Jedynie prawda jest ciekawa


Poświęcamy Ukrainie za mało uwagi

28.10.2012

Przebieg wyborów na Ukrainie, sytuację na tamtejszej scenie politycznej, a także szanse i siłę opozycji dla Stefczyk.info komentuje wprost z Ukrainy Paweł Kowal, europoseł i obserwator wyborów.

Stefczyk.info: O wyborach na Ukrainie mówi się często, że są zero-jedynkowe. Albo siły proeuropejskie, albo prorosyjskie. To uprawnione uproszczenie?

Paweł Kowal: Jak na sytuację związaną z bliskim sąsiadem Polski to zbyt duże uproszczenie. W taki sposób można opisywać sytuację na Ukrainie w Kanadzie, a nie w Polsce, która powinna być jednym z głównych partnerów Ukrainy. Komentatorzy zbyt mało uwagi poświęcają temu, co się dzieje na Ukrainie. Przede wszystkim widać wyraźnie, że na Ukrainie wyrasta nowa siła – nie wiemy jeszcze, ile zdobędzie głosów Kliczko, ale jawi się jako polityk, który dobija się do swojej niezależnej pozycji na ukraińskiej scenie politycznej. Gdybyśmy rozmawiali już po ogłoszeniu wyników wyborów, to można by było ocenić to więcej i szerzej, ale jedno można powiedzieć już teraz – on na pewno jest jednym z nowych, istotnych graczy. I na pewno ten podział, o którym Pan mówił – kto za Unią, a kto za Rosją, nie jest taki jednoznaczny. Ukraina szuka też dzisiaj w swojej polityce różnych dróg; jedną z nich jest na przykład powrót ku polityce tureckiej – przedstawiciele Turcji i Ukrainy spotkali się ostatnio na konferencji w Jałcie, te kontakty są bardzo ożywione, a sami Ukraińcy w ostatnich latach mocno zainwestowali też w relację z Chinami. Podsumowując: Polska powinna poświęcać więcej uwagi temu, co się dzieje u naszego sąsiada. Tkwienie w prostym stereotypie: albo Rosja, albo Europa może nas prowadzić na manowce.

Jak na kampanię i same wybory wpływa sprawa Julii Tymoszenko, która siedzi w więzieniu? Z jednej strony nie może zaangażować się w kampanię, z drugiej wystosowuje jednak apele do swoich wyborców.

Jeśli chodzi o sytuację na Ukrainie, to wszyscy jesteśmy uwikłani w pewną podwójność, a może nawet pewnego rodzaju schizofrenię. UE z jednej strony stawiała sprawę Tymoszenko na ostrzu noża, z drugiej organizacje europejskie normalnie traktują i obserwują te wybory. Opozycja z jednej strony nawoływała, by zbojkotować te wybory i uznać je za nieważne, a z drugiej prowadziła normalną kampanię i ma szansę – jak dużą to inna sprawa – uzyskać dobry wynik. Wiele zależy od frekwencji, ale jaka ona będzie – okaże się za kilka godzin. Można powiedzieć jedno – fakt, że dwoje liderów opozycji jest w więzieniu, bo mówimy nie tylko o Tymoszenko, ale również o Łucence, wpływa na wynik. W jaki sposób? Bardzo trudno to ocenić.

Patrząc od wewnątrz - jak Pan ocenia sam przebieg wyborów?

Tutaj jednak potrzeba poczekać do zamknięcia lokali wyborczych. Jeśli chodzi o samą kampanię wyborczą, to wiele mówiło się o nierównym dostępie do mediów. Faktem jest, że na Ukrainie dużą rolę odgrywają komercyjne media, które należą do najbogatszych Ukraińców i w znaczny sposób kreują debatę publiczną. Myślę, że jeśli chodzi o ocenę wyborów, to dużo powie reakcja Ukraińców na wyniki dzisiejszego głosowania. Jeśli obędzie się bez incydentów, naruszeń, które wpłynęłyby na wynik wyborów, to ogólna ocena tego co się dzieje na Ukrainie, znacznie się polepszy.

Jak Ukraińcy przyjęli decyzję kijowskiego sądu o zakazie demonstracji ulicznych aż do 12 listopada? O czym to świadczy?

Zostało to przyjęte krytyczne, ale nie jest to główny temat dyskusji. Myślę, że tutaj w jakimś sensie wszyscy mają kompleks 2004 roku. Opozycja oczekuje, że jeśli wydarzy się coś negatywnego, to ludzie wyjdą na ulicę, a po stronie władzy jest strach przed podobnymi wydarzeniami. Samemu nie czuję nastrojów rewolucyjnych, ale być może na tym polega rewolucja ulicy, że się jej nie czuje.

Wiele mówi się też o tym, że te wybory to jedynie przygrywka do wyborów prezydenckich. 

Nie nazwałbym tego przygrywką, bo do wyborów prezydenckich zostało jeszcze sporo czasu, ale są one pewnym sprawdzianem. Sprawdzianem tego, na ile Partia Regionów pomimo tego, że rządzi, utrzymuje poparcie, sprawdzianem skuteczności działań opozycji, sprawdzianem siły nowych partii. Ktoś powiedział o tych wyborach następująco: tu wiele zyskać nie można, bo nawet ten kto wygra, nie zmieni postawy prezydenta, który ma dużą władzę, ale za to można wiele stracić. Ponieważ gdyby się okazało, że wybory zostały źle przeprowadzone, że jest wiele uchybień, to odbiłoby się to na pozycji władzy. 

not. sv

[Fot. Facebook]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook