Jedynie prawda jest ciekawa


Por. Wosztyl: „Rosyjskie samoloty prowokują NATO”

31.10.2014

Rosyjskie samoloty, które wlatują w przestrzeń powietrzną Europy Zachodniej, stwarzają realne zagrożenie - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info por. Artur Wosztyl.

Stefczyk.info: Co Rosjanie chcą osiągnąć wlatując w przestrzeń powietrzną Europy Zachodniej?

Por. Artur Wosztyl: Chodzi o sondowanie jak szybko zareaguje NATO, jakimi środkami dysponują siły Pakty oraz w jakiej odległości są wykrywane rosyjskie samoloty.

Dlaczego samoloty rosyjskie robią to aż z takim nasileniem? Czy chodzi o sprawdzenie powtarzalności reakcji Paktu, czy też to znak, że technika rosyjska nie jest w stanie przeprowadzić koniecznych analiz z pomocą nielicznych wlotów?

Moim zdaniem mamy do czynienia z działaniami analogicznymi do tych, jakie podejmowano przez cały okres zimnej wojny. I pod tym kątem trzeba patrzeć na te działania, które są typowo zaczepne. Rosjanie mają taką mentalność i będą to robić notorycznie. Lubią straszyć.

Dolatują nawet do Zatoki Biskajskiej i w pobliże Portugalii…

Są to także działania propagandowe. Chcą pokazać całemu światu, że nie są „bezzębnym niedźwiedziem”, lecz dysponują arsenałem, przestarzałym w niektórych aspektach, ale który jeszcze może być wykorzystany w wojnie konwencjonalnej.

Jak ocenić niezgłaszane wlatywanie rosyjskich maszyn w korytarze dla lotnictwa cywilnego?

Jeśli nie są  nadzorowane przez systemy będące odpowiednikiem AWAC, to jest to stwarzanie realnego zagrożenia. Zwłaszcza jeśli na dodatek – jako maszyny wojskowe - mają wyłączone transpondery. Są wówczas niewidoczne dla radarów kontroli cywilnej.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[fot. kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook