Jedynie prawda jest ciekawa


Poseł Ruchu Palikota to TW Janusz

15.10.2011

Roman Kotliński to tajny współpracownik „Janusz”, pozyskany do współpracy przez SB w 1989 roku - podaje „Rzeczpospolita”. Nowy poseł, wybrany z list Ruchu Palikota, nie przyznał się do tego w oświadczeniu lustracyjnym.

Wydawca antyklerykalnego pisma „Fakty i Mity” i lider Ruchu Palikota w Łodzi, Roman Kotliński spotykał się z funkcjonariuszami SB jako młody kleryk Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku od 1989 roku. Kotliński podpisał oświadczenie o zachowaniu tajemnicy na pierwszym tzw. rozpoznawczym spotkaniu z SB, 29 marca 1989 roku. Do formalnego pozyskania doszło 27 kwietnia w Kłodawie. W Instytucie Pamięci Narodowej zachowała się tzw. teczka personalna, z której, mimo zniszczenia wielu dokumentów, można odtworzyć proces werbunkowy.

Współpraca Romana Kotlińskiego z bezpieką zakończyła się dopiero z chwilą jej likwidacji.

Przykład Kotlińskiego świadczy o tym, że dopiero rozpoczyna się rozpoznanie faktycznego zaplecza Ruchu Palikota. Przed nami jeszcze nie jedna zaskakująca wiadomość dotycząca tej formacji. Zaskoczeni powinni być szczególnie ci, którzy zdecydowali się poprzeć RP” - mówi portalowi Stefczyk.info historyk prof. Jan Żaryn.

Nasz rozmówca zaznacza, że „jego wyobrażenia o państwie wolnym, suwerennym i demokratycznym rozmijają się z takimi doniesieniami, jak współpraca posła z SB”. „Marzenie o niepodległej Polsce rozmija się z ponurą rzeczywistością. Żyjemy w państwie, w którym można utajniać swoje biografie, można kłamać przed wyborcami, można stać się parlamentarzystą suwerennego państwa mimo tak obrzydliwej przeszłości” - mówi Żaryn.

Zaznacza, że Kotliński nie tylko współpracował z SB, ale również prowadził antykościelny, antychrześcijański i antykapłański periodyk. „To tym bardziej smutne, że do niedawna byliśmy postrzegani, jako wspólnota narodowa, która nie pluje na własną przeszłość związaną z chrześcijaństwem. Jednak skoro znaczna część narodu zaczęła pluć, to mamy efekty” - mówi prof. Jan Żaryn w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że Ruch Palikota obok SLD miał na listach największą liczbę kandydatów, którzy współpracowali z komunistycznymi służbami.

MKo

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook