Jedynie prawda jest ciekawa


Polski Wieczernik: czytajmy "Anhellego"!

19.04.2014

Nie ma lepszego utworu na czas świątecznych refleksji niż „Anhelli” Juliusza Słowackiego.

W znakomitym skarbcu polskiej literatury jest jeden utwór, którego lektura idealnie pasuje na czas świątecznej, wielkopiątkowej zadumy i refleksji. To „Anhelli” Juliusza Słowackiego, poemat który Jarosław Marek Rymkiewicz słusznie nazywa najbardziej posępnym i złowieszczym dziełem w naszej literaturze.

I faktycznie, w pochodzącym z 1838 roku „Anhellim” jest cała beznadzieja i dramat, z jakimi zmagali się Polacy. Nieudane Powstanie Listopadowe, emigracje, wywózki na Sybir., przykręcane śruby przez zaborców. Żadnych złudzeń, panowie. Szaman oprowadzał Anhellego przez piekło historii Polski. Wskazywał okropności Sybiru, katorżniczą pracę w kopalniach, przechodzące na stronę wroga głodne polskie dzieci.

Ale przecież Sybir to nie była ostatnia stacja tej dziwnej drogi krzyżowej. Anhelli, gdyby Słowacki mógł napisać drugą część tego genialnego dzieła, zszedłby w beznadzieję po Powstaniu Styczniowym, widziałby śmierć polskiej, ledwie dwudziestoletniej wiosny, w 1939 roku. Zajrzałby na Szucha, gdzie przesłuchiwało gestapo. Widziałby polską stolicę, która przeżyła własną śmierć latem 1944 roku, wreszcie towarzyszyłby Wyklętym w lasach i ubeckich katowniach.

Żadnych złudzeń. Nie upomni się o was żadna Polska, jak krzyczeliście przed śmiercią, nie wspomną historycy, wasze bezimienne groby sczezną bez najmniejszego śladu modlitwy i pamięci. Was język wymrze, wasze zwyczaje – choćbyście je konserwowali jak w „Panu Tadeuszu – znikną. O ciarki przyprawia scena z ósmego rozdziału, gdy do Anhellego przychodzą dwaj aniołowie, którzy – jak sami się przedstawiają – byli w chacie Piastów, gdy Polska się rodziła. Dziś przychodzą oznajmić śmierć.

Szaman zwracał się do sybirskiego ludu, będącego metaforą Polski i Polaków, tymi słowami: „Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych”. Ale i nadziei miało nie być. Ta ostatnia na szczęście przeżyła. Z wielką historią Powstań w tle, z postaciami kalibru Piłsudskiego i Dmowskiego, z idącą wbrew wszystkiemu i wszystkim myślą o niepodległości. Łańcuch pokoleń pozwolił na powstanie z martwych, na przyniesioną nadzieję do Wieczernika.

Rymkiewicz idzie dalej – twierdzi (wciąż cytując „Anhellego”), że jesteśmy w momencie, gdy „zmartwychwstali, ale nie mogą odwalić mogiły”. Być może coś w tym jest. Mogiła – nierzadko ta mentalna – wciąż znajduje się w naszych głowach. Ale krok po kroku ją odwalamy. Wojnę o pamięć już dawno wygraliśmy i wygrywamy z każdym kolejnym dniem, serialem o historii Polski, książką o wyklętych. Nadzieja i pamięć o wielkiej i dumnej Polsce nie zginęła w najtrudniejszych czasach – nie pozwólmy, by sczezła wtedy, gdy wydaje się to niemożliwe.

Marcin Fijołek
[Fot. Wlastimil Hofman „Anhelli”, szklarskaporeba.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook