Jedynie prawda jest ciekawa


Poseł Terlecki: "Nie dopuścić do monopolu w prasie!"

16.08.2013

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zwleka z odpowiedzią, czy zgodzi się na monopol niemieckiego koncernu medialnego w prasie lokalnej. Od marca leży wniosek w tej sprawie złożony przez Polskapresse, który chce przejąć prasę lokalną od koncernu Media Regionalne należącego do brytyjskiej grupy Mecom. Jeśli UOKiK zgodzi się i pójdzie niemieckiej firmie na rękę, to skupi ona prawie 90 procent prasy lokalnej. Taki monopol nie byłby możliwy w żadnym europejskim kraju. O braku - wydawałoby się jedynej racjonalnej decyzji urzędu zwalczającego monopol - rozmawiamy z posłem PiS prof. Ryszardem Terleckim.

wPolityce.pl: Jest pan autorem poselskiego zapytania do UOKiK w sprawie przejęcia przez niemiecki koncern medialny Polskapresse udziałów należących do brytyjskiej grupy Media Regionalnej. Jaką dostał pan odpowiedź?

Prof. Ryszard Terlecki: Ogólnikową. Wynikało z niej, że urząd zajmie się sprawą, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Potrzeba taka zaistniała, bo Polskapresse złożyła wniosek o wykup udziałów od Mediów Regionalnych, zaś na stronie internetowej UOKiK wisi od marca komunikat, że „sprawa w toku”. Jakiej decyzji spodziewa się pan w tej sprawie.

Przede wszystkim chcemy przyglądnięcia się przez UOKiK czy nie dochodzi do zmonopolizowania rynku mediów lokalnych przez jedną firmę. Jeśli dostanie zgodę na przejęcie, to w jej ręku będzie prawie 90 procent rynku prasy regionalnej. UOKiK tłumaczy,  że w badaniu wniosku biorą pod uwagę całą prasę, także centralną. A tu Polskapresse jeszcze nie dominuje. Nam jednak chodziło o wyodrębnienie sprawy rynku regionalnego, bo jest on specyficzny.

Na czym polega jego specyfika?

Po pierwsze chodzi o rynek reklam. Zyski z tego rynku trafią do monopolisty, a on będzie dyktował ceny. Po drugie, choć w dokumentach zapewnia się, że chodzi wyłącznie o projekt biznesowy, to w razie potrzeby taka kumulacja na rynku medialnym może stać się narzędziem politycznym.

Tym bardziej, że te media kumuluje w swoich rękach sąsiedni kraj, który ma znaczący interes w tym, aby nas sobie podporządkować politycznie i od wielu lat, co prawda w białych rękawiczkach, ale jednak wtrąca się niekiedy w polskie sprawy.

W każdym razie lokuje ten sąsiad w naszym kraju swoje polityczne cele.

A czy nie sądzi pan, że próba rozszerzenia badania rynku medialnego z regionalnego na ogólnokrajowy, gdzie jeszcze Polskapresse nie dominuje, jest przygotowaniem UOKiK do dania zgody na koncentrację dla Polskapresse?

Myślę, że tak może być. Mam złe przeczucia w tym względzie. Odpowiedziała na moje zapytanie pani dyrektor Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, która zapewniła,  że jej urząd będzie bronił w tej sprawie interesu polskiego. Daj Boże, żeby tak się to odbywało, ale trzeba patrzeć takim instytucjom na ręce.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: polskapresse.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook