Jedynie prawda jest ciekawa


Pospieszalski zachęca: Kupujmy to, co polskie!

01.02.2016

"Patriotyzm gospodarczy istnieje i w UE stosowany jest brutalnie".

Jan Pospieszalski zwraca uwagę na działalności zagranicznych korespondentów pracujących w Polsce. "Kiedy przygotowywałem jeden z programów telewizyjnych, potrzebny mi był komentarz niemieckich korespondentów akredytowanych w Polsce. Wykonałem szereg telefonów i uwagę moją zwróciła pewna prawidłowość. Niezależenie od tego, czy byli to dziennikarze telewizyjni, radiowi, czy reprezentowali prasę, wszyscy mieli telefony komórkowe zarejestrowane w sieci niemieckiego operatora działającego w Polsce. Po jakimś czasie spotkałem znajomego prawnika, który, okazało się, pracuje właśnie dla tej sieci. Kiedy podzieliłem się z nim tym spostrzeżeniem, odparł, że to całkiem naturalne. Tak samo jak to, że wszystkie samochody służbowe, z których korzystają pracownicy tej niemieckiej sieci, to volkswageny" - pisze publicysta na łamach "Gazety Polskiej".

Pospieszalski zachęca przy tym do patriotyzmu gospodarczego. "W sferze deklaracji słyszymy: „otwartość, wspólnota, europejskie wartości”, ale gdy w grę wchodzą pieniądze, liczy się narodowy interes. Podobnych obserwacji w świecie biznesu jest mnóstwo. Niemieckie koropracje działające w Polsce wybierają niemieckie firmy ubezpieczeniowe, kancelarie prawne, agencje PR itp. Opowieści o cudownie regulującej niewidzialnej ręce rynku, o kapitale, który nie ma narodowości – to bajeczki dla naiwnych" - zaznacza i wskazuje: "Patriotyzm gospodarczy istnieje i w UE stosowany jest brutalnie".

"To, że unijni komisarze nazywają go nieraz protekcjonizmem i walczą z nim, ma miejsce, gdy trzeba np. zabronić pomocy publicznej dla polskich stoczni, bo w przypadku niemieckich już nie. Nie należy się temu dziwić, tylko postępować tak samo. Idea, by popierać polski biznes, przebija się coraz bardziej do świadomości konsumentów. Hasła: „Kupuj polskie produkty”, „Wspieraj polskich wytwórców”, „Wybieraj polskie marki” są już na tyle nośne i znane, że nawet trafiły do reklamy sieci Biedronka" - pisze autor.

Zaznacza, że "kłopot zaczyna się wtedy, gdy postawimy pytanie, które „polskie marki” są naprawdę polskie". Pospieszalski zachęca do nowej usługi i aplikacji, POLA, która pomaga w tej sprawie. "Aby sprawdzić, czy wydane przez nas na zakup konkretnego produktu pieniądze tworzą dobrobyt naszego kraju, przychodzi z pomocą inicjatywa młodych ludzi z Klubu Jagiellońskiego. Wielu z nas używa już smartfonów. Należy zainstalować na nim bezpłatnie aplkację POLA. Będąc w sklepie, po zeskanowaniu kodu kreskowego umieszczonego na metce towaru, możemy w kilka sekund dowiedzieć się: czy wyprodukowano go w Polsce, czy producent opiera się na polskim kapitale, a nawet czy wspiera innowacyjność i tworzy wykwalifikowane miejsca pracy" - zaznacza. Dodaje przy tym, że "to skuteczne narzędzie wsparcia dla polskiego kapitału".

Zaznacza, że Polacy powinni wspierać rodzimy kapitał. "To szczególnie ważne w czasach, gdy pod pozorem walki o tzw. demokrację w Polsce trwa walka o zachowanie ekonomicznych wpływów i dotychczasowych przywilejów" - tłumaczy.


ez
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook