Jedynie prawda jest ciekawa


Polska w drodze na lokalny szczyt

23.09.2011

Zdaniem analityka ośrodka, Eugene’a Chausovsky’ego, siła Polski w regionie powoli rośnie, dzięki czemu w przyszłości może mieć realny wpływ na kształt Europy. Jednak przed naszym krajem wciąż jest jeszcze wiele wyzwań i przeszkód.

Stratfor ocenia, że w Europie słabnie rola NATO, a jednocześnie Rosja zacieśnia więzi z krajami Europy Zachodniej, zwłaszcza z Niemcami. To niekorzystna sytuacja dla Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Stąd w naturalny sposób coraz bliższa jest współpraca między krajami Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry). Ale inicjatywy zbliżenia w kwestiach ekonomicznych, bezpieczeństwa i wojskowych, dopiero raczkują.

Chausovsky zastrzega, że w obecnej sytuacji trudno jest krajom Europy Środkowej zacieśniać współpracę także dlatego, że wszystkie są członkami Unii Europejskiej. To stwarza ograniczenia w kwestii przywództwa w takiej grupie.

Analityk ocenia, że polska gospodarka stosunkowo dobrze radzi sobie w warunkach światowego kryzysu. Wskazuje, że wyniki wzrostu PKB są lepsze w Polsce niż w wielu krajach Europy Zachodniej, z Niemcami i Francją na czele. Polsce służy również to, że jest poza strefą euro, a problemy „eurozony” bezpośrednio nas nie dotyczą.

Kluczowe dla przyszłego przywództwa w regionie są sprawy energetyczne – uważa Stratfor. Dowodzi, że Polska realnie próbuje uniezależnić się energetycznie od Rosji, a jej próby wpływają na sąsiednie kraje, które zmagają się z tym samym problemem - brakiem dywersyfikacji. Analityk Stratfor wskazuje na rozpoczęte projekty budowy portu gazowego w Świnoujściu oraz energetycznych sieci przesyłowych między Polską a Czechami i Słowacją.

Największą szansą dla Polski jako lidera regionu są duże złoża gazu łupkowego – podkreśla Chausovsky. Ale dodaje, że dziś trudno ocenić, kiedy zacznie się ich wydobycie na przemysłową skalę i w jakim tempie Polska zacznie odgrywać polityczną rolę jako dostawca gazu. Może to zająć 5, 10 albo więcej lat.

MH

[Fot. Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszechradzkiej PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook