Jedynie prawda jest ciekawa


"Polska Wielki Projekt": Nowoczesność ufundowana na polskiej tradycji

21.05.2017

W debacie udział wziął m.in. wicepremier Piotr Gliński.

Nowoczesność Polski musi być ufundowana na polskiej tradycji – przekonywali uczestnicy niedzielnej dyskusji "Podmiotowość i modernizacja". Debata odbyła się w ramach VII Kongresu "Polska Wielki Projekt".

W niedzielnej debacie, odbywającej się w warszawskim gmachu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej udział wziął m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Minister ocenił, że jedną z podstaw sporu, jaki mamy w Polsce, "jest kwestia zakresu suwerenności i stosunku do tego, co bywa nazywane modernizmem, nowoczesnością, postnowoczesnością".

"Jesteśmy stawiani pod ścianą jako ci, którzy jakoby sprzeciwiają się modernizacji, nowoczesności. Cały ten język zmanipulowany stosowany jest do tego, żeby +ustawiać+ przeciwnika. Oczywiście, podmiotowość i suwerenność - a my opowiadamy się za ich większym zakresem w debacie publicznej, kulturowej, politycznej - nie kłóci się z naszym pojęciem nowoczesności" - podkreślił wicepremier.

Jak zaznaczył, istotne pytanie dotyczy akceptacji "dominującej formy modernizmu". "Na świecie istnieje model nowoczesności, który poprzez zjawiska globalizacyjne ma obowiązywać wszystkich. Pytanie, jaki jest - niestety mówię bardziej jak polityk, niż socjolog - nasz stosunek do tych zjawisk" - mówił.

"Opowiadamy się za pewnym konstruktem centrowo-prawicowym, konserwatywnym, ale nastawionym na modernizację kraju. Ten filar modernizacyjny jest szalenie silny, pierwszoplanowy" – zadeklarował wicepremier.

Nawiązał też do konfliktu wokół m.in. wystawy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. "Jest on przedstawiany jako konflikt zaścianka z nowoczesnością. I co ma być tą nowoczesnością? Narracja polegająca na tym, że wojna jest okropna i nigdy więcej wojny? - pytał Gliński. Jak dodał, to nie jest nic nowego.

"To hasła znane od kilkudziesięciu lat, z którymi się wszyscy zgadzamy. Aż banalne. To, co jest interesujące, nieustannie istotne dla budowania wspólnoty i także jest myśleniem nowoczesnym są pytania o to, jak człowiek się zachowuje w czasach pogardy, jak wybiera, jaka jest wyjątkowość pewnych wyborów wspólnoty w czasach pogardy" - podkreślił minister kultury.

"Granica między naszą nowoczesnością, dążeniem do modernizmu współczesnej Polski, a tym obowiązującym na świecie, dominującym spojrzeniem, daje się uchwycić w dwóch kwestiach: czy to, co przyjmujemy jako pewien model do realizacji jest destruktywny, czy nie dla funkcjonowania wspólnoty" - zauważył.

Po drugie - czy godzi w wolność innych wspólnot, czy jednostek. Opowiadamy się za taką formą poszukiwać wartości nowoczesnych, które nie rozbijają podstawowych zasad funkcjonowania wspólnoty i nie godzą w wolność jednostek. Dominujący model przekracza te granice - wspólnota nie jest istotną wartością dla trwania, powodzenia i sukcesu, podobnie jest z wolnością innych jednostek" - podkreślił wicepremier "Mówimy o wielkim konflikcie systemów aksjologicznych" - dodał Gliński.

Uczestnicy spotkania dyskutowali na temat rozmaitych definicji pojęć "modernizacja", "podmiotowość", "nowoczesność", starając się znaleźć odpowiedź na pytanie o kierunek, w jakim powinny rozwijać się współczesne państwa, przede wszystkim Polska, by dążąc do rozwoju technologicznego nie zatracić kontaktu z tradycją.

Krzysztof Koehler, poeta i pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego doszukiwał się śladów konfliktu tradycjonalistów z modernistami w polskiej historii, a także literaturze, m.in. utworach Cypriana Norwida.

Dr hab. Andrzej Szczerski, historyk i wicedyrektor ds. naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie ocenił, że "można zaryzykować tezę, że modernizacja to pojęcie, które obchodzi wszystkich Polaków".

"Modernizacja jest częścią kultury polskiej, ma swoją historię. Definiowanie polskiej nowoczesności jest definiowaniem nas samych. Budowa polskiej tożsamości bez tej definicji jest niekompletna. Modernizacja w Polsce mogła być wykorzystywana przeciwko Polsce, miała wręcz zastąpić niepodległość - taką retoryką posługiwali się zaborcy, ale także PRL" - przypomniał.

"Nie ma sprzeczności między modernizacją, a tradycją. Jeśli nie będziemy tradycji pokazywać w sposób nowy, bez jej kwestionowania, nie będzie miała wpływu na kształtowanie naszej podmiotowości dzisiaj" - zauważył Szczerski.

Mly/PAP

fot. [PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook