Jedynie prawda jest ciekawa


Pospieszalski: wolność kurczy się z dnia na dzień

11.06.2014

„Lekarze, którzy podpisali deklarację wiary, spotykają się z naciskiem, przypominającym najgorsze antysemickie nagonki za czasów III Rzeszy” - mówi Jan Pospieszalski, dziennikarz, publicysta, autor programu „Bliżej” w TVP.

Stefczyk.info: W Polsce obserwujemy nagonkę medialną na lekarzy, którzy podpisali „deklarację wiary” i chcą bronić życia w każdym przypadku. Atak szczególnie mocno dotyczy prof. Chazana. Jak Pan ocenia to, co dzieje się w mediach w tej sprawie?

Jan Pospieszalski: W chwili, gdy świętuje się 25 lat wolności, mamy poczucie, że nasza wolność kurczy się z dnia na dzień. Słychać wrzask i nieświęte oburzenie na tych, którzy w sposób naturalny i zupełnie podstawowy chcą swoją wolność realizować. Lekarze, którzy podpisali deklarację wiary, nie spotykają się z instytucjonalnym zakazem na piśmie, ale z naciskiem, jaki przypomina najgorsze antysemickie nagonki za czasów III Rzeszy.

Takie porównania są zasadne?

Wtedy niby też nie mówiło się pewnych rzeczy wprost, ale najważniejsi liderzy i urzędnicy tworzyli swoimi wypowiedziami taki klimat, że dawali przyzwolenie, by uruchomić najbardziej agresywny rodzaj nienawiści i przemocy.

To, co dzieje się obecnie, może mieć równie tragiczne skutki?

W ostatnim czasie usłyszałem z ust bardzo „mądrych” i pozornie kulturalnych ludzi, jak Bartosz Arłukowicz, Sławomir Neumann czy Marek Balicki, takie wypowiedzi, że nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś napadł fizycznie na prof. Chazana, albo wymalował mu drzwi, czy zniszczył samochód.

Jest aż tak niebezpiecznie?

Żyjemy w kraju, w którym kilka lat temu w Łodzi doszło do mordu politycznego. Uruchamianie spirali nienawiści, konfliktu społecznego z powodu zwykłego i prostego korzystania z tego co dają nam podstawowe prawa obywatelskie, jest czymś niebywałym! Establishment mając pełne usta frazesów o prawach człowieka, o radosnym świętowaniu odejścia od totalitaryzmu, sam stosuje praktyki, które z totalitaryzmem, i najbardziej kacapskim zamordyzmem się kojarzą.

Not. saż
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook