Jedynie prawda jest ciekawa


Pospieszalski: wolność kurczy się z dnia na dzień

11.06.2014

„Lekarze, którzy podpisali deklarację wiary, spotykają się z naciskiem, przypominającym najgorsze antysemickie nagonki za czasów III Rzeszy” - mówi Jan Pospieszalski, dziennikarz, publicysta, autor programu „Bliżej” w TVP.

Stefczyk.info: W Polsce obserwujemy nagonkę medialną na lekarzy, którzy podpisali „deklarację wiary” i chcą bronić życia w każdym przypadku. Atak szczególnie mocno dotyczy prof. Chazana. Jak Pan ocenia to, co dzieje się w mediach w tej sprawie?

Jan Pospieszalski: W chwili, gdy świętuje się 25 lat wolności, mamy poczucie, że nasza wolność kurczy się z dnia na dzień. Słychać wrzask i nieświęte oburzenie na tych, którzy w sposób naturalny i zupełnie podstawowy chcą swoją wolność realizować. Lekarze, którzy podpisali deklarację wiary, nie spotykają się z instytucjonalnym zakazem na piśmie, ale z naciskiem, jaki przypomina najgorsze antysemickie nagonki za czasów III Rzeszy.

Takie porównania są zasadne?

Wtedy niby też nie mówiło się pewnych rzeczy wprost, ale najważniejsi liderzy i urzędnicy tworzyli swoimi wypowiedziami taki klimat, że dawali przyzwolenie, by uruchomić najbardziej agresywny rodzaj nienawiści i przemocy.

To, co dzieje się obecnie, może mieć równie tragiczne skutki?

W ostatnim czasie usłyszałem z ust bardzo „mądrych” i pozornie kulturalnych ludzi, jak Bartosz Arłukowicz, Sławomir Neumann czy Marek Balicki, takie wypowiedzi, że nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś napadł fizycznie na prof. Chazana, albo wymalował mu drzwi, czy zniszczył samochód.

Jest aż tak niebezpiecznie?

Żyjemy w kraju, w którym kilka lat temu w Łodzi doszło do mordu politycznego. Uruchamianie spirali nienawiści, konfliktu społecznego z powodu zwykłego i prostego korzystania z tego co dają nam podstawowe prawa obywatelskie, jest czymś niebywałym! Establishment mając pełne usta frazesów o prawach człowieka, o radosnym świętowaniu odejścia od totalitaryzmu, sam stosuje praktyki, które z totalitaryzmem, i najbardziej kacapskim zamordyzmem się kojarzą.

Not. saż
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook