Jedynie prawda jest ciekawa


Pospieszalski broni ks. Międlara

29.02.2016

"Kult świętego spokoju wygrał z żarliwym patriotyzmem młodego kapłana".

Jan Pospieszalski opisuje na łamach "Gazety Polskiej" sytuację ks. Jacka Międlara, który współpracował z dolnośląkimi narodowcami. Duchowny został przeniesiony po jednej z manifestacji. "Z dala od wielkiej polityki i awantury o „Bolka” na wrocławskim Oporowie rozegrał się dramat księdza Jacka Międlara. Młody kapłan ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy zaledwie po półrocznej posłudze został przeniesiony na drugi koniec Polski, do Zakopanego. Ze łzami w oczach gimnazjaliści, ministranci i młodzi narodowcy z Dolnośląskiej Brygady ONR żegnali swojego duszpasterza" - pisze Pospieszalski w "GP".

Publicysta opisuje reakcje młodych ludzi, którzy byli bardzo wdzięczni za posługę księdza Międlara. Dlaczego został więc przeniesiony? "Choć władze zakonne nie ujawniają powodów tej decyzji, nie jest tajemnicą, że odejście ks. Jacka to konsekwencja nagonki prowadzonej przez „Gazetę Wyborczą”" - pisze Pospieszalski.

I opisuje: "wszystko zaczęło się we wrześniu od wystąpienia księdza na marszu antyimigranckim we Wrocławiu, gdzie w niezwykle energiczny sposób upomniał się o chrześcijańską tożsamość Europy, ostrzegał przed napływem muzułmanów i deklarował gotowość oddania życia za Chrystusa i ojczyznę". "Kilkuminutowe przemówienie przerywane okrzykami „Bóg, Honor i Ojczyzna” oraz „Ewangelia, a nie Koran” zakończył wspólną modlitwą. Niecodzienny to widok, gdy tysiące młodych, zupełnie niepodobnych do ministrantów, głośno odmawiają „Pod Twoją obronę”. Podobnie było na Marszu Niepodległości w Warszawie, ale tym razem tych, których skłonił do modlitwy, było ponad 100 tysięcy" - pisze Pospieszalski.

Dodaje, że Międlar był konsekwentnie atakowany przez "GW", która oskarżała duchownego o szerzenie nienawiści, radykalizm, nacjonalizm i politykowanie. "„Kapłan nienawiści”, „radykał”, „nacjonalista”, „politykier” – to określenia, których stale używa „Wyborcza” wobec ks. Jacka, tymczasem w mediach społecznościowych jego wystąpienia notują rekordy oglądalności" - pisze Pospieszalski.

Dodaje, że "GW" prowadziła akcję, która "obliczona była na reakcję władz duchownych". I okazała się ona skuteczna. Księdza Międlara przeniesiono. "Byłem w parafii i rozmawiałem zarówno ze zwolennikami, jak i nielicznymi przeciwnikami. Obawiam się, że usunięcie wikarego zamiast skleić parafię, tylko pogłębi podział na tych, którzy wygrali, i tych z poczuciem krzywdy i niesprawiedliwości. To nie ks. Jacek podzielił parafię, on tylko ten podział odsłonił" - pisze dziennikarz.

Dodaje, że "podział w społeczeństwie jest faktem, przebiega również wśród tych, którzy chodzą do kościoła". "Komfort niewielkiej grupki parafian, za którymi stoi gazeta mająca ambicje zarządzać polityką personalną diecezji, okazał się ważniejszy niż sukcesy duszpasterskie księdza, który wniósł energię i ożywił uśpioną społeczność" - zauważa autor tekstu.

Dodaje, że "we Wrocławiu kult świętego spokoju, troska o dobre samopoczucie grupki postępowych katolików wygrały z żarliwym patriotyzmem młodego kapłana". Pospieszalski sądzi, że to dopiero początek. "Jutro trzeba będzie uciszyć tych, co zbyt głośno mówią o etyce seksualnej, antykoncepcji, in vitro, obronie życia. A potem kolej na akceptację związków gejowskich itp. Czy polski Kościół powtórzy samobójczą drogę katolików na Zachodzie? Wrocławska lekcja nie nastraja zbyt optymistycznie" - kwituje Pospieszalski.

ez
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook