Jedynie prawda jest ciekawa


Pomnik ku czci Polaków ratujących Żydów

04.11.2013

Komitet dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów na czele z przewodniczącym prof. Adam Strzemboszem podczas zwołanej konferencji prasowej w dolnej części kościoła Wszystkich Świętych poinformował, jako inicjator, o budowie w Warszawie pomnika ku czci Polaków ratujących Żydów.

Celem konferencji było przekazanie mediom informacji, o tym, że władze miasta st. Warszawy oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ogłosiły otwarty konkurs na budowę pomnika, który ma stanąć przy wspomnianej świątyni przy pl. Grzybowskim.

Pomnik upamiętni zarówno instytucje polskie, rząd RP na uchodźstwie, cywilne oraz wojskowe struktury Polskiego Państwa Podziemnego, oddziały zbrojne różnych formacji niepodległościowych, jak i instytucje Kościoła katolickiego (w tym żeńskie zgromadzenia zakonne i parafie) oraz - w formie imiennych tabliczek - Polaków, którzy indywidualnie udzielali różnorodnej pomocy Żydom prześladowanym przez okupanta niemieckiego. W sposób szczególny zamierzamy wyodrębnić tych, którzy oddali życie za ratowanie bliźnich.

Komitet zachęca artystów, rzeźbiarzy do wzięcia udziału w konkursie, tak by najlepsze prace ścigały się o palmę pierwszeństwa. Komisja Historyczna Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów przygotowuje natomiast od lat listę imienną ratowników, która stanie się podstawą przy dalszych pracach nad właściwym upamiętnieniem naszych bohaterów. Lista obejmuje zarówno osoby odznaczone medalem Instytut Yad Pasmem, jak i te, które z różnych przyczyn nie otrzymały tego wyróżnienia. W chwili obecnej Komisja Historyczna Komitetu jest w posiadaniu ponad 800 teczek, w których znajdują się relacje osób ratujących i ratowanych. Relacje te przechowywane są w Archiwum Akt Nowych, i tam podlegają stosownej opiece archiwalnej. Ponad 70 z tych relacji zostanie w 2014 r. opublikowanych przez Komitet w przygotowywanej do druku pracy.

Po raz kolejny zatem apelujemy do wszystkich Polaków, by składali relacje, świadectwa o swoich najbliższych, a także o znanych im faktach z okresu II wojny światowej niesienia pomocy przez Polaków Żydom. Dzięki tym świadectwom przetrwa pamięć pozwalająca kolejnym pokoleniom, w tym badaczom, lepiej zrozumieć dzieje Polaków pozostających w latach 1939 – 1945 pod okupacją niemiecką.

Prof. Jan Żaryn, przewodniczący Komisji Historycznej Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów (adres: AAN, ul. Hankiewicza 1; 02 – 103 Warszawa; z dopiskiem: Komitet dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów).

Prof. Jan Żaryn

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook