Jedynie prawda jest ciekawa


Polska w drodze na lokalny szczyt

23.09.2011

Zdaniem analityka ośrodka, Eugene’a Chausovsky’ego, siła Polski w regionie powoli rośnie, dzięki czemu w przyszłości może mieć realny wpływ na kształt Europy. Jednak przed naszym krajem wciąż jest jeszcze wiele wyzwań i przeszkód.

Stratfor ocenia, że w Europie słabnie rola NATO, a jednocześnie Rosja zacieśnia więzi z krajami Europy Zachodniej, zwłaszcza z Niemcami. To niekorzystna sytuacja dla Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Stąd w naturalny sposób coraz bliższa jest współpraca między krajami Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry). Ale inicjatywy zbliżenia w kwestiach ekonomicznych, bezpieczeństwa i wojskowych, dopiero raczkują.

Chausovsky zastrzega, że w obecnej sytuacji trudno jest krajom Europy Środkowej zacieśniać współpracę także dlatego, że wszystkie są członkami Unii Europejskiej. To stwarza ograniczenia w kwestii przywództwa w takiej grupie.

Analityk ocenia, że polska gospodarka stosunkowo dobrze radzi sobie w warunkach światowego kryzysu. Wskazuje, że wyniki wzrostu PKB są lepsze w Polsce niż w wielu krajach Europy Zachodniej, z Niemcami i Francją na czele. Polsce służy również to, że jest poza strefą euro, a problemy „eurozony” bezpośrednio nas nie dotyczą.

Kluczowe dla przyszłego przywództwa w regionie są sprawy energetyczne – uważa Stratfor. Dowodzi, że Polska realnie próbuje uniezależnić się energetycznie od Rosji, a jej próby wpływają na sąsiednie kraje, które zmagają się z tym samym problemem - brakiem dywersyfikacji. Analityk Stratfor wskazuje na rozpoczęte projekty budowy portu gazowego w Świnoujściu oraz energetycznych sieci przesyłowych między Polską a Czechami i Słowacją.

Największą szansą dla Polski jako lidera regionu są duże złoża gazu łupkowego – podkreśla Chausovsky. Ale dodaje, że dziś trudno ocenić, kiedy zacznie się ich wydobycie na przemysłową skalę i w jakim tempie Polska zacznie odgrywać polityczną rolę jako dostawca gazu. Może to zająć 5, 10 albo więcej lat.

MH

[Fot. Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszechradzkiej PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook