Jedynie prawda jest ciekawa

Pospieszalski: „Teoretyczne państwo" nie może budzić zaufania

26.03.2015

„Im więcej wiemy o taśmach hańby, tym bardziej ponury staje się obraz 'elity' III RP”.

Jan Pospieszalski przekonuje, że władza w Polsce utraciła zaufanie społeczne. „Im więcej wiemy o rozmowach zarejestrowanych na taśmach hańby, im bogatsi jesteśmy w wiedzę o geszeftach biesiadników, tym bardziej ponury staje się obraz 'elity' III RP. Im dłużej trwa korowód z 'wyjaśnianiem' tego skandalu, tym mniej nadziei, że ktokolwiek poniesie odpowiedzialność za ujawnione na taśmach afery” - wskazuje Pospieszalski.

Dodaje, że „'Teoretyczne państwo', na którego aktywach bezkarnie żeruje (dosłownie – klnąc, pijąc i zagryzając) ekipa 'właścicieli', nie może budzić zaufania” - tłumaczy.

W tekście na łamach „Gazety Polskiej” wraca również do sprawy nieprawidłowości wyborczych. „Kilka miesięcy po pierwszych taśmach staliśmy się uczestnikami, ale też ofiarami wyborczego skandalu. Jak ufać wynikom wyborów, w których ok. 18 proc. głosów uznano za nieważne? Dziś trudno nawet stwierdzić, w jakim stopniu była to zaplanowana, centralna operacja, a na ile skumulowany efekt lokalnych fałszerstw, awarii systemu, ludzkich błędów, niechlujstwa i nieudacznictwa. Sądy, które masowo odrzucają protesty wyborcze, i prawo, które uniemożliwia stwierdzenie przyczyn nieważności głosów, powoduje utratę resztek zaufania nie tylko do sądownictwa, ale i do sytemu wyborczego w ogóle” - wskazuje dziennikarz.

Dodaje również na inne decyzje z ostatnich miesięcy, które wskazują, że w Polsce nie można mieć zaufania do władzy.

„Jeszcze nigdy tak gwałtownie i w takim stopniu okazało się, jak kruche są podstawy zaufania i wiarygodności wielu ważnych instytucji. Jak bardzo cały system zdawałoby się trwałych punktów odniesienia stracił stabilność” - wskazuje Pospieszalski.

Cały tekst w „GP”.

TK
[Fot. Youtube.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook