Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pospieszalski: "Powinniśmy się przygotowywać do najgorszego"

18.04.2014

Jan Pospieszalski, dziennikarz telewizyjny, publicysta jest zdania, że Polacy są za mało przygotowywani od strony praktycznej do ewentualnych zagrożeń, które generuje Rosja Putina. Uważa, że zagrożeniem jest nie tylko sama Rosja, ale niedowład obecnej władzy.

STEFCZYK.INFO: Czy kwestia agresji Rosji na Ukrainę ma faktycznie takie przełożenie na kampanię wyborczą do PE?

Jan Pospieszalski: Co do samych zawirowań na wschodzie to jest nadzieja, że chociaż przez święta będzie spokojniej. Choć oczywiście Putinowi nie należy wierzyć i to, że on chwilowo odpuszcza, markuje, iż robi krok do tyłu, nie oznacza, że zło minęło.


Jak ono się przekłada na nastroje Polaków. 47 procent z nas boi się utraty przez Polskę niepodległości.

Usłyszałem niedawno rozmowę jakichś osób z Wielkopolski, którzy całkowicie poważnie zastanawiają się jaką drogą uciekać do Niemiec w razie zagrożenia wojną. Przypuszczają, że przejazd autostradą będzie zatłoczony, więc szukają na mapach dróg zastępczych. To zaszokowało mnie. Ten brak poczucia bezpieczeństwa jest chyba rzeczywiście czymś nowym dla naszego pokolenia. Nasi przodkowie, sprzed dwóch pokoleń, zastanawiali się, czy odbyć kurs strzelecki, skąd wziąć broń itd.

Pewnie teraz też nasze państwo powinno się zacząć przygotowywać do najgorszego i zastanawiać się skąd wziąć dodatkowe siły rezerwy. Moim zdaniem mało się mówi o tym co zrobić w sytuacji agresji. Musimy niestety brać pod uwagę, że być może zaistnieje sytuacja, że od linii Białystok-Włodawa popędzą na zachód zagony rosyjskich czołgów. A tymczasem stan naszej armii jest taki, że pewnie siły zbrojne Białorusi nie miałby problemów z nią. Za mało się o tym dyskutuje i to też traktuję jako uderzenie się we własne piersi.


Czyli uważasz, że państwo polskie nie jest przygotowane na wypadek zagrożenia?

Przypominam sobie z przerażeniem, że gdy spadł samolot pod Smoleńskiem z dziewięcioma generałami i prezydentem, to nawet nie został zwołany w Polsce sztab zarządzania kryzysowego. Podejrzewam, że obecny układ władzy, która nawet nie potrafi porządnie zorganizować mistrzostw piłkarskich, nie potrafi nas obronić. I to jest przerażające. Tak więc sondażowe skupianie się Polaków wobec obecnej władzy uważam za nieracjonalne. Instynkt samozachowawczy powinien podpowiedzieć, że w sytuacji, gdyby nie daj Boże doszło do jakiegoś ataku na nas, to Sikorski, Tusk i tym bardziej Siemoniak (minister MON) nie wyglądają na takich, którzy mogliby czymś pokierować w razie agresji.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

Putin

,

zagrożenie

,

agresja

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook