Jedynie prawda jest ciekawa

Potrzeba walki z zagranicznym unikaniem opodatkowania

25.06.2015

"Skuteczna walka z agresywną optymalizacją może skutkować zwiększeniem wpływów do budżetu, co z drugiej strony można przełożyć np. na obniżenie podatków, zwiększenie kwoty wolnej od podatku lub poprawę usług publicznych".

Prof. Dominik Gajewski, ekspert prawa podatkowego został zapytany o raport NIK, z którego wynika 80 mld zł zostało wyprowadzonych przez firmy z udziałem kapitału zagranicznego. 

„Niewątpliwie efekt międzynarodowego unikania opodatkowania, które dotyka większość państw w Unii Europejskiej”- powiedział w wywiadzie.

Zaznaczył, że faktycznie widać uszczerbek do budżetu z tytułu podatku CIT.  Prof. Gajewski ocenił, że jest to wynik tego, że w Polsce nie ma systemu, który przeciwdziałałby unikania opodatkowania w Polsce.

Pytany, czy to wina fiskusa odpowiedział, że problem jest skomplikowany, mocno złożony.

„Brakuje rozbudowanych instrumentów do walki z międzynarodowym unikaniem opodatkowania. Więcej rząd wycofał się ostatnio z tzw. klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania”- zaznaczył.

Rozmówca wytłumaczył, że ową klauzulę posiada większość państw należących do Unii Europejskiej. Co więcej, Komisja Europejska zobligowała nas do wprowadzenia tego przepisu. Czym jest przytoczona klauzula?

„To narzędzie do walki z unikaniem opodatkowania, które pomaga weryfikować czy konkretne transakcje były dokonane zgodnie z przepisami i intencją gospodarczą, czy wyłącznie w celu nieuczciwego zmniejszenia obciążeń podatkowych przez międzynarodowe holdingi”.

Zaznaczył, że klauzula ma na celu walkę z optymalizacją opodatkowania, które stosują holdingi międzynarodowe.

Prof. Dominik Gajewski powiedział, że walka z międzynarodowym unikaniem opodatkowania, to ochrona interesów budżetowych oraz uczciwego podatnika.

„Skuteczna walka z agresywną optymalizacją może skutkować zwiększeniem wpływów do budżetu, co z drugiej strony można przełożyć np. na obniżenie podatków, zwiększenie kwoty wolnej od podatku lub poprawę usług publicznych. Trzeba tylko walkę z międzynarodowym unikaniem opodatkowania podjąć”.

 es

fot. sxc.hu

 


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook