Jedynie prawda jest ciekawa


Potrzeba walki z zagranicznym unikaniem opodatkowania

25.06.2015

"Skuteczna walka z agresywną optymalizacją może skutkować zwiększeniem wpływów do budżetu, co z drugiej strony można przełożyć np. na obniżenie podatków, zwiększenie kwoty wolnej od podatku lub poprawę usług publicznych".

Prof. Dominik Gajewski, ekspert prawa podatkowego został zapytany o raport NIK, z którego wynika 80 mld zł zostało wyprowadzonych przez firmy z udziałem kapitału zagranicznego. 

„Niewątpliwie efekt międzynarodowego unikania opodatkowania, które dotyka większość państw w Unii Europejskiej”- powiedział w wywiadzie.

Zaznaczył, że faktycznie widać uszczerbek do budżetu z tytułu podatku CIT.  Prof. Gajewski ocenił, że jest to wynik tego, że w Polsce nie ma systemu, który przeciwdziałałby unikania opodatkowania w Polsce.

Pytany, czy to wina fiskusa odpowiedział, że problem jest skomplikowany, mocno złożony.

„Brakuje rozbudowanych instrumentów do walki z międzynarodowym unikaniem opodatkowania. Więcej rząd wycofał się ostatnio z tzw. klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania”- zaznaczył.

Rozmówca wytłumaczył, że ową klauzulę posiada większość państw należących do Unii Europejskiej. Co więcej, Komisja Europejska zobligowała nas do wprowadzenia tego przepisu. Czym jest przytoczona klauzula?

„To narzędzie do walki z unikaniem opodatkowania, które pomaga weryfikować czy konkretne transakcje były dokonane zgodnie z przepisami i intencją gospodarczą, czy wyłącznie w celu nieuczciwego zmniejszenia obciążeń podatkowych przez międzynarodowe holdingi”.

Zaznaczył, że klauzula ma na celu walkę z optymalizacją opodatkowania, które stosują holdingi międzynarodowe.

Prof. Dominik Gajewski powiedział, że walka z międzynarodowym unikaniem opodatkowania, to ochrona interesów budżetowych oraz uczciwego podatnika.

„Skuteczna walka z agresywną optymalizacją może skutkować zwiększeniem wpływów do budżetu, co z drugiej strony można przełożyć np. na obniżenie podatków, zwiększenie kwoty wolnej od podatku lub poprawę usług publicznych. Trzeba tylko walkę z międzynarodowym unikaniem opodatkowania podjąć”.

 es

fot. sxc.hu

 


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook