Jedynie prawda jest ciekawa


Pospieszalski: "Powinniśmy się przygotowywać do najgorszego"

18.04.2014

Jan Pospieszalski, dziennikarz telewizyjny, publicysta jest zdania, że Polacy są za mało przygotowywani od strony praktycznej do ewentualnych zagrożeń, które generuje Rosja Putina. Uważa, że zagrożeniem jest nie tylko sama Rosja, ale niedowład obecnej władzy.

STEFCZYK.INFO: Czy kwestia agresji Rosji na Ukrainę ma faktycznie takie przełożenie na kampanię wyborczą do PE?

Jan Pospieszalski: Co do samych zawirowań na wschodzie to jest nadzieja, że chociaż przez święta będzie spokojniej. Choć oczywiście Putinowi nie należy wierzyć i to, że on chwilowo odpuszcza, markuje, iż robi krok do tyłu, nie oznacza, że zło minęło.


Jak ono się przekłada na nastroje Polaków. 47 procent z nas boi się utraty przez Polskę niepodległości.

Usłyszałem niedawno rozmowę jakichś osób z Wielkopolski, którzy całkowicie poważnie zastanawiają się jaką drogą uciekać do Niemiec w razie zagrożenia wojną. Przypuszczają, że przejazd autostradą będzie zatłoczony, więc szukają na mapach dróg zastępczych. To zaszokowało mnie. Ten brak poczucia bezpieczeństwa jest chyba rzeczywiście czymś nowym dla naszego pokolenia. Nasi przodkowie, sprzed dwóch pokoleń, zastanawiali się, czy odbyć kurs strzelecki, skąd wziąć broń itd.

Pewnie teraz też nasze państwo powinno się zacząć przygotowywać do najgorszego i zastanawiać się skąd wziąć dodatkowe siły rezerwy. Moim zdaniem mało się mówi o tym co zrobić w sytuacji agresji. Musimy niestety brać pod uwagę, że być może zaistnieje sytuacja, że od linii Białystok-Włodawa popędzą na zachód zagony rosyjskich czołgów. A tymczasem stan naszej armii jest taki, że pewnie siły zbrojne Białorusi nie miałby problemów z nią. Za mało się o tym dyskutuje i to też traktuję jako uderzenie się we własne piersi.


Czyli uważasz, że państwo polskie nie jest przygotowane na wypadek zagrożenia?

Przypominam sobie z przerażeniem, że gdy spadł samolot pod Smoleńskiem z dziewięcioma generałami i prezydentem, to nawet nie został zwołany w Polsce sztab zarządzania kryzysowego. Podejrzewam, że obecny układ władzy, która nawet nie potrafi porządnie zorganizować mistrzostw piłkarskich, nie potrafi nas obronić. I to jest przerażające. Tak więc sondażowe skupianie się Polaków wobec obecnej władzy uważam za nieracjonalne. Instynkt samozachowawczy powinien podpowiedzieć, że w sytuacji, gdyby nie daj Boże doszło do jakiegoś ataku na nas, to Sikorski, Tusk i tym bardziej Siemoniak (minister MON) nie wyglądają na takich, którzy mogliby czymś pokierować w razie agresji.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook