Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polski interes narodowy zagrożony

22.09.2011

Media do dziś nie próbują analizować powiązań Bronisława Komorowskiego ze środowiskami biznesu oraz tajnych służb – mówi portalowi Stefczyk.info prof. Andrzej Zybertowicz.

Andrzej Zybertowicz, socjolog: Z kim przestajesz, takim się stajesz – mówi potoczne powiedzenie. Socjolog powie raczej, że to, co jednostka wie o świecie oraz jak go interpretuje, zależy od tego, z jakimi ludźmi poprzestaje, w jakich grupach społecznych funkcjonuje. Poznajemy świat przez pryzmat okularów poznawczych z ludzi, z którymi się najczęściej kontaktujemy. Oni są naszym źródłem informacyjnym, dostarczają nam schematów interpretacyjnych.

Rozumując w ten sposób otoczenie Bronisława Komorowskiego wydaje się być bardzo niekorzystne dla polskiego interesu narodowego. Ludzie z otoczenia prezydenta nie okazali szacunku dla poprzedniej głowy państwa, Roman Kuźniar powtarzał niepotwierdzone informacje ws. katastrofy smoleńskiej, które były dezinformacjami. On podchodził do nich jednak jak do faktów godnych komentowania. Tacy ludzie prawdopodobnie wytwarzają przestrzeń informacyjną dla prezydenta RP, która nie służy naszemu interesowi narodowemu.

Częścią polskiego państwa są media w Polsce. W kampanii wyborczej nie próbowały one jednak w ogóle prześwietlać powiązań oraz życiorysu kandydata PO na prezydenta. O możliwości działania każdego polityka decydują typy związków z ludźmi, środowiskami oraz grupami interesów. Można zrozumieć, że po traumie smoleńskiej Jarosław Kaczyński nie chciał prowadzić kampanii mającej na celu prześwietlanie życiorysu kontrkandydata oraz jego powiązań ze środowiskami m.in. biznesu i tajnych służb. Jednak fakt, że media do dziś w ogóle nie próbują tych wymiarów analizować, że nie zajęły się np. aferą marszałkową, może świadczyć o trafności uwagi Tomasza Żukowskiego, który uznał, że polski dyskurs publiczny nie jest suwerenny.

Not. Saż


Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook