Jedynie prawda jest ciekawa


Polski interes narodowy zagrożony

22.09.2011

Media do dziś nie próbują analizować powiązań Bronisława Komorowskiego ze środowiskami biznesu oraz tajnych służb – mówi portalowi Stefczyk.info prof. Andrzej Zybertowicz.

Andrzej Zybertowicz, socjolog: Z kim przestajesz, takim się stajesz – mówi potoczne powiedzenie. Socjolog powie raczej, że to, co jednostka wie o świecie oraz jak go interpretuje, zależy od tego, z jakimi ludźmi poprzestaje, w jakich grupach społecznych funkcjonuje. Poznajemy świat przez pryzmat okularów poznawczych z ludzi, z którymi się najczęściej kontaktujemy. Oni są naszym źródłem informacyjnym, dostarczają nam schematów interpretacyjnych.

Rozumując w ten sposób otoczenie Bronisława Komorowskiego wydaje się być bardzo niekorzystne dla polskiego interesu narodowego. Ludzie z otoczenia prezydenta nie okazali szacunku dla poprzedniej głowy państwa, Roman Kuźniar powtarzał niepotwierdzone informacje ws. katastrofy smoleńskiej, które były dezinformacjami. On podchodził do nich jednak jak do faktów godnych komentowania. Tacy ludzie prawdopodobnie wytwarzają przestrzeń informacyjną dla prezydenta RP, która nie służy naszemu interesowi narodowemu.

Częścią polskiego państwa są media w Polsce. W kampanii wyborczej nie próbowały one jednak w ogóle prześwietlać powiązań oraz życiorysu kandydata PO na prezydenta. O możliwości działania każdego polityka decydują typy związków z ludźmi, środowiskami oraz grupami interesów. Można zrozumieć, że po traumie smoleńskiej Jarosław Kaczyński nie chciał prowadzić kampanii mającej na celu prześwietlanie życiorysu kontrkandydata oraz jego powiązań ze środowiskami m.in. biznesu i tajnych służb. Jednak fakt, że media do dziś w ogóle nie próbują tych wymiarów analizować, że nie zajęły się np. aferą marszałkową, może świadczyć o trafności uwagi Tomasza Żukowskiego, który uznał, że polski dyskurs publiczny nie jest suwerenny.

Not. Saż


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook