Jedynie prawda jest ciekawa


Pospieszalski: „Wielka pokuta była cudem”

21.10.2016

„Gdy usłyszałem pierwszy raz o Wielkiej Pokucie (…) nie bardzo chciałem wierzyć, że oddolna inicjatywa się powiedzie” - pisze w „Gazecie Polskiej” Jan Pospieszalski.

Dziennikarz przyznaje, że miał wątpliwości wobec tego wydarzenia. 

„Czy my, Polacy, mamy jakoś szczególnie przepraszać za grzechy aborcji i komunizmu? Przecież biorąc pod uwagę oba te upiorne doświadczenia, na tle ościennych narodów Polska wyglądała całkiem nieźle” - stwierdza, dodając, że raził go, że wydarzenie mieli poprowadzić zakonnicy z Brazylii, a nie któryś polski kapłan. 

„Przy pierwszej nadarzającej się okazji wywaliłem prosto z mostu te uwagi organizatorom, licząc w duchu, że i tak pewnie nic z tego nie wyjdzie. I nagle rozpętała się burza” - czytamy w tekście. 

Co ma na myśli Pospieszalski? Publicysta opowiada, jak rozpętała się „eskalacja antyrządowej batalia” wokół wniosku o pełną ochronę życia i przełomie w tej burzy, jakim był „czarny protest”. 

„Będąc na placu Zamkowym w ów poniedziałek, miałem dziwne wrażenie. Przypomniałem sobie lato 2010 r. i walkę z krzyżem na Krakowskim Przedmieściu. Ta sama irracjonalna agresja, podobny wrzask i eksplodująca nienawiść. Czarny charakter dobrze oddaje charakter obu tych wydarzeń” - pisze publicysta. 

I jak zaznacza, rozwiały się jego wątpliwości wobec konieczności Wielkiej Pokuty. Wojna polsko-polska nie wybuchła z przyczyn politycznych, lecz duchowych. 

„Zarzewie konfliktu jest w sferze duchowej, dlatego wszelkie działania na rzecz jego przezwyciężenia i próba odbudowy wspólnoty musi rozpocząć się właśnie w przestrzeni ducha” - przekonuje Pospieszalski. 

„Wielka pokuta była cudem. Nie tylko dlatego, że przybyło tak wielu ludzi. Nie tylko ze względu na to, że inicjatorami byli świeccy (…). Prawdziwe cuda rozgrywały się w ciszy konfesjonałów” - ocenia Pospieszalski. 


ak/”Gazeta Polska” 

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook