z drugiej ich nieco marginalizuje i szydzi z nich. Sięgnie on po ten sposób działania nie po raz pierwszy. Będzie chciał zachować status quo w partii, żeby mu się formacja nie rozpierzchła – kwituje dziennikarz.

Omawiając sytuację w SLD Pyza stwierdza, że jedno jest jasne.

- Wiadomo, że będzie rewolucja w partii. Napieralski straci władzę. Może jeszcze próbować mobilizować ludzi i partię, ale wygląda na to, że jest już ostatecznie przegrany – wskazuje dziennikarz. Dodaje, że w 2011 roku nastąpiła marginalizacja postkomunistów. - Udało się to, o co wielu walczyło przez lata – wreszcie postkomuniści znaleźli się na skraju życia, zostali zupełnie zmarginalizowani. Zawdzięczają to Napieralskiemu. Pytanie, czy wracając do starych twarzy – Millera, Kalisza, Kwaśniewskiego - będą w stanie się odbudować. Moim zdaniem w najbliższej przyszłości, zwłaszcza przy szalejącym Palikocie, nie.

saż
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook