Jedynie prawda jest ciekawa


Marek Pyza: Powstaje pomnik ofiar 10/04

03.04.2013

Gdzie jesteśmy po trzech latach od katastrofy smoleńskiej? W miejscu, z którego wciąż nie widać wyjaśnienia tej tragedii. To smutna konstatacja. Ale z drugiej strony budująca jest świadomość, jak wielu ludziom na poznaniu prawdy zależy. Ich determinacji nie udało się zniszczyć. I to oni przyniosą upragnione posmoleńskie katharsis.

Pozorny spór, jaki dotyczy dramatu z 10/04 dotyczy przeciwstawienia oficjalnej wersji sporządzonej przez ekipy duetu Anodina-Miller tezom stawianym przez parlamentarny zespół wspierany coraz liczniejszym gronem naukowców. Ważniejsze, że już dziś możemy w miarę czytelnie rozpisać wszystko, co wiemy, co próbowano nam wmówić i co wyłazi na wierzch wbrew woli samozwańczych demiurgów smoleńskiego porządku. I choć ta analiza nie daje jasnej odpowiedzi na pytanie: dlaczego TU-154M rozpadł się w drobny MAK na rosyjskiej ziemi, pozwala przynajmniej wskazać, co jest w tej sprawie tylko propagandowym pyłem, a co koniecznymi do zweryfikowania poważnymi wątpliwościami.

Liczba manipulacji medialnych przeszła najśmielsze oczekiwania. Po tragedii smoleńskiej pozostaną m.in. opasłe opracowania poświęcone metodyce prania mózgów, alfabety pół-prawd, ordynarnych kłamstw. Cztery próby lądowania, kłótnia gen. Błasika z kpt. Protasiukiem, wyimaginowane fragmenty stenogramu („Podchodzimy” zamiast „odchodzimy”, „jak nie wyląduję, to mnie zabije”), obecność BOR-owców na lotnisku, przekopanie smoleńskiej ziemi „na metr w głąb”, współpraca przy sekcjach zwłok, zabezpieczenie wraku tupolewa i wiele innych.

Pozostanie anty-podręcznik dyplomacji, w którym cała machina rządowa układa się z niedawnym oprawcą i gra na jego interesy, zdradzając najwyższy organ władzy – prezydenta. Spełniając zachcianki obcego mocarstwa próbują wymazać Pierwszego Obywatela z kalendarza symbolicznych rocznicowych uroczystości. Służby nie pilnują remontu samolotu VIP-ów, nie zabezpieczają wizyty, ignorują ostrzeżenia o zagrożeniu terrorystycznym. Gdy dochodzi do tragedii, państwo polskie nawet nie stara się o zabezpieczenie podstawowych dowodów, nie sięga po korzystne rozwiązania prawne, rozpowszechnia fałszywe informacje, abdykuje. Śledztwo zamienia się w groteskę. Polscy prokuratorzy przypominają w niej statystów, którym co chwilę ktoś zmienia rolę.

Jeden po drugim ujawniane są fakty, o których powiedzieć „skandal” to powiedzieć niewiele. Wprowadzanie w błąd przez kontrolerów, niszczenie wraku, zamiana ciał w trumnach, PRL-owski szpieg jako główny organizator wizyt z ramienia ambasady, wreszcie ślady materiałów wybuchowych na szczątkach samolotu.
To wszystko składa się na upiorny kalejdoskop iluzji, wypełniany każdego dnia nowymi-starymi sztuczkami dyżurnych prestidigitatorów. Nie mają oni łatwego życia. Ciągle ktoś wchodzi im w drogę – przedstawia badania kwestionujące oficjalne tezy. Z kilku naukowców grono to powiększa się do ponad setki. Niezależni dziennikarze wyrzuceni z jednej redakcji, znajdują miejsce w innej. Wciąż punktują kłamstwa. Piszą artykuły, kręcą filmy, ponawiają pytania, które stawiają rządzących pod ścianą, a rządzonym pokazują światełko w tunelu.

Tą nadzieją jest determinacja, której władza i jej medialni pomagierzy nie zdołali zabić. Nie spacyfikowali potrzeby poznania prawdy przez rodziny, niezależne media, część klasy politycznej, naukowców i zwykłych ludzi, którzy interesują się wszystkim, co dzieje się wokół wyjaśniania katastrofy. Ci ostatni nie tylko szukają informacji w internecie i prasie niezginającej karku, ale też wychodzą na ulice, biorą udział w mszach, marszach, spotkaniach, wieczorach pamięci.
 
Polskie społeczeństwo dostało potężny cios, jakiego od dziesiątek lat nikt mu nie zadał. Nie dość, że straciło poważną część elity państwowej – tę niepodległościową, pielęgnującą tradycyjne wartości, złożoną z ludzi o pięknych życiorysach, zasłużonych dla budowania naszej wolności, najlepszych żołnierzy – to jeszcze w ohydny sposób próbowano je skłócić, upokorzyć, rozbić. Tylko w pewnym stopniu to się udało. Dla niektórych wciąż modne jest wyszydzanie „ludu smoleńskiego”, podoba się kolportowanie przez pseudo-autorytety przemysłu pogardy fraz o „religii” czy „sekcie smoleńskiej”. To wciąż popularne zjawisko, ale są podstawy by sądzić, że będzie stawać się coraz bardziej marginalne.

Im dłużej Rosjanie będą kpić z Polski i polskiego rządu, im dłużej rząd i jego „eksperci” będą brutalnie postponować tych, którzy mają czelność stawiać pytania i podważać oficjalne raporty, im dłużej osoby w oczywisty sposób skażone smoleńskimi zaniedbaniami będą odbierać nagrody i awanse, im bardziej prokuratura będzie kręcić i zaprzeczać sama sobie, tym poważniej w głowie każdego obserwatora brzmieć będzie pytanie: czego tak się boją? Odpowiedzialności za obnażone błędy? Kary za karuzelę kłamstw, z której nie mogą już zeskoczyć? Konsekwencji potwierdzenia tej straszliwej, „spiskowej” teorii?

Nie wszystkim chodzi tu o prawdę – to jasne. Ale ci, których działanie ona determinuje, prędzej czy później zwyciężą. I z podniesionymi głowami będą mogli złożyć kwiaty pod godnym pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej wzniesionym w centrum Warszawy.

Marek Pyza
[fot. Tomasz Mielcarz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook