Jedynie prawda jest ciekawa


Poseł Rzymkowski: Marcin P. był słupem

27.02.2017

- Nie wierzę, że osoba, która skończyła technikum ekonomiczne jest w stanie oszukać instytucje państwa polskiego: i prokuraturę, i sądy, i KNF - stwierdził poseł Tomasz Rzymkowski.

– Nie wierzę, że osoba, która skończyła technikum ekonomiczne jest w stanie oszukać instytucje państwa polskiego: i prokuraturę, i sądy, i Komisję Nadzoru Finansowego. Jestem przekonany, że Marcin P. był słupem – mówił w programie „Minęła dwudziesta” poseł Tomasz Rzymkowski z klubu parlamentarnego Kukiz’15, jeden z członków sejmowej komisji wyjaśniającej tzw. aferę Amber Gold.

Goście programu byli również pytani o opinię na temat doniesień medialnych o tym, że P. proponował śledczym zeznania w zamian za status świadka koronnego i związaną z nim ochronę. – Gdyby było to prawdą, to byłby to skandal – ocenił Rzymkowski.

Marcin P. i Katarzyna P. mogą zostać przesłuchani przez komisję ds. Amber Gold 28 i 29 marca.

Rzymkowski zaznaczył, że informacja o świadku koronnym, to informacja medialna. – Ja do dokumentów, które by o tym mówiły nie dotarłem. Będziemy to badać – zastrzegł. – Jeśli to prawda, to jest to sytuacja gigantycznego skandalu – znowu w związku z funkcjonowaniem prokuratury – ocenił.

– Idzie na współpracę, zaczyna sypać, tylko prosi o jedno – wystąpcie z wnioskiem o objęcie mnie statusem świadka koronnego. O tym decyduje sąd, na wniosek prokuratury. Prokuratura, jak twierdzą media, odmówiła mu tego. To byłby skandal – powtórzył.

Goście TVP Info byli również pytani m.in. o to, czy Marcin P., który ma stanąć przed komisją 28 bądź 29 marca, był jedynie słupem.

– Jestem przekonany, że był słupem – odparł przedstawiciel Kukiz’15. – Nie wierzę, że osoba, która skończyła technikum ekonomiczne, z całym szacunkiem dla osób, które je ukończyły, jest w stanie oszukać instytucje państwa polskiego: i prokuraturę, i sądy, i Komisję Nadzoru Finansowego – dodał.

– Nie jestem członkiem komisji, ale to wydaje się niewiarygodne, żeby pan Marcin P. działał samodzielnie – zgodził się Konrad Głębocki z PiS. – Za nim stali protektorzy i komisja musi to bardzo dokładnie wyjaśnić. Obojętnie, co by to byli za protektorzy – podkreślił.

Marcin Święcicki z PO był pytany o to, czy poszedłby na rękę P., gdyby ten zwrócił się do niego z propozycją zeznań za status świadka koronnego i ochronę. – Jeśli to by pomogło w wyjaśnieniu sprawy, to raczej bym poszedł. Wszystkim jednak zależy na tym, żeby wyjaśnić, dlaczego tak długo mógł działać – skazany raz, drugi, trzeci i ciągle z zawieszeniem. Chociaż jest wielokrotnym recydywistą. Prokuratura przewleka te sprawy, odkłada, nie drąży, chociaż widzi, co się dzieje. Mam nadzieję, że komisja pociągnie do końca tę sprawę – odpowiedział Święcicki.

Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r. Pierwszy zarzut oszustwa znacznej wartości wraz z wnioskiem o areszt wobec szefa spółki Marcina P. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła pod koniec sierpnia. Jesienią śledztwo przeniesiono do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która w czerwcu 2015 r. sporządziła akt oskarżenia.

W śledztwie, prowadzonym przez prokuraturę wspólnie z ABW, przesłuchano prawie 20 tys. świadków, a akta sprawy liczą ponad 16 tys. tomów.

Według łódzkich śledczych, Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów. P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Proces obojga toczy się od 21 marca 2016 r. przed gdańskim sądem okręgowym.

[fot. youtube.com]

TVP Info/ems

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook