Jedynie prawda jest ciekawa


Pospieszalski: Obóz władzy drwi z wartości

10.11.2014

Rozmowa z dziennikarzem, Janem Pospieszalskim, autorem programu „Bliżej” w TVP Info I publicystą „Gazety Polskiej”.

Stefczyk.info: 11 listopada ulicami Warszawy kolejny raz przejdzie Marsz Niepodległości. Środowiska patriotyczne związane z Marszem w III RP gromadzą się wbrew dominującej narracji. Czy wartości, którymi one się kierują, są dziś marginalizowane?

Jan Pospieszalski: Widać, że obecny obóz władzy drwi z wartości, jakie reprezentują młodzi ludzie, idący ulicami Warszawy. Dla maszerujących ważne są hasła „Bóg”, „Honor”, „Ojczyzna”. To jest jeden z najczęściej słyszanych okrzyków na Marszu Niepodległości. Tymczasem premier Ewa Kopacz w spocie przed wyborami samorządowymi zamyka drzwi przed pomieszczeniem, w którym w sposób karykaturalny przedstawia się spór samorządowców, kłócących się o krzyż i o nazwę mostu. Premier nazywa to bzdurą.

O czym to świadczy?

Nazwanie bzdurą sporu o fundamenty naszej cywilizacji, sporu o krzyż, pamięć historyczną, jest potwornym nadużyciem. To jest robienie ludziom wody z mózgu. Ta sytuacja pokazuje jednak prawdziwe intencje Platformy. To właśnie w samorządzie rozstrzygane są kwestie dotyczące systemu wartości, przestrzeni symbolicznej, pamięci zbiorowej, podstaw etycznych. Samorządowiec Hanna Gronkiewicz-Waltz celebruje gejowską tęczę na pl. Zbawiciela. Samorządowiec Hanna Gronkiewicz-Waltz jest przeciwna likwidacji sowieckiego monumentu jakim jest obelisk „Czterech Śpiących”. Samorządowiec Hanna Gronkiewicz-Waltz wyrzuciła prof. Chazana ze Szpitala św. Rodziny. PO i jej działacze szydzą z krzyża na Krakowskim Przedmieściu, uprawiają ambiwalentną politykę historyczną, gloryfikując komunistów, jak Bauman czy Jaruzelski. A potem premier Kopacz w symboliczny sposób odcina się od tego, mówiąc, że to są bzdury.

Może nie jest to najważniejsze, czym powinniśmy się zajmować?

To nie są bzdury, te sprawy są osią sporu cywilizacyjnego. Dla wielu ludzi, dla tych, którzy będą szli w Marszu Niepodległości, wartości są znacznie ważniejsze niż ścieżki rowerowe, czy dziura w chodniku. Co więcej, często jedno z drugim się wiąże. Ci ludzie są w bardzo trudnej sytuacji, nie mają pracy. Platforma potrafiła zatrudnić 150 tys. nowych urzędników, ale zignorowała działania prorozwojowe w Polsce. Inwestycje, które realizuje Platforma, odbywają się przy drenażu środków publicznych do prywatnych kieszeni na niespotykana skale. Burmistrzowie, prezydenci miast z nominacji PO dziś się chwalą np., że zbudowali lotniska przy takich miastach jak Rzeszów, czy Lublin.

To chyba dobrze?

Jeśli jednak prześledzimy dokąd odlatują samoloty z tych lotnisk, to zobaczymy, że to są kierunki emigracji - Dublin, Londyn, Aberdeen. PO przesiedliła za pomocą tych lotnisk ponad 2 mln ludzi na Zachód. Nie robiąc nic, by tę emigrację zatrzymać, władza przykłada rękę do ich wyjazdu. Niezgoda na to, co dzieje się obecnie w Polsce, na ten system ma bardzo głębokie podstawy, i ekonomiczne i moralne. Pójdę na Marsz Niepodległości dla obrony wartości.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook