Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polski interes narodowy zagrożony

22.09.2011

Media do dziś nie próbują analizować powiązań Bronisława Komorowskiego ze środowiskami biznesu oraz tajnych służb – mówi portalowi Stefczyk.info prof. Andrzej Zybertowicz.

Andrzej Zybertowicz, socjolog: Z kim przestajesz, takim się stajesz – mówi potoczne powiedzenie. Socjolog powie raczej, że to, co jednostka wie o świecie oraz jak go interpretuje, zależy od tego, z jakimi ludźmi poprzestaje, w jakich grupach społecznych funkcjonuje. Poznajemy świat przez pryzmat okularów poznawczych z ludzi, z którymi się najczęściej kontaktujemy. Oni są naszym źródłem informacyjnym, dostarczają nam schematów interpretacyjnych.

Rozumując w ten sposób otoczenie Bronisława Komorowskiego wydaje się być bardzo niekorzystne dla polskiego interesu narodowego. Ludzie z otoczenia prezydenta nie okazali szacunku dla poprzedniej głowy państwa, Roman Kuźniar powtarzał niepotwierdzone informacje ws. katastrofy smoleńskiej, które były dezinformacjami. On podchodził do nich jednak jak do faktów godnych komentowania. Tacy ludzie prawdopodobnie wytwarzają przestrzeń informacyjną dla prezydenta RP, która nie służy naszemu interesowi narodowemu.

Częścią polskiego państwa są media w Polsce. W kampanii wyborczej nie próbowały one jednak w ogóle prześwietlać powiązań oraz życiorysu kandydata PO na prezydenta. O możliwości działania każdego polityka decydują typy związków z ludźmi, środowiskami oraz grupami interesów. Można zrozumieć, że po traumie smoleńskiej Jarosław Kaczyński nie chciał prowadzić kampanii mającej na celu prześwietlanie życiorysu kontrkandydata oraz jego powiązań ze środowiskami m.in. biznesu i tajnych służb. Jednak fakt, że media do dziś w ogóle nie próbują tych wymiarów analizować, że nie zajęły się np. aferą marszałkową, może świadczyć o trafności uwagi Tomasza Żukowskiego, który uznał, że polski dyskurs publiczny nie jest suwerenny.

Not. Saż


CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook