Jedynie prawda jest ciekawa


Potrzeba walki z zagranicznym unikaniem opodatkowania

25.06.2015

"Skuteczna walka z agresywną optymalizacją może skutkować zwiększeniem wpływów do budżetu, co z drugiej strony można przełożyć np. na obniżenie podatków, zwiększenie kwoty wolnej od podatku lub poprawę usług publicznych".

Prof. Dominik Gajewski, ekspert prawa podatkowego został zapytany o raport NIK, z którego wynika 80 mld zł zostało wyprowadzonych przez firmy z udziałem kapitału zagranicznego. 

„Niewątpliwie efekt międzynarodowego unikania opodatkowania, które dotyka większość państw w Unii Europejskiej”- powiedział w wywiadzie.

Zaznaczył, że faktycznie widać uszczerbek do budżetu z tytułu podatku CIT.  Prof. Gajewski ocenił, że jest to wynik tego, że w Polsce nie ma systemu, który przeciwdziałałby unikania opodatkowania w Polsce.

Pytany, czy to wina fiskusa odpowiedział, że problem jest skomplikowany, mocno złożony.

„Brakuje rozbudowanych instrumentów do walki z międzynarodowym unikaniem opodatkowania. Więcej rząd wycofał się ostatnio z tzw. klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania”- zaznaczył.

Rozmówca wytłumaczył, że ową klauzulę posiada większość państw należących do Unii Europejskiej. Co więcej, Komisja Europejska zobligowała nas do wprowadzenia tego przepisu. Czym jest przytoczona klauzula?

„To narzędzie do walki z unikaniem opodatkowania, które pomaga weryfikować czy konkretne transakcje były dokonane zgodnie z przepisami i intencją gospodarczą, czy wyłącznie w celu nieuczciwego zmniejszenia obciążeń podatkowych przez międzynarodowe holdingi”.

Zaznaczył, że klauzula ma na celu walkę z optymalizacją opodatkowania, które stosują holdingi międzynarodowe.

Prof. Dominik Gajewski powiedział, że walka z międzynarodowym unikaniem opodatkowania, to ochrona interesów budżetowych oraz uczciwego podatnika.

„Skuteczna walka z agresywną optymalizacją może skutkować zwiększeniem wpływów do budżetu, co z drugiej strony można przełożyć np. na obniżenie podatków, zwiększenie kwoty wolnej od podatku lub poprawę usług publicznych. Trzeba tylko walkę z międzynarodowym unikaniem opodatkowania podjąć”.

 es

fot. sxc.hu

 


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook