Jedynie prawda jest ciekawa


Poprawność polityczna "Gazety Wyborczej"

24.10.2011

„Gazeta Wyborcza” cenzuruje swój serwis internetowy. Zniknął tekst, który ostro krytykuje poczynania dziennikarzy Tomasza Lisa.

Dziennikarze „Wprost” opublikowali prywatną rozmowę z europosłem Tadeuszem Cymańskim. Zaraz potem „Gazeta Wyborcza” usunęła komentarz Marka Wąsa, który obnażył hipokryzję tygodnika „Wprost”.

Redaktor Wąs opublikował komentarz, potępiający skandaliczne zachowanie dziennikarzy tygodnika. Zauważa, że cała sprawa do dowód na upadek zasad i brak przyzwoitości wśród dziennikarzy. Wąs zdradził również, że sam prosił o wywiad Cymańskiego, jednak europoseł odmawiał. Zaznaczył, że taka sytuacja miała miejsce również w przypadku innych redakcji.

„Oczekuję od naczelnego „Wprost” Tomasza Lisa wyjaśnienia tej sytuacji. Złamaliście zasady, żeby ujawnić seryjnego mordercę?” – pyta Wąs i dodaje: „ Wymienię zaledwie trzy skutki publikacji w tym internetowym serwisie: depresja i polityczna marginalizacja Cymańskiego, który rozmawiał „off” w dobrej wierze, zasłużony spadek zaufania do dziennikarzy, no i ten trzeci, być może najbardziej okrutny - ktoś, dla sprzedaży, złamał kręgosłup niedoświadczonemu adeptowi dziennikarstwa i pokazał mu miejsce w szeregu. Ty jesteś gówniarz, nie dziennikarz, my tu rządzimy, a jak ci już tak naprawdę zależy, to, co najwyżej możesz zadzwonić i przeprosić. Żenujące”.

Komentarz redaktora „GW” nie wisiał zbyt długo. Najpierw zmodyfikowano go, a później ponownie przywrócono na stronę gazety. Redaktor Michał Gwiazdowski, uzasadniając nagłe zniknięcie tekstu, tłumaczył, że są takie momenty w publikowaniu treści w Internecie, w których przyzwoitość musi wziąć górę nad szybkością. Podobno redakcja „Wyborczej” dowiedziała się, że Tomasz Lis nie ponosi odpowiedzialności za wszystkie materiały publikowane w portalu wprost24.pl. Gdyby zostawiono komentarz w niezmienionej formie – redakcja zachowałaby się nieprzyzwoicie wobec Lisa.

Tekst nadal znajduje się na stronie internetowej „GW”, jednak w nieco zmienionej formie.

- Istnieje coś takiego jak redakcja królewska i redakcja cesarska, gdzie niepodzielnie rządzi cesarz i sądzę, że taką redakcją jest „Wprost”. Są także takie redakcje, które zachowują hierarchie, ale jednak dziennikarz ma prawo mieć swoje zdanie i je wyrazić – komentuje dla Stefczyk.info Teresa Bochwic, dziennikarka i publicystka.

Wpolityce.pl/MK

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook