Jedynie prawda jest ciekawa


Poręba: Skrajnie szkodliwa polityka

29.11.2011

Nie milkną echa wypowiedzi szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie. Jak zaznaczają komentatorzy minister zgodził się de facto na dyktat Niemiec w Unii Europejskiej. Jak jego wypowiedź wpłynie na polską sytuację na forum Unii? Portalowi Stefczyk.info opowiada o tym Tomasz Poręba, europoseł:

Wypowiedź ministra dotyczyła kluczowej sprawy – przyszłości Polski i Unii Europejskiej. Wystąpienie Radosława Sikorskiego bez konsultacji z parlamentem, siłami parlamentarnymi, to rzecz skandaliczna. Minister zapomniał zdaje się, że jest szefem polskiej dyplomacji. Nie miał prawa zrobić tego, co zrobił. Nie miał prawa w imieniu Polski wygłaszać stanowisk, wokół których nie ma konsensusu w Polsce. Są przecież w kraju siły polityczne, w tym PiS, które sprzeciwiają się federalizacji Europy, tworzeniu superpaństwa. My uważamy, że Unia powinna być konglomeratem państw narodowych, z własną tożsamością, kulturą i tradycją. To suwerenne państwa powinny współpracować ze sobą na forum Europy w najważniejszych dla sprawach, jak energetyka, polityka gospodarcza czy wewnętrzna.

To, co zrobił Sikorski, nie mieści się w kanonach sztuki dyplomacji. Referowanie polityki zagranicznej Polski w UE za granicą naszego kraju jest rzeczą niedopuszczalną. Trudno znaleźć wytłumaczenie dla tego, co zrobił minister Sikorski. Szef MSZ w imieniu polskiego rządu stwierdził, że Warszawa chce pogłębionej integracji na warunkach Francji i Niemiec. Tajemnicą poliszynela jest, że Berlin i Paryż naciskają na Polskę, by w czasie naszej prezydencji doprowadzić do znaczących zmian traktatowych. Minister wie o tym bardzo dobrze.

Nowe kraje członkowskie powinny tworzyć raczej sojusze we własnym gronie. Nie możemy bezkrytycznie poddawać się dyktatowi Niemiec i Francji. To nie jest korzystne dla Polski. Podobną sytuację mieliśmy już wcześniej, gdy przystępowaliśmy do paktu euro +, forsowanego przez Niemcy. On mówi m.in. o wprowadzeniu równych podatków CiT w Europie. To skrajnie niekorzystne, ponieważ Niemcy mają znacznie wyższą stawkę niż my. Polityka zagraniczna tego rządu jest skrajnie szkodliwa z punktu widzenia interesów Polski. W naszym interesie nie jest wykonywanie poleceń Berlina i Paryża.

not. saż
[fot. Tomaszporeba.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook