Jedynie prawda jest ciekawa


Poręba: Komisja Europejska reaguje na sprawę ACTA

08.06.2012

Komisja Europejska przygotowuje regulacje prawne, które ograniczą anonimowość w sieci. Internauci już się niepokoją. Czy wróży to falę protestów na wzór tych przeciwko ACTA? - zastanawia się „Rzeczpospolita”. Wszystko przez nowy pomysł KE, która chce walczyć o bezpieczeństwo dzieci w internecie. Eksperci zaznaczają jednak, że wprowadzając swoje prawo może zagrozić prywatności i anonimowości internautów. „Oczekuje się, że podmioty branżowe stosować będą techniczne środki identyfikacji elektronicznej oraz uwierzytelniania elektronicznego" – to najbardziej kontrowersyjna część regulacji.

Na temat kolejnego pomysłu kontroli internetu portal Stefczyk.info rozmawia z europosłem PiS Tomaszem Porębą.

Stefczyk.info: Komisja Europejska po raz kolejny proponuje rozwiązania zwiększające kontrolę internetu. Jak Pan to ocenia?

Tomasz Poręba: Pamiętajmy, że ten pomysł pada niedługo po tym, jak przez Europę przetoczyła się debata, szczególnie intensywna w Polsce, o ACTA. Dziś atmosfera jest taka, że ACTA umarły. W Parlamencie Europejskim nikt tego traktatu nie poprze. Większość jest za tym, by te zapisy przedefiniować, przeorientować tak, by wyeliminować wszystkie zagrożenia związane z inwigilacją. To, co proponuje obecnie Komisja, może być próbą przygotowania właśnie nowej propozycji, która pozwoli na uwzględnienie wniosków po debacie nad ACTA. Nowa propozycja powinna uwzględnić wszelkie wnioski związane z tamtą sprawą.

Co wtedy?

Jeśli uda się stworzyć mechanizmy lepiej chroniące prawo własności intelektualnej w sieci, a jednocześnie nie będą prowadziły do inwigilacji, to trzeba się nad takimi propozycjami zastanowić. Bez wątpienia takie rozporządzenie jest potrzebne.

Czy Komisja nie ma problemu z anonimowością internetu?

Komisja reaguje na to, co się stało z ACTA. Mamy świadomość, że kwestia własności intelektualnej, nie szanowana w internecie, jest kwestią poważną. Kwestia wolności słowa i wolności wypowiedzi też jest sprawą poważną. Trzeba więc znaleźć rozwiązania, które te kwestie będą bardzo precyzyjny formułować. Takie zapisy są potrzebne. Jednak to wymaga zastanowienia, głębszego niż do tej pory.

Widzi Pan szansę na kompromis?

Sądzę, że tak. Nikt nie neguje ani jednej ani drugiej potrzeby. Prawo do własności intelektualnej i wolność słowa nie są podważane przez nikogo. To otwiera drogę do porozumienia, ale diabeł tkwi w szczegółach. One będą wymagały dopracowania.

Rozmawiał KL
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook