Jedynie prawda jest ciekawa


Poseł Terlecki: "Nie dopuścić do monopolu w prasie!"

16.08.2013

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zwleka z odpowiedzią, czy zgodzi się na monopol niemieckiego koncernu medialnego w prasie lokalnej. Od marca leży wniosek w tej sprawie złożony przez Polskapresse, który chce przejąć prasę lokalną od koncernu Media Regionalne należącego do brytyjskiej grupy Mecom. Jeśli UOKiK zgodzi się i pójdzie niemieckiej firmie na rękę, to skupi ona prawie 90 procent prasy lokalnej. Taki monopol nie byłby możliwy w żadnym europejskim kraju. O braku - wydawałoby się jedynej racjonalnej decyzji urzędu zwalczającego monopol - rozmawiamy z posłem PiS prof. Ryszardem Terleckim.

wPolityce.pl: Jest pan autorem poselskiego zapytania do UOKiK w sprawie przejęcia przez niemiecki koncern medialny Polskapresse udziałów należących do brytyjskiej grupy Media Regionalnej. Jaką dostał pan odpowiedź?

Prof. Ryszard Terlecki: Ogólnikową. Wynikało z niej, że urząd zajmie się sprawą, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Potrzeba taka zaistniała, bo Polskapresse złożyła wniosek o wykup udziałów od Mediów Regionalnych, zaś na stronie internetowej UOKiK wisi od marca komunikat, że „sprawa w toku”. Jakiej decyzji spodziewa się pan w tej sprawie.

Przede wszystkim chcemy przyglądnięcia się przez UOKiK czy nie dochodzi do zmonopolizowania rynku mediów lokalnych przez jedną firmę. Jeśli dostanie zgodę na przejęcie, to w jej ręku będzie prawie 90 procent rynku prasy regionalnej. UOKiK tłumaczy,  że w badaniu wniosku biorą pod uwagę całą prasę, także centralną. A tu Polskapresse jeszcze nie dominuje. Nam jednak chodziło o wyodrębnienie sprawy rynku regionalnego, bo jest on specyficzny.

Na czym polega jego specyfika?

Po pierwsze chodzi o rynek reklam. Zyski z tego rynku trafią do monopolisty, a on będzie dyktował ceny. Po drugie, choć w dokumentach zapewnia się, że chodzi wyłącznie o projekt biznesowy, to w razie potrzeby taka kumulacja na rynku medialnym może stać się narzędziem politycznym.

Tym bardziej, że te media kumuluje w swoich rękach sąsiedni kraj, który ma znaczący interes w tym, aby nas sobie podporządkować politycznie i od wielu lat, co prawda w białych rękawiczkach, ale jednak wtrąca się niekiedy w polskie sprawy.

W każdym razie lokuje ten sąsiad w naszym kraju swoje polityczne cele.

A czy nie sądzi pan, że próba rozszerzenia badania rynku medialnego z regionalnego na ogólnokrajowy, gdzie jeszcze Polskapresse nie dominuje, jest przygotowaniem UOKiK do dania zgody na koncentrację dla Polskapresse?

Myślę, że tak może być. Mam złe przeczucia w tym względzie. Odpowiedziała na moje zapytanie pani dyrektor Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, która zapewniła,  że jej urząd będzie bronił w tej sprawie interesu polskiego. Daj Boże, żeby tak się to odbywało, ale trzeba patrzeć takim instytucjom na ręce.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: polskapresse.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook