Jedynie prawda jest ciekawa

Polskie sądownictwo potrzebuje wymiany kadr

13.07.2017

Nie da się zmienić polskiego sądownictwa bez wymiany kadr, które za jakość tego sądownictwa od lat odpowiadają - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki odniósł się do projektu ustawy PiS dotyczącej Sądu Najwyższego (SN).

Chodzi o projekt nowej ustawy o SN, który pojawił się na stronach Sejmu w środę wieczorem. Zakłada on utworzenie trzech nowych Izb SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

P. Jaki zaznaczył, że zmiany w Sądzie Najwyższym są konieczne. "Czy takie, jakie zostały zaproponowane? Sądzę, że teraz będzie dobry moment, żeby o tym podyskutować" - powiedział.

Jednak podkreślił: "W SN konieczne są zmiany, bo ta instytucja działa źle, jest oderwana od rzeczywistości, oderwana od ludzi. Potrzebna jest gruntowna reforma Sądu Najwyższego".

"Co do jednego jestem przekonany, że nie da się w sądownictwie dokonać zmiany jakościowej bez zmiany ludzi. Chcemy realnie zmienić sądownictwo. Nie da się zmienić polskiego sądownictwa bez wymiany kadr, które za jakość tego sądownictwa od lat odpowiadają" - zaznaczył Jaki.

Ocenił, że społeczeństwo ma słuszne uwagi do Sądu Najwyższego i uważa, że instytucja, która ma prawa kasacyjne i powinna stać na straży prawa, często zamienia się "w maszynkę do umarzania, odrzucania postępowań".

PAP

Fot. freeimages.com

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook