Jedynie prawda jest ciekawa


Polski pacjent musi poczekać na lepsze czasy

27.02.2012

1 marca wchodzi w życie nowa, poprawiona lista leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia chwali się, że na liście pojawiło się 216 nowych, dotąd nierefundowanych leków, ale w większości są to farmaceutyki, które zniknęły zaledwie 2 miesiące temu. Do tej grupy należą np. powszechnie dotąd używane paski do mierzenia cukrzycy. O kolejnym chaosie związanym z lekami refundowanymi mówi portalowi Stefczyk.info były min. zdrowia Bolesław Piecha, obecnie szef sejmowej komisji zdrowia.

Gdyby nie było takiej zawieruchy związanej z nową ustawą refundacyjną, to pewnie nikt by nie zwrócił uwagi na nową listę leków refundowanych. Otóż tak naprawdę, nowe propozycje Ministerstwa Zdrowia są tak naprawdę starymi propozycjami, które dokładnie 2 miesiące temu wyrzucono w ramach wdrażania szczytnych ideałów z nowej listy refundacyjnej, a teraz po prostu je wpisują.

Ale najdziwniejsze było uzasadnienie tej zmiany. Otóż wówczas okazało się, że paski badające poziom stężenia glukozy we krwi to był największy śmietnik w polskiej farmacji - tak mówili ministrowie, którzy podejmowali decyzję o usunięciu tych pasków z listy leków refundowanych, a dzisiaj, a owszem, te same paski, ten śmietnik znów się refunduje. Czegoś więc tutaj nie rozumiem - albo minister zdrowia z premedytacją wprowadza w błąd opinię publiczną, albo w polskim systemie ochrony zdrowia, w farmaceutyce dzieją się jakieś cuda.

To po pierwsze. Po drugie w propozycji, żeby Polacy byli leczeni coraz nowocześniej, coraz skuteczniej - na razie wielkie nici. Żadnych nowych propozycji, bo nawet ta propozycja z nową cząsteczką to stara propozycja - znana jak świat statyna. Przy czym są to leki generyczne - a pamiętając, że ochrona patentowa trwa więcej niż 12 lat, żeby stworzyć kopie, to najmłodszy lek na liście został stworzony i sprowadzony do obrotu w Europie minimum 12 lat temu.

I po trzecie - w dalszym ciągu narasta konflikt między lekarzami i urzędnikami Ministerstwa Zdrowia. Z uporem lepszej sprawy, Arłukowicz stracił taki węch lekarski - przecież dobrze wie, że do wskazań do stosowania leku, generalnie służy tzw. ugruntowana wiedza medyczna, a nie karteczka dołączona do leku, która nazywa się charakterystyką produktu leczniczego - proszę tego nie mylić z ulotką informacyjną, ponieważ z jednej strony mówimy o wieloletnim doświadczeniu lekarzy, a z drugiej urzędniczym papierem.

Oczywiście grup chorych, któe mają problemy z lekami jest wiele - oczywiście i te choroby rzadkie jak mukowiscydoza, jak choroby sieroce - ale generalnie najbardziej mi żal tych, których jest stosunkowo bardzo dużo i których pozbawia się jakiegokolwiek dostępu do nowych leków, mimo ich rewelacyjnych wyników i choć ktoś im to obiecywał. Główne chodzi mi o cukrzycę, gdzie byłby to znaczący postęp w leczeniu tej choroby.

Nie mówi się o nowych lekach przeciwko astmie, nie mówi się o wielu lekach psychiatrycznych, natomiast wprowadza się na listę stare, aczkolwiek sprawdzone leki - i dobrze, tylko po co je było wyrzucać, żeby je teraz chyłkiem gdzieś wprowadzać. Całe to zacięcie reformatorskie zakończy się tym, że w grudniu 2012 r. będziemy mieli bardzo podobną listę leków refundowanych, jak pod koniec ubiegłego roku.

Dlatego zaskoczonych trzeba przypomnieć to, o czym wszystkie symulacje mówią wprost - za zmiany w ustawie leków refundowanych generalnie zapłacą więcej pacjenci o 300 mln zł. A NFZ zaoszczędzi 600 - 700 mln zł - i chyba o to chodziło. Musimy bowiem pamiętać, że NFZ od 3 lat wykazuje straty. I te straty na razie pokrywał z tzw. Funduszu Zapasowego. Tyle tylko, że ten Fundusz Zapasowy w 1997 r., kiedy oddawaliśmy władzę wynosił 4 mld zł, a dzisiaj się skurczył do zaledwie 500 mln zł. Oznacza to, że w przyszłym roku tego Funduszu już nie będzie i wtedy te oszczędności będą jak znalazł. Natomiast polski pacjent musi zdecydowanie poczekać na lepsze czasy, a te czasy raczej mu nie grożą za kadencji tego rządu.

not. zrk
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook