Jedynie prawda jest ciekawa


Pospieszalski: Zbliżanie narodów trwa w najlepsze

25.03.2013

10/04 w Filharmonii Gdańskiej odbędzie się koncert „Muzyka łączy narody”. Pomysł komentuje dziennikarz, Jan Pospieszalski.

Stefczyk.info: 10/04 w Filharmonii Gdańskiej odbędzie się koncert „Muzyka łączy narody”, w którym wystąpi Wielka Orkiestra Radia i Telewizji z Moskwy. Posłuchać będzie można muzyki filmowej oraz „Kalinki” czy „Katiuszy”. Jak Pan ocenia ten pomysł?

 

Jan Pospieszalski, dziennikarz: Najpierw o samym haśle „łączenia narodów”. Od jakiegoś czasu trwa proces permanentnego zbliżania i pojednania. Ten proces, według narracji sowieckiego agenta, jakim jest Tomasz Turowski, obsadzony w roli dyplomaty przez Radosława Sikorskiego, kulminacyjny punkt miał miejsce w momencie katastrofy smoleńskiej. Turowski tuż po katastrofie powiedział na antenie rosyjskiego radia, że ta krew zbliży oba narody i będzie elementem pojednania. I od trzech lat nieustająco obserwujemy to „zbliżanie”. Ważnymi punktami „zbliżania narodów” było na przykład wybijanie szyb we wraku TU-154, wrzucanie do Internetu zdjęć zmasakrowanych zwłok ofiar, zamiana trumien, zaszywanie w zwłokach śmieci, rękawiczek, wrzucanie ciał do trumien w czarnych workach. To były milowe kroki na „drodze do pojednania”. W tym kontekście odczytuję też ten koncert. W ubiegłym roku, w równie niebanalnym terminie odbył się koncert Chóru Aleksandrowa na Torwarze. Dokładnie w miejscu, w którym wcześniej opłakiwaliśmy ofiary. Byłem tam z rodzinami, wiem więc ile tam było szlochów, łez. I kilkanaście miesięcy później, na tym samy Torwarze wystąpił Chór Aleksandrowa z czerwoną gwiazdą, ulubiony chór Berii i Stalina.

 

W kontekście, o którym pan mówi, organizacja tego koncertu 10/04 to prowokacja, głupota czy coś innego?

Z historii wiemy, że Rosjanie przywiązywali bardzo dużą wagę do całej warstwy symbolicznej. Strategia imperium rosyjskiego, a później sowieckiego i znów rosyjskiego, polegała również na zawłaszczaniu sfery symbolicznej oraz na operowaniu emocjami, uczuciami. Rosjanie byli i są mistrzami działań w zakresie wojny psychologicznej. Mickiewicz pięknie pisał o tym w „Księgach narodu i pielgrzymstwa polskiego”, pokazując, że ówczesna Rosja wzięła wszystko co najgorsze z tej upiornej biurokracji bizantyjskiej, bogatej w przerost form, celebracji i pogardy dla zwykłego człowieka oraz połączenia tego z okrucieństwem i dzikością Czyngis Chana. To było widoczne w tym co robili Rosjanie wobec wrogów i narodów, które zamierzali podbić lub podporządkować. Zauważmy, że te działania prowadzone były także w warstwie symbolicznej i psychologicznej.


Ale koncert organizują Polacy. I w Warszawie i w Gdańsku.

Tomasz Turowski też posługuje się polskim paszportem. Były agent sowiecki, który udawał jezuitę w Watykanie, a później udawał dyplomatę polskiego też się posługuje polskim paszportem. Aktywa Rosjan w Polsce są olbrzymie. To widać choćby po przekazie niektórych mediów, które funkcjonują jak pudła rezonansowe, różnych rosyjskich inicjatyw. Nie mam żadnych dowodów. Odpowiadam refleksją na pani refleksję. Ten koncert w Gdańsku będzie 10/04, a w Warszawie 11/04. Przypomnijmy sobie, że 4 listopada, w rocznicę wypędzenia Polaków z Kremla, w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się koncert muzyki Rachmaninowa, współfinansowany przez Gazprom. Słabo wierzę w takie przypadki. We wszystkich sprawach związanych z katastrofą smoleńską od początku obserwujemy całą serię przypadków. I są one bardzo konsekwentne.

 

 

Rozmawiała Dorota Łosiewicz

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook