Jedynie prawda jest ciekawa


Polska zaistniała wraz z przyjęciem chrztu

19.04.2016

„Zostaliśmy nie tylko zauważeni, ale również sami postaraliśmy się o to, by mieć własną tożsamość, by tę tożsamość rozwijać, by ją rozwijać na bazie przyjęcia chrześcijaństwa” – tłumaczył na antenie Telewizji Trwam ks. prof. Waldemar Chrostowski, odnosząc się do tego co dał nam chrzest Polski.

"50 lat temu, kiedy obchodziliśmy uroczyście Milenium Chrztu Polski, tysiąclecie Chrztu Polski, obchody kościelne i państwowe przebiegały równolegle. O ile Kościół obchodził wtedy tysiąclecie chrztu, o tyle obchody państwowe dotyczyły 1000-lecia polskiej państwowości. Trzeba nam pamiętać, że 100 lat temu, 150 lat, 200 lat takie obchody były nie do pomyślenia, ponieważ Polska była pozbawiona niepodległości, dlatego te ostatnie rocznice – ta 1000. i 1050. – mają ogromne znaczenie” – mówił gość czwartkowej audycji, zwracając uwagę na kościelno-państwowy wymiar chrztu Polski, czego do tej pory nie było.

Kapłan zwrócił uwagę, że historycy mówią dziś o innych motywach przyjęcia chrztu przez Mieszka I, niż do tej pory.

„Polityczne motywy przywoływano bardzo często, natomiast obecnie liczący się historycy, znający ten przedmiot i znający wydarzenia z tamtej epoki, bardziej podkreślają elementy religijne, wymiar duchowy. Wskazują, że Mieszko nie przyjął chrztu wyłącznie z premedytacji politycznej, rachuby politycznej, ale także z wewnętrznego przekonania. Myślę, że bardzo wiele to potwierdza” - mówił ksiądz.

Ksiądz Chrostowski podkreślił, że uroczyste obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski, a także trwający Rok Miłosierdzia niosą ze sobą wielkie wołanie o jedność i zgodę w naszym narodzie.

„Niezależnie od tego kim jesteśmy, to musimy mieć świadomość, z jakiej skały zostaliśmy wyciosani i nie powinniśmy w żadnym wypadku podcinać korzeni tego ponad 1000-letniego drzewa, tego symbolicznego dębu, który stanowimy. Myślę, że to jest główne przesłanie. Łączy się to oczywiście z miłosierdziem, ale miłosierdzie jest przecież twarzą sprawiedliwości, a owocem miłosierdzia jest przebaczenie” – mówił kapłan.

Ksiądz profesor zaznaczył, że bez wiary w Chrystusa i bez tradycji stracimy swoją tożsamość.

„Nie było Polski innej niż chrześcijańska. Polska zaistniała wraz z przyjęciem chrztu. Jeżeli ktoś proponuje nam inny model Polski niż chrześcijańska, to proponuje – musimy mieć tego świadomość – zupełnie inną Ojczyznę niż ta, na którą składa się trud, praca, wysiłek, ale także poświęcenie i ofiara tych pokoleń, które były przed nami i których spuściznę podjęliśmy i kontynuujemy” - mówił ks. Chrostowski.

kk/Radio Maryja

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook