Jedynie prawda jest ciekawa

Polskie sądownictwo potrzebuje wymiany kadr

13.07.2017
02SADYWYMIANAKADRJAKISI13072017
Polskie sądownictwo potrzebuje wymiany kadr

Nie da się zmienić polskiego sądownictwa bez wymiany kadr, które za jakość tego sądownictwa od lat odpowiadają - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki odniósł się do projektu ustawy PiS dotyczącej Sądu Najwyższego (SN).

Chodzi o projekt nowej ustawy o SN, który pojawił się na stronach Sejmu w środę wieczorem. Zakłada on utworzenie trzech nowych Izb SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

P. Jaki zaznaczył, że zmiany w Sądzie Najwyższym są konieczne. "Czy takie, jakie zostały zaproponowane? Sądzę, że teraz będzie dobry moment, żeby o tym podyskutować" - powiedział.

Jednak podkreślił: "W SN konieczne są zmiany, bo ta instytucja działa źle, jest oderwana od rzeczywistości, oderwana od ludzi. Potrzebna jest gruntowna reforma Sądu Najwyższego".

"Co do jednego jestem przekonany, że nie da się w sądownictwie dokonać zmiany jakościowej bez zmiany ludzi. Chcemy realnie zmienić sądownictwo. Nie da się zmienić polskiego sądownictwa bez wymiany kadr, które za jakość tego sądownictwa od lat odpowiadają" - zaznaczył Jaki.

Ocenił, że społeczeństwo ma słuszne uwagi do Sądu Najwyższego i uważa, że instytucja, która ma prawa kasacyjne i powinna stać na straży prawa, często zamienia się "w maszynkę do umarzania, odrzucania postępowań".

PAP

Fot. freeimages.com

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook