Jedynie prawda jest ciekawa

Pospieszalski: Książka Kosińskiego to antypolski paszkwil

16.05.2017

"Odpowiedzią na ten bezczelny przykład pedagogiki wstydu powinna być aktywna polityka państwa".

„’Malowany ptak, przyjmowany na świecie jako dokumentalny zapis z czasów Zagłady, to antypolski paszkwil” – czytamy w felietonie Jana Pospieszalskiego na niezalezna.pl.

„Ocalony od Zagłady Jerzy Kosiński w książce ‘Malowany ptak’ opisał Polaków, którzy go uratowali, jako swoich prześladowców. Powieść, tłumaczona na wiele języków, zrobiła karierę na Zachodzie” – pisze Pospieszalski.

Pospieszalski przekonuje, że książka okazała się wytworem wyobraźni Kosińskiego i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

„Mimo że świadectwo Siedleckiej zamieszczone w książce „Czarny ptasior” zostało potwierdzone przez amerykańskich dokumentalistów, dziś „Malowany ptak” staje się kanwą scenariusza sztuki teatralnej duetu Kleczewska–Chotkowski, a także wielkobudżetowego filmu fabularnego” – czytamy.

Dziennikarz pisze też, że państwo polskie powinno zaangażować się w walkę o prawdę w tej sprawie.

„Odpowiedzią na ten bezczelny przykład pedagogiki wstydu i pedagogiki winy powinna być aktywna polityka państwa. Na początek proponuję przetłumaczenie książki Siedleckiej, wydanie jej i wypromowanie na Zachodzie. To zadanie polskich instytucji i placówek dyplomacji kulturalnej rozsianych po świecie”

Mly/niezalezna.pl

Fot. [TVP.info/wPolityce.pl]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook