Jedynie prawda jest ciekawa


Potrzeb nauki nie można zaplanować

12.10.2011

To miał być pomysł na rewolucję w polskiej nauce. Na studentów, którzy ukończyli potrzebne w gospodarce kierunki studiów, miała czekać praca. Koniec z produkowaniem wykształconych bezrobotnych – tłumaczono motywując wprowadzenie programu kierunków zamawianych. Dziś wiadomo, że pilotażowy projekt zakończył się gigantyczną klapą, a państwo straciło na nim fortunę.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, zaledwie co piąty student skończył studia licencjackie zamówione w ramach programu. Egzaminy okazały się zbyt trudne dla zdecydowanej większości studentów. Nie pomogły zajęcia wyrównawcze i stypendia motywacyjne. Wiele osób trafiło na studia przypadkowo. Opłacenie nauki dla pierwszego rocznika kierunków zamawianych kosztowało 53 mln zł.

Mateusz Matyszkowicz, filozof i publicysta "Teologii Politycznej", w rozmowie z portalem Stefczyk.info tłumaczy, że przyczyn porażki programu należy szukać przynajmniej w trzech zjawiskach.

- Projekt zamawianych kierunków studiów to część pomysłu realizowanego w Europie, która postanowiła stymulować szkolnictwo wyższe. W sposób centralnie planowany chce budować rzekomą konkurencyjność. Ten pomysł jednak ponosi klęskę w kolejnych krajach – mówi w rozmowie z naszym portalem. Zaznacza, że Europa realizuje zupełnie inny model nauki niż Stany Zjednoczone. - System w USA nastawiony jest na wolnorynkowe mechanizmy kształtujące rozwój kierunków powiązanych z gospodarką. Na Starym Kontynencie robi się to za pomocą centralistycznego planowania i budżetowego stymulowania. To jest klęska. Tego nie da się rozpisać w prostych tabelach.


Drugim zjawiskiem, które legło u podstaw klęski programu, jest upowszechnienie wykształcenia średniego w Polsce.
- Następuje egalitaryzacja kształcenia na poziomie średnim. Powszechna matura, „dla każdego”, spowodowała radykalne obniżenie wymogów oraz poziomu kandydatów na studia. To widać i w tym wypadku, ponieważ znaczna część studentów na kierunkach trudnych, zamawianych sobie po prostu nie radziła – tłumaczy Matyszkowicz. Zaznacza, że kłopoty studentów, to „świadectwo dla szkół średnich, które przygotowały kandydatów na studia. - Jeśli chcemy mieć dobrych matematyków i inżynierów, musimy zrezygnować z obowiązkowej matematyki na maturze.

Trzecim czynnikiem wymienionym przez rozmówcę portalu jest czas dokonywanych zmian.
- Obudziliśmy się za późno. Studia skończyły już roczniki wyżu demograficznego. Obecnie ci ludzie pracują często na tzw. zmywakach za granicą. Z ich potencjału Polska nie skorzystała i nie skorzysta. Tymczasem działania stymulujące podejmuje się teraz, gdy na uczelnie trafiają roczniki niżu. Wiadomo, że selekcja w rocznikach mało licznych jest trudniejsza.

W ocenie naszego rozmówcy obecnie należy odejść od programu planowanej edukacji.
- Model nauki, który przewiduje pełną autonomię uczelni, w  tym decydowanie jakie kierunki uruchomić, jest modelem najlepszym. Uczelnie działają na określonym terenie, ich rektorzy lepiej znają potrzeby lokalnego rynku pracy – tłumaczy Matyszkowicz. Zauważa również, że wciąż nie zrealizowano pomysłu, który raz na jakiś czas wraca w debacie publicznej. - Chodzi o wyodrębnienie pewnej klasy najlepszych uczelni wyższych i lepsze ich finansowanie. To, czego obecnie potrzebujemy, to elity. Elity nie wykształcą się natomiast przy tak egalitarnym systemie.

saż
[fot. PAP/Adrian Starus]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook