Jedynie prawda jest ciekawa


Poncjusz Piłat mieszka w Strasburgu

23.10.2013

Trybunał w Strasburgu umył ręce w sprawie Katynia. A w gruncie rzeczy zadziałał na rzecz Rosji. Wysoki Trybunał zachował się jak adwokat w prowincjonalnym sądzie, który kruczkami prawnymi skutecznie broni mordercę. Wszyscy wiedzą, że bestia zabiła, tylko sąd (trybunał) o tym nie wie.

 A raczej udaje, że nie wie. Wielka z nazwy – bardzo mała miarą decyzji – Wielka Ława Trybunału zabawiła się w starą jak świat prawniczą grę o nazwie "przedawnienie". Usłyszeliśmy znaną też III RP śpiewkę, że zbrodnia była już dawno, za dawno... Cóż, kilkanaście tysięcy polskich oficerów wymordowano w 1940, a odpowiednia regulacja prawna obowiązuje przecież od 1953 roku... Przypadkiem zapewne w roku śmierci Stalina, nomen omen.

Na Kremlu zatarto łapy – Strasburg spisał się na medal. Medal gieroja Sowieckowo Sajuza. Mogę zrozumieć (choć nigdy nie usprawiedliwić) większe czy mniejsze kraje Zachodu, które „odpuszczają" Moskwie historyczne zbrodnie czy teraźniejsze szantaże. Chcą mieć święty spokój, chcą handlować z Rosjanami, zarabiać na Rosji. Ale czemuż tchórzy Trybunał z siedzibą w stolicy Alzacji? Miał być znaczącym autorytetem, rękojmią, że "są jeszcze sądy w Europie". Takie wyroki, jak ten poniedziałkowy w sprawie rosyjskiego śledztwa katyńskiego, sprawia, że instytucja ta karleje na naszych oczach. A zresztą, czy to aby pierwszy raz? Uzasadnienie tego piłatowego umycia rąk w postaci kazuistycznego wywodu, że Rosja zaczęła uznawać jurysdykcję Trybunału w 1998 roku – a przecież śledztwo zostało wszczęte wcześniej (!) wpisuje się w już długi ciąg wielce kontrowersyjnych wyroków ETC.

Przykłady pierwsze z brzegu. Pielęgniarce Shirley Chaplin zakazano nosić krzyżyka. Ze względów... sanitarnych. Odwołała się do Strasburga. Na próżno: Trybunał podtrzymał decyzję ewidentnie dyskryminującą człowieka z powodów jego wiary. Pracownica Urzędu Stanu Cywilnego Lilian Ladele nie chciała udzielać ślubu homoseksualistom. Nakazano jej to. Odwołała się i ona do Trybunału. I tym razem Strasburg okazał sie ślepy (opaska Temidy?) i głuchy, a więc stanął po stronie Postępu i Rewolucji (obyczajowej) – a nie po stronie praw człowieka i obywatela, którego państwowy Moloch zmuszał do postępowania wbrew sumieniu. Z kolei w sporze między „politycznie niepoprawną” władzą ze Szczecina (w tej roli tamtejszy Sąd Rejonowy) a homoseksualistą, który domagał się dziedziczenia prawa do najmu lokalu komunalnego, strasburski Trybunał oczywiście stanął po stronie obywatela, a nie władzy, choć w poprzednich opisywanych przeze mnie przypadkach, preferował postępową władzę przeciw wstecznym, reakcyjnym obywatelom.

Przypomnę też, że początkowo tenże Trybunał przyznał rację Fince mieszkającej we Włoszech, którą raził krzyż w szkole jej dziecka. Na szczęście decyzję tę ostatecznie Wielka Izba zmieniła, ta sama właśnie Izba, która dała plamę w sprawie Katynia.

ETC stosuje podwójne standardy: w sprawie wytoczonej przez polskie rodziny katyńskich ofiar ucieka od mieszania się w wewnętrzne sprawy państw (w tym przypadku: Rosji). Ale, gdy chodzi o „obyczajówkę” ochoczo i rączo ingeruje, mając w trybunalskim nosie konstytucje państw narodowych i ich porządek prawny.

Cóż, Trybunał w Alzacji, podejmując haniebną decyzję w sprawie Katynia pokazał, że bliska jest mu zasada 3 x Ż. Żenada, żałość, żart.

Na katyńskich grobach Trybunał pod rękę z Kremlem tańczy „kozaczoka”. Patrzę na to z obrzydzeniem.

Ryszard Czarnecki

*Artykuł ukazał się w „Gazecie Polskiej” (23.10.2013)

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook