Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Poseł Ruchu Palikota to TW Janusz

15.10.2011

Roman Kotliński to tajny współpracownik „Janusz”, pozyskany do współpracy przez SB w 1989 roku - podaje „Rzeczpospolita”. Nowy poseł, wybrany z list Ruchu Palikota, nie przyznał się do tego w oświadczeniu lustracyjnym.

Wydawca antyklerykalnego pisma „Fakty i Mity” i lider Ruchu Palikota w Łodzi, Roman Kotliński spotykał się z funkcjonariuszami SB jako młody kleryk Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku od 1989 roku. Kotliński podpisał oświadczenie o zachowaniu tajemnicy na pierwszym tzw. rozpoznawczym spotkaniu z SB, 29 marca 1989 roku. Do formalnego pozyskania doszło 27 kwietnia w Kłodawie. W Instytucie Pamięci Narodowej zachowała się tzw. teczka personalna, z której, mimo zniszczenia wielu dokumentów, można odtworzyć proces werbunkowy.

Współpraca Romana Kotlińskiego z bezpieką zakończyła się dopiero z chwilą jej likwidacji.

Przykład Kotlińskiego świadczy o tym, że dopiero rozpoczyna się rozpoznanie faktycznego zaplecza Ruchu Palikota. Przed nami jeszcze nie jedna zaskakująca wiadomość dotycząca tej formacji. Zaskoczeni powinni być szczególnie ci, którzy zdecydowali się poprzeć RP” - mówi portalowi Stefczyk.info historyk prof. Jan Żaryn.

Nasz rozmówca zaznacza, że „jego wyobrażenia o państwie wolnym, suwerennym i demokratycznym rozmijają się z takimi doniesieniami, jak współpraca posła z SB”. „Marzenie o niepodległej Polsce rozmija się z ponurą rzeczywistością. Żyjemy w państwie, w którym można utajniać swoje biografie, można kłamać przed wyborcami, można stać się parlamentarzystą suwerennego państwa mimo tak obrzydliwej przeszłości” - mówi Żaryn.

Zaznacza, że Kotliński nie tylko współpracował z SB, ale również prowadził antykościelny, antychrześcijański i antykapłański periodyk. „To tym bardziej smutne, że do niedawna byliśmy postrzegani, jako wspólnota narodowa, która nie pluje na własną przeszłość związaną z chrześcijaństwem. Jednak skoro znaczna część narodu zaczęła pluć, to mamy efekty” - mówi prof. Jan Żaryn w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że Ruch Palikota obok SLD miał na listach największą liczbę kandydatów, którzy współpracowali z komunistycznymi służbami.

MKo

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook