Jedynie prawda jest ciekawa


Poprawność polityczna "Gazety Wyborczej"

24.10.2011

„Gazeta Wyborcza” cenzuruje swój serwis internetowy. Zniknął tekst, który ostro krytykuje poczynania dziennikarzy Tomasza Lisa.

Dziennikarze „Wprost” opublikowali prywatną rozmowę z europosłem Tadeuszem Cymańskim. Zaraz potem „Gazeta Wyborcza” usunęła komentarz Marka Wąsa, który obnażył hipokryzję tygodnika „Wprost”.

Redaktor Wąs opublikował komentarz, potępiający skandaliczne zachowanie dziennikarzy tygodnika. Zauważa, że cała sprawa do dowód na upadek zasad i brak przyzwoitości wśród dziennikarzy. Wąs zdradził również, że sam prosił o wywiad Cymańskiego, jednak europoseł odmawiał. Zaznaczył, że taka sytuacja miała miejsce również w przypadku innych redakcji.

„Oczekuję od naczelnego „Wprost” Tomasza Lisa wyjaśnienia tej sytuacji. Złamaliście zasady, żeby ujawnić seryjnego mordercę?” – pyta Wąs i dodaje: „ Wymienię zaledwie trzy skutki publikacji w tym internetowym serwisie: depresja i polityczna marginalizacja Cymańskiego, który rozmawiał „off” w dobrej wierze, zasłużony spadek zaufania do dziennikarzy, no i ten trzeci, być może najbardziej okrutny - ktoś, dla sprzedaży, złamał kręgosłup niedoświadczonemu adeptowi dziennikarstwa i pokazał mu miejsce w szeregu. Ty jesteś gówniarz, nie dziennikarz, my tu rządzimy, a jak ci już tak naprawdę zależy, to, co najwyżej możesz zadzwonić i przeprosić. Żenujące”.

Komentarz redaktora „GW” nie wisiał zbyt długo. Najpierw zmodyfikowano go, a później ponownie przywrócono na stronę gazety. Redaktor Michał Gwiazdowski, uzasadniając nagłe zniknięcie tekstu, tłumaczył, że są takie momenty w publikowaniu treści w Internecie, w których przyzwoitość musi wziąć górę nad szybkością. Podobno redakcja „Wyborczej” dowiedziała się, że Tomasz Lis nie ponosi odpowiedzialności za wszystkie materiały publikowane w portalu wprost24.pl. Gdyby zostawiono komentarz w niezmienionej formie – redakcja zachowałaby się nieprzyzwoicie wobec Lisa.

Tekst nadal znajduje się na stronie internetowej „GW”, jednak w nieco zmienionej formie.

- Istnieje coś takiego jak redakcja królewska i redakcja cesarska, gdzie niepodzielnie rządzi cesarz i sądzę, że taką redakcją jest „Wprost”. Są także takie redakcje, które zachowują hierarchie, ale jednak dziennikarz ma prawo mieć swoje zdanie i je wyrazić – komentuje dla Stefczyk.info Teresa Bochwic, dziennikarka i publicystka.

Wpolityce.pl/MK

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook