Jedynie prawda jest ciekawa


Powązki staja się symbolem narodowej schizofrenii

30.05.2014

Jak to jest możliwe, że ten sam naród w tym samym czasie honoruje rtm. Pileckiego oraz Jaruzelskiego? - pyta prof. Jan Żaryn?

Stefczyk.info: Jak pan profesor z punktu widzenia historyka ocenia to co się teraz dzieje – tę próbę wybielania Wojciecha Jaruzelskiego?

Prof. Jan Żaryn: Dziś zaprowadziłem studentów na Rakowiecką, do mokotowskiego więzienia, gdzie zobaczyli karcere, cele, gdzie byli torturowani polscy bohaterowie, gdzie ginęli i skąd ich wywożono na Łączkę powązkowską. Powązki Wojskowe – wobec tego co dziś się tam wydarzyło – stają się symbolem naszej zbiorowej schizofrenii, w której funkcjonujemy jako naród. Powązki Wojskowe mogą się stać bardzo ciekawym dokumentem za 50, 100 lat dla historyków. Jak to jest możliwe, że ten sam naród, reprezentowany przez niepodległe państwo, może w tym samym czasie honorować mjr. Dekutowskiego, rtm. Pileckiego czy Stanisława Kasznicę czy innych bohaterów, których szczątki znajdujemy na Łączce oraz generała Jaruzelskiego, który był informatorem Informacji Wojskowej – sowieckiej struktury, nałożonej na wojsko po wojnie po to, aby je sowietyzować? To osoba, która była odpowiedzialna w latach 60. za pobór kleryków do wojska, która wkroczyła wraz z wojskiem do Czechosłowacji, odpowiedzialna za ponad 40 ofiar grudnia '70, za zdławienie 10 milionowego ruchu wolnościowego Solidarność 13 grudnia 1981 r. To samo państwo honoruje zarówno zbrodnie, jak i czyny, z których powinniśmy być dumni. Duma, jest rozkładana na osoby i czyny, które nie są komplementarne, które się kłócą.

Za ponad 4 dni mamy świętować 25-lecie pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Czy to nie jest chichot historii, że przed tą rocznicą osoba taka jak Jaruzelski jest chowana z honorami w obecności najważniejszych państwowych urzędników?

Tak, jest to jakiś paradoks historii, szczególnie, że on wpisuje się w obchody 4 czerwca, które w związku z tym – można przypuszczać – też będą nosicielem dezinformacji historycznej. Generał Jaruzelski zostanie przypomniany jako osoba, która rzekomo pozytywnie wpisała się w proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Tymczasem jego decyzje z lat 1948-1989 były decyzjami powodującymi w skutkach odwrotne od założeń władz. Celem komunistów, na czele z Jaruzelskim, było zachowanie władzy, a nie jej pozbycie się. Podobnie jak Gorbaczowa, który pierestrojka rozpoczął destabilizację systemu, ale nie to było jego celem. Nie można na równi traktować tego, który przegrał swoje cele, a które te cele były antypolskie, z tymi, którzy o polskie cele walczyli w tym czasie – czyli stroną, która wówczas była reprezentowana przede wszystkim przez komitety obywatelskie, później OKP i te rzesze narodu polskiego, które od dziesięcioleci, próbowały pamiętać o wolnym polskim narodzie.

Czy myśli pan profesor, że taki wybielony obraz Jaruzelskiego się utrwali w polskiej historii?

Obawiam się, że jest takie prawdopodobieństwo. Śmierć gen. Jaruzelskiego była wydarzeniem, które wzmocniło całą tę rzeszę sił, które są zainteresowane – w imię różnych racji – by wybierać okres PRL. Jak wiadomo, generał Jaruzelski był niewątpliwie, na tle innych jeszcze żyjących komunistów – postacią wyjątkową, a więc takiego drugiego spektaklu mieć nie będziemy.


Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook