Jedynie prawda jest ciekawa


Popełniliśmy błędy, jeśli chodzi o integrację UE z Ukrainą

22.11.2013

"Tych zaniechań w procesie integracji było wiele i dopiero w ostatnich miesiącach się polski rząd obudził, ale to już za późno" - mówi Witold Waszczykowski, b. wiceminister spraw zagranicznych, a obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: Czy to już koniec marzeń o Ukrainie w Unii Europejskiej?


Witold Waszczykowski: Nie, dlatego że trzeba w tej chwili poważnie rozpoznać sytuację czy decyzja rządu ukraińskiego to rzeczywiście jest zdecydowane przekierowanie się na stronę rosyjską, czy jest to chwilowy manewr. Faktycznie, natychmiastowe wejście w życie układu stowarzyszeniowego na jakiś krótki czas pogorszyłoby gospodarkę Ukrainy. Może Ukraina wysyła sygnał, iż potrzebuje wsparcia – tych kilku czy kilkunastu milionów euro, jakiegoś pakietu pomocniczego. Jeśli Unia zdecydowałaby się taki pakiet przedstawić, to nawet jeszcze w ciągu tego tygodnia – do spotkania w Wilnie, uważam, że można by tą umowę podpisać. Ale tu w tej chwili dużo zależy od UE – czy ona potrafi rozpoznać tą sytuację i zaproponować jakiś pakiet pomocniczy, który pozwoli przez najbliższe dwa – trzy lata Ukrainie przeżyć w lepszych warunkach niż to jest dzisiaj.

A czy Polska popełniła jakieś błędy jeśli chodzi o integrację Ukrainy z UE? Dla nas to wyjątkowo ważna sprawa.

Olbrzymie. Już na samym początku tego rządu uznano, że państwa takie jak Ukraina czy Gruzja nie odrobiły pracy domowej i nie nadają się do integracji – zarówno z NATO jak i Unią. Wtedy, w 2008 r. przekierowano główną strategię na wschodzie na Rosję. Uznano, że to ona jest najważniejszym celem. Padały takie hasła, jak Radosława Sikorskiego, że nie będziemy prowadzić polityki jagiellońskiej i zajmiemy się piastowską modernizacją kraju; że patronowanie tym ambicjom integracyjnym Ukrainy i Gruzji powoduje konflikt z Rosją; „te państwa nie zasługują na wsparcie, więc zajmijmy się bezpośrednimi relacjami z Rosją, gdyż ona wynagrodzi nas jakimiś lukratywnymi porozumieniami gospodarczymi”. To również podtrzymano w 2010 r. - wtedy była polityka liczenia na empatię rosyjską i dalszy rozwój stosunków – głównie gospodarczych. Niepowodzeniem jest też cała koncepcja Partnerstwa Wschodniego. To był za słaby instrument. Na początku on zakładał praktycznie 600 mln euro na sześć krajów na sześć lat – to były praktycznie pieniądze na wycieczki do Brukseli, a nie nie na poważne przekształcenie tych krajów i przygotowanie ich do stowarzyszenia z UE. Koncepcja mistrzostw europejskich, to nie była tylko koncepcja poharatania sobie w gałę, ale poważny projekt polityczno-infrastrukturalny, aby Polskę połączyć z Ukrainą siecią z Ukrainą. Tego nie zrobiono. Tych zaniechań było wiele i dopiero w ostatnich miesiącach się polski rząd obudził, ale to już było za późno.

Jaki to może mieć skutek dla nas?

Jeśli Ukraina na trwale pozostanie poza procesem integracji z Unią. Jeśli jeszcze zbliży się do Rosji – również ustrojowo, czyli będzie odchodzić od zasad demokratycznych, to znaczy że na dekady będziemy skazani na sąsiedztwo obszaru nieprzewidywalnego, niestabilnego i groźnego. To będzie miało bezpośredni negatywny wpływ na bezpieczeństwo Polski.

Julia Tymoszenko zaapelowała, żeby umożliwienie jej warunków leczenia przez Ukrainę nie było bezwzględnym warunkiem ze strony Unii do podpisania umowy stowarzyszeniowej. Czy zniesienie tego warunku jest w ogóle możliwe.

Sama Tymoszenko postawiła się w sytuacji, że nie traktuje się jako zakładnik tego procesu integracyjnego. Ona doskonale zdaje sobie sprawę, że rząd i prezydent Janukowycz mogliby ją oskarżyć, że poprzez ten warunek ona trwale blokuje ten proces zbliżania się Ukrainy do UE. Ona dawno z tego zrezygnowała i rzeczywiście należałoby od tego odstąpić, nie porzucając oczywiście wysiłków na rzecz jej uwolnienia. Myśmy apelowali do krajów europejskich, aby nie stawiać tego warunku jako warunku koniecznego do integracji. To nie jest to, co zadecydowało teraz po stronie ukraińskiej. Wydaje się, że to obawa przed rosyjskim szantażem i brak otwarcia Unii na problemy gospodarcze Ukrainy. Jest jeszcze tydzień czasu i można podjąć próby zmiany tej sytuacji.

Od wczoraj na Ukrainie trwają protesty przeciw decyzji tamtejszego parlamentu, ludzie domagają się kontynuowania procesu integracji. Czy wola społeczeństwa może, poprzez przerodzenie się w jakiś zdecydowany ruch, jak w przypadku Pomarańczowej Rewolucji, zmienić decyzję ukraińskich deputowanych?

Myślę, że do aż takiego protestu nie dojdzie. Wydaje się, że większość stoi u boku Janukowycza. Te protesty mogą powoli powiększać świadomość społeczeństwa ukraińskiego, że jednak lepsza przyszłość czeka ich po stronie zachodniej, a nie w trwałym związku z Rosją.

Powiedział pan, że Unia powinna teraz Ukrainie zaoferować więcej, aby skłonić ją do zmiany decyzji i kontynuacji procesu stowarzyszenia. A co w tym momencie może zrobić Polska?

Oczekuję dużej ofensywy w tej chwili ze strony prezydenta Komorowskiego, bo to on ma poważny instrument – Komitet Konsultacyjny Polsko – Ukraiński, on może tą sytuację szybko rozpoznać i sprawdzić co było główną przyczyną takiej decyzji parlamentu. Oczekiwałbym również od polskiego prezydenta i premiera, włączenia się w proces tworzenia jakiejś silnej w Europie grupy przyjaciół Ukrainy. Oczekiwaliśmy wcześniej, że Polska skorzysta z dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi i przekona Amerykanów, aby również wspierali ten proces. To się skończyło niepowodzeniem. Mam nadzieję, że minister Sikorski będzie prowadził tą politykę w Europie, a nie skupiał się na boksowaniu na arenie wewnętrznej polityki. Tylko czy ten skompromitowany szef MSZ, przez wielką aferę korupcyjną, jest w stanie w tej chwili realnie funkcjonować?

not. mc

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook