Jedynie prawda jest ciekawa


Poszerzenie pola wyborczej walki

01.11.2012

Na pięć dni przed głosowaniem w wyborach prezydenckich, Wschodnie Wybrzeże wygrzebuje się spod zniszczeń spowodowanych przez supersztorm „Sandy”. A kandydaci wracają do kampanii na pełnych obrotach.

Prezydent Barack Obama, który od niedzieli nie prowadził kampanii skupiając się na zarządzaniu kryzysem, przyjechał w środę na objazd zniszczonego przez żywioł stanu New Jersey. Na wyborczą trasę wraca dzisiaj: odwiedzi Las Vegas oraz dwa stany kluczowe Wisconsin i Kolorado. Republikanin Mitt Romney nigdy właściwie kampanii nie przerwał, choć ograniczył się do stanów nie dotkniętych bezpośrednio kataklizmem (głównie Ohio).  Dzisiaj, jak i wczoraj, zbiera głosy na oszczędzonej tym razem przez huragan Florydzie.

Sandy nie tylko zniszczył wiele osiedli i miast, głównie na wybrzeżu New Jersey oraz w Nowym Jorku, ale także zabił kilkadziesiąt osób. W skali wyborów zakłócił też proces tworzenia sondaży wyborczych – zmagający się ze skutkami żywiołu, często bez prądu i dachu nad głową Amerykanie naprawdę mają poważniejsze rzeczy na głowie niż mówienie ankieterom o swoich preferencjach politycznych. Dla kampanii to jeszcze jedna niespodzianka: w ostatnich dniach przed głosowaniem nie mają jak wiarygodnie sprawdzić stanu walki o Biały Dom w poszczególnych stanach.

Z sondażami czy bez, trwa tymczasem walka o przekonanie Amerykanów do własnej opowieści o tym, jak wygląda walka o prezydenturę. Sztab Romney przekonuje: rozszerzamy pole walki. Wychodzimy poza tzw. stany kluczowe (Ohio, Wirginia, Floryda, Karolina Północna, Kolorado, Nevada, Iowa, Wisconsin, New Hampshire) i aktywnie walczymy o miejsca, które miały być „bezpieczne” dla prezydenta – Pensylwania, Michigan, Minnesota czy Nowy Meksyk. Rozszerzanie „mapy rywalizacji” i  związane z tym zakupy czasu reklamowego w lokalnych telewizjach, to efekt rosnącej pewności sztabowców Romney, że są na właściwej drodze do zwycięstwa. – Gramy nie o 270 (minimum do zwycięstwa – PB) głosów elektorskich. Liczymy na 300 – tłumaczył główny doradca republikanina Rich Benson. I odpiera zarzuty, że to tylko blef i wyborcza zagrywka propagandowa.

Z kolei sztab Obamy twierdzi: bardzo ładnie, że kupujecie tam reklamówki telewizyjne, ale to świadczy o desperacji: nie możecie wygrać w Ohio czy Wirginii, próbujecie „skakać po mapie”. Ale jednocześnie wysyła do Pensylwanii i Minnesoty zastępczych mówców Obamy – wiceprezydenta Joe Bidena oraz byłego prezydenta Billa Clintona. – To ostrożność. Jeśli oni gdzieś przesuwają, jak w szachach, zaraz tam ich sprawdzamy. To tak forma polisy ubezpieczeniowej – przekonuje główny prezydencki doradca David Axelrod, który zadeklarował nawet, że jeśli prezydent przegra w Pensylwanii czy Michigan, sam pozbawi się swego ważnego atrybutu: zgoli sobie charakterystyczne wąsy.

Wąsy Axelroda wąsami, ale gdybym miał osobiście wybierać, skłoniłbym się ku narracji Romneya, który po debatach telewizyjnych, zwyżkuje w sondażach. Ale szybko dowiemy się jak jest naprawdę: w ostatnich dniach kampanii kandydaci przyjeżdżają tam, gdzie toczy się realna walka. Jeśli więc prezydencki Air Force One wyląduje w Pensylwanii czy Minnesocie, będzie wiadomo że Obama znajduje się tam w defensywie.

Paweł Burdzy z Chicago
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook