Jedynie prawda jest ciekawa


Pospieszalski do Komorowskiego: „Nie rządzi już Kaczyński”

21.01.2015

Sytuacja w górnictwie okazała się na tyle poważna, że zaniepokojony prezydent Komorowski, przerywając na chwilę zimowy sen, napisał list do premier Ewy Kopacz. Właściwie nie napisał, lecz kazał napisać ministrowi Michałowskiemu – pisze na łamach „Gazety Polskiej” publicysta Jan Pospieszalski.

I dodaje, że ostatnio „prezydent sam pisze niechętnie”. „Podpisać- owszem, autograf – proszę bardzo. Natomiast do korespondencji idealnie nadaje się minister Michałowski – obyty i wykształcony, tym bardziej, że w liście mogą wystąpić słowa: „górnictwo”, „węgiel”, a może nawet „niepokój” – przekonuje Pospieszalski.

Według niego Michałowski w imieniu prezydenta dopytuje panią premier, kto odpowiada za górnictwo w Polsce. „Choć minęły dwa tygodnie, odpowiedzi jakoś nie widać, dlatego pomyślałem, że na tyle, na ile pozwala mi wiedza, spróbuje panu prezydentowi odpowiedzieć” – zaznacza publicysta. I rozpoczyna pisanie listu do prezydenta: „Szanowny Panie Prezydencie. W Polsce, wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie rządzi już Kaczyński. Od 2007 r. rządzi koalicja PO-PSL. W ramach uzgodnień koalicyjnych górnictwo przypadło ministrowi gospodarki z PSL, którym był najpierw Pawlak, a teraz Piechociński. Ponieważ kopalnie od zawsze były miejscem, gdzie można dobrze zarobić, garnęli się tam najróżniejsi ludzie” – pisze Pospieszalski. 

I wskazuje, że wiceministrem gospodarki był ktoś z PO. I tak dobrani ministrowie mianowali „kolejnych prezesów i członków rad nadzorczych spółek węglowych”. „Bywało też, że prezesem spółki zostawał ktoś z ministerstwa, np. protegowana wicepremiera Pawlaka, pani wiceminister Strzelec-Łobodzińska” – wylicza publicysta. I dodaje: „Po dwóch latach zostawiła je ze stratą 100 milionów”. Jego zdaniem chętnych na takie stanowisko było jednak więcej, stąd rotacja była szybsza i „czas każdej kolejnej prezesury krótszy”. 

„Ostatni, prezes Taras, pełnił funkcję tylko pół roku” – przypomina Pospieszalski. I wskazuje, że wiceminister Wojciech Kowalczyk zajął się restrukturyzacją górnictwa. I od razu stwierdził, że „nie da się zatrzymać importu węgla z Rosji”. „ Jak Pan Prezydent sam widzi, lista osób odpowiedzialnych i mających wpływ na górnictwo jest dość długa, ale gdy pyta pan, kto decyduje o kierunkach zmian, muszę dopisać jeszcze Jean’a-Claude’a Junckera. Tuż przed nowym rokiem szef Komisji Europejskiej ogłosił 23 inicjatywy na rok 2015. Jedną z najważniejszych jest przygotowanie ram strategicznych dla unii energetycznej. Zawarte są tam plany dekarbonizacji, czyli stopniowego wygaszenia elektrowni węglowych. Co oznacza rezygnację z wydobycia węgla” – podsumowuje publicysta.

Ryb, Gazeta Polska

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook