Jedynie prawda jest ciekawa

Polska w drodze na lokalny szczyt

23.09.2011

Zdaniem analityka ośrodka, Eugene’a Chausovsky’ego, siła Polski w regionie powoli rośnie, dzięki czemu w przyszłości może mieć realny wpływ na kształt Europy. Jednak przed naszym krajem wciąż jest jeszcze wiele wyzwań i przeszkód.

Stratfor ocenia, że w Europie słabnie rola NATO, a jednocześnie Rosja zacieśnia więzi z krajami Europy Zachodniej, zwłaszcza z Niemcami. To niekorzystna sytuacja dla Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Stąd w naturalny sposób coraz bliższa jest współpraca między krajami Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry). Ale inicjatywy zbliżenia w kwestiach ekonomicznych, bezpieczeństwa i wojskowych, dopiero raczkują.

Chausovsky zastrzega, że w obecnej sytuacji trudno jest krajom Europy Środkowej zacieśniać współpracę także dlatego, że wszystkie są członkami Unii Europejskiej. To stwarza ograniczenia w kwestii przywództwa w takiej grupie.

Analityk ocenia, że polska gospodarka stosunkowo dobrze radzi sobie w warunkach światowego kryzysu. Wskazuje, że wyniki wzrostu PKB są lepsze w Polsce niż w wielu krajach Europy Zachodniej, z Niemcami i Francją na czele. Polsce służy również to, że jest poza strefą euro, a problemy „eurozony” bezpośrednio nas nie dotyczą.

Kluczowe dla przyszłego przywództwa w regionie są sprawy energetyczne – uważa Stratfor. Dowodzi, że Polska realnie próbuje uniezależnić się energetycznie od Rosji, a jej próby wpływają na sąsiednie kraje, które zmagają się z tym samym problemem - brakiem dywersyfikacji. Analityk Stratfor wskazuje na rozpoczęte projekty budowy portu gazowego w Świnoujściu oraz energetycznych sieci przesyłowych między Polską a Czechami i Słowacją.

Największą szansą dla Polski jako lidera regionu są duże złoża gazu łupkowego – podkreśla Chausovsky. Ale dodaje, że dziś trudno ocenić, kiedy zacznie się ich wydobycie na przemysłową skalę i w jakim tempie Polska zacznie odgrywać polityczną rolę jako dostawca gazu. Może to zająć 5, 10 albo więcej lat.

MH

[Fot. Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszechradzkiej PAP/Jacek Turczyk]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook