Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: "Potrzeba nam polityki historycznej"

17.03.2016

Polityka historyczna to mówienie prawdy o własnej historii, w wypadku Polski niestety tak długo prawdy ukrywanej - podkreślił w czwartek w Warszawie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szef MON mówił w czwartek w Zespole Szkół im. Michała Konarskiego o założeniach polityki historycznej realizowanej przez jego resort. MON zamierza uruchomić w mediach społecznościowych kampanię w ramach programu "Polskie drogi do niepodległości - marzenia i czyny". 

W czwartek minister wręczy też akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe Żołnierzom Wyklętym oraz rodzinom poległych żołnierzy drugiej konspiracji. 

"Dzisiaj będziemy mówili o tym, co nazywa się często polityką historyczną. Będziemy o tym mówili dlatego, że tak długo o tym nie mówiono. Czymże jest polityka historyczna? Polityka historyczna to mówienie prawdy o własnej historii - w wypadku Polskie niestety tak długo prawdy ukrywanej" - podkreślił Macierewicz. 

Przypomniał, że w czwartek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. "Jesteśmy w dniu szczególnym, w dniu w którym prezydent RP otworzy muzeum Polaków ratujących Żydów - bestialsko, ludobójczo mordowanych przez Niemców w czasie okupacji hitlerowskiej. Muzeum tych, którzy byli gotowi poświęcić swoje życie, by ratować bliźniego, najczęściej sąsiada, najczęściej kogoś sobie znanego i bliskiego, ale przecież bardzo często kogoś zupełnie nieznanego - po prostu człowieka, który był ścigany jak zwierzę, któremu odmawiano ludzkiej godności. Tak, jak odmawiano ludzkiej godności wówczas także Polakom" - mówił minister. 

Jego zdaniem "dzisiaj, po tylu latach mało kto już wie, jak się rzeczywiście poszczególne narody i poszczególni ludzie w tych straszliwych czasach zachowywali". "Niestety my o tym mówiliśmy za mało. Zapominaliśmy o tej regule, zasadzie: +rób dobrze i mów o tym głośno+. Robiliśmy dobrze, wy jesteście tego świadectwem, poświęcaliście swoje życie dla Ojczyzyny, poświęcaliście swoje życie dla bliźnich, poświęcaliście swoje życie ratując innych, ale przede wszystkim ratując własną Ojczyznę" - podkreślił Macierewicz. 

"Ale państwo polskie nawet wtedy, kiedy już mogło, to nie mówiło o tym głośno. Nie mówiły o tym media, nie mówiły o tym urzędnicy" - zaznaczył. "Mówię z bólem jako historyk, nie mówiły o tym także podręczniki historii" - podkreślił szef MON. Jak zaakcentował "przyszedł czas, aby mówić prawdę o wspaniałych czynach narodu polskiego, który nie ma podstaw, by wstydzić się własnej historii, przeciwnie - może się nią szczycić, ale nie dla własnej chwały". "Może się nią szczycić dlatego, że został ukształtowany w takim systemie wartości, które pozwoliły Polakom w najstraszliwszych momentach życia (...) nieść wysoko sztandar godności człowieka i narodu" - dodał. 

"Niewiedza o waszych czynach (...) jest olbrzymią naszą winą. Naszą, państwa polskiego wobec narodu polskiego, któremu zabrano dziesięciolecia z własnej historii" - powiedział minister ON. Ocenił też, że "jako naród sprostaliśmy, a świadkiem tego są właśnie Żołnierze Niezłomni". "Za to wam dziękujemy dzisiaj" - podkreślił Macierewicz. 

Jak dodał, dlatego MON podjęło decyzję, by "działać w ramach polityki historycznej, by przypominać i by w kolejnych szkołach, w kolejnych instytucjach przedstawiać prawdę o polskiej historii, o historii oręża polskiego". Przede wszystkim - jak zauważył - chodzi o przypomnienie "historii ducha i poszczególnych ludzi, dzięki którym - tak jak mówi nasz hymn - póki my żyjemy, kiedy my żyjemy, kiedy wy przekazujecie prawdę o przeszłości, Polska nie zginie".

kk/PAP

[fot. StefczykInfo/Ministerstwo Obrony]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook