Jedynie prawda jest ciekawa


Polska w „roli głupca” na rynku walutowym

18.03.2012

Minister finansów Brazylii bez ogródek zapowiedział, że Brazylia nie będzie odgrywała „roli głupca” dopuszczając do wzrostu wartości własnej waluty podczas gdy najbogatsze kraje sztucznie obniżają wartość swoich walut, żeby zawładnąć rynkami i przejąć tanio wartościowe aktywa. Hasło zubożaj sąsiadów, nie siebie, tu nie działa. Polska niestety ochoczo przyjmuje tą rolę, a nasi analitycy bankowi, media elektroniczne z TVN CNBC na czele, aż pieją z zachwytu z powodu kolejnego 7-10 proc. umocnienia polskiego złotego w pierwszych miesiącach tego roku.

Gra w monopol i szaleństwo zakupów nad Wisłą trwa więc w najlepsze – króluje spekulacyjny pieniądz. Zachwyt nad siłą polskiego złotego podziela RPP jak i oczywiście nasz złotousty Prezes NBP Marek Belka, który jak widać utożsamia to z rzekomą siłą polskiej gospodarki. Redaktorzy z TVN CNBC leją krokodyle łzy i martwią się o szwajcarską gospodarkę i ich eksport z powodu tego, że szwajcarski frank się umacnia i jednocześnie są dumni i zadowoleni, że polski złoty właśnie się gwałtownie umocnił. Przez 2 miesiące prawie tyle co przez cały ub. rok się osłabił i nie widzą zagrożenia z tego powodu dla polskiej gospodarki, inflacji czy eksportu – wprost przeciwnie.

Ci mądrzejsi z Brazylią, Koreą Płd., Australią, Japonią, Chinami na czele sterują dziś własnym kursem walutowym, kontrolują rynek walutowy widząc co ci najwięksi wyczyniają z własnymi walutami i stopami procentowymi. W większości krajów liczących się gospodarczo są one albo ujemne, albo niewiele powyżej zera. Zalew taniego pieniądza trwa więc w najlepsze. Polityka carry trade – przerzucania własnych długów, kosztów inflacji, a tym samym zubażania sąsiadów trwa więc w najlepsze. Bo jakim cudem Wielka Brytania przy inflacji zbliżonej do Polski –ok. 4proc., ma stopy procentowe, a więc cenę pieniądza na poziomie 0,5 proc., USA przy inflacji ok.3 proc. i wielkiej akcji dodruku pieniądza ma stopy procentowe na poziomie 0-0,25 proc. i deklaruje ich utrzymanie aż do 2014r. Szwajcaria – bezpieczna przystań na poziomie 0,25 proc., strefa euro 1 proc. z możliwością dalszej obniżki. Tylko Polska deklaruje ustami RPP i Prezesa Marka Belki, że 4,5 proc. stopy to nie ostatnie słowo i nie wykluczają podwyżek.

Czyli w Wielkiej Brytanii, USA, Szwajcarii niskie stopy i słabe waluty się opłacają, a nam nie. Tam rynkiem walutowym pieniężnym rządzą idioci , a u nas geniusze finansowi. Polski Bank Centralny rośnie z dumy, bo rośnie wartość polskiego złotego, a polskie stopy procentowe są jednymi z najwyższych w Europie. Tyle tylko, że już za luty deficyt obrotów płatniczych poszybował w okolice blisko 2mld euro, import przyspieszył, a deficyt budżetu osiągnął połowę rocznego limitu. Wszystkie kraje poważnie traktujące własną przyszłość bronią się jak mogą przed owym monetarnym tsunami – sztucznie pompującym wartość krajowych walut. Gorący pieniądz bez administracyjnych podatkowych i regulacyjnych barier wielkimi strumieniami nadmuchuje kolejne bańki. W Polsce traktowane jest to zjawisko przez naszych decydentów w tym Ministerstwo Finansów jako przejaw sukcesu gospodarczego i dowód zaufania rynków. W Brazylii i wielu innych krajach jako wysysanie ekonomicznej krwi przez spekulacyjnych wampirów.

Kraje takie jak: Chiny, Tajlandia, Korea Pld., Brazylia bronią się wprowadzając różnego rodzaju wysokie podatki od zagranicznych pożyczek i zagranicznych obligacji, opodatkowują transakcje walutowymi instrumentami pochodnymi zwłaszcza zagranicznych inwestorów inwestujących na krajowym rynku i spekulantów walutowych. Oni zachowują czujność i działają, my zahipnotyzowani rzekoma potęgą polskiego złotego śnimy sny o potędze wpuszczając jednocześnie gigantyczne ilości gorącego – spekulacyjnego pieniądza na polski rynek. Już dawno utraciliśmy kontrolę nad polskim złotym. W ostatnich latach średnio takiego właśnie kapitału rocznie napływało do Polski od 20-25 mld euro. W 2012r. pobity zostanie niewątpliwie nowy rekord. Ten „zły kapitał” głupi pieniądz powoduje nie tylko ułudę stabilności, ale drenuje gospodarkę z realnych wartości, zakłóca i zaciemnia prawdziwy obraz polskiej gospodarki.

Ten właśnie pieniądz stał się destrukcyjny i toksyczny jak nigdy dotąd. Jedni o tym wiedza i się bronią, drudzy też wiedzą, a mimo to tworzą nad Wisłą istne eldorado dla polityki carry trade i spekulacji walutowej. Czego skutkiem są coraz częstsze interwencje walutowe NBP i BGK. Tylko w grudniu 2011r. – kosztowało nas to 5 mld zł. Na razie zamiast osłabiać polską walutę interweniujemy by ją wzmacniać. To niebezpieczne pieniądze, które na trwałe mogą zdezorganizować polską gospodarkę, eksport, rynek walutowy. Na świecie trwa globalna wojna walutowa, słabe i sprzedajne elity otwierają bramy obronne na oścież, a to umożliwia obdzieranie nas ze skóry, bo ktoś za tą wyjątkową szczodrość musi zapłacić. Nic dziwnego, że w 2 miesiące nowego roku nasz kraj pożyczył – czyli sprzedał papierów wartościowych i zadłużył się w rekordowym tempie wykonując 40 proc. rocznego planu. Czy to dla tego, że jesteśmy tak silni czy dla tego, że tak głupi.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK
niezalezna.pl
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook