Jedynie prawda jest ciekawa


Poseł Ruchu Palikota to TW Janusz

15.10.2011

Roman Kotliński to tajny współpracownik „Janusz”, pozyskany do współpracy przez SB w 1989 roku - podaje „Rzeczpospolita”. Nowy poseł, wybrany z list Ruchu Palikota, nie przyznał się do tego w oświadczeniu lustracyjnym.

Wydawca antyklerykalnego pisma „Fakty i Mity” i lider Ruchu Palikota w Łodzi, Roman Kotliński spotykał się z funkcjonariuszami SB jako młody kleryk Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku od 1989 roku. Kotliński podpisał oświadczenie o zachowaniu tajemnicy na pierwszym tzw. rozpoznawczym spotkaniu z SB, 29 marca 1989 roku. Do formalnego pozyskania doszło 27 kwietnia w Kłodawie. W Instytucie Pamięci Narodowej zachowała się tzw. teczka personalna, z której, mimo zniszczenia wielu dokumentów, można odtworzyć proces werbunkowy.

Współpraca Romana Kotlińskiego z bezpieką zakończyła się dopiero z chwilą jej likwidacji.

Przykład Kotlińskiego świadczy o tym, że dopiero rozpoczyna się rozpoznanie faktycznego zaplecza Ruchu Palikota. Przed nami jeszcze nie jedna zaskakująca wiadomość dotycząca tej formacji. Zaskoczeni powinni być szczególnie ci, którzy zdecydowali się poprzeć RP” - mówi portalowi Stefczyk.info historyk prof. Jan Żaryn.

Nasz rozmówca zaznacza, że „jego wyobrażenia o państwie wolnym, suwerennym i demokratycznym rozmijają się z takimi doniesieniami, jak współpraca posła z SB”. „Marzenie o niepodległej Polsce rozmija się z ponurą rzeczywistością. Żyjemy w państwie, w którym można utajniać swoje biografie, można kłamać przed wyborcami, można stać się parlamentarzystą suwerennego państwa mimo tak obrzydliwej przeszłości” - mówi Żaryn.

Zaznacza, że Kotliński nie tylko współpracował z SB, ale również prowadził antykościelny, antychrześcijański i antykapłański periodyk. „To tym bardziej smutne, że do niedawna byliśmy postrzegani, jako wspólnota narodowa, która nie pluje na własną przeszłość związaną z chrześcijaństwem. Jednak skoro znaczna część narodu zaczęła pluć, to mamy efekty” - mówi prof. Jan Żaryn w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że Ruch Palikota obok SLD miał na listach największą liczbę kandydatów, którzy współpracowali z komunistycznymi służbami.

MKo

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook