Jedynie prawda jest ciekawa

Polską rządzą politycy typu "buuuu" i "fiuuuu"

04.11.2012

Na pogrzebie Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie nie pojawił się premier, prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu. Nie było też ministra sprawa zagranicznych. Eurodeputowany PO tłumaczy tę absencję obawą władzy przed zamienieniem się pogrzebu w wiec polityczny z okrzykami i gwizdami pod swoim adresem.

Europoseł Platformy Obywatelskiej Jacek Protasiewicz na pytanie dziennikarza Polsat News dlaczego na pogrzebie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie nie było nikogo z najważniejszych osób w państwie odpowiedział, że nieobecność władz spowodowana była obawą przed zamienieniem się uroczystości pogrzebowych w wiec polityczny z gwizdami i okrzykami pod swoim adresem, co by mogło zaszkodzić powadze chwili.

O komentarz w sprawie tych wyjaśnień poprosiliśmy publicystę Rafała Ziemkiewicza.

Jacek Protasiewicz szczerze wyjaśnił powody absencji prezydenta i premiera, przedstawicieli Sejmu i innych – bali się, że uroczystości zamienią się w wiec polityczny z gwizdami i okrzykami pod swoim adresem. Jak by pan to skomentował?

Przypomina mi się określenie wymyślone przez redaktora Wiktora Świetlika – „polityk typu buuuuu”, a którego to określenia ponoć używał Donald Tusk na Bronisława Komorowskiego, to znaczy że jak się na polityka zrobi „buuuuu”, to chowa się on we własne buty.

Więc z wypowiedzi Protasiewicza wynika, że Tusk jest „politykiem typu fiuuuu”. I to jest bardzo ważna wiadomość. Bo teraz trzeba tylko nabrać głęboko powietrza w płuca i gwizdnąć jeszcze mocniej, to może spierdzieli nie tylko ze Świątyni Opatrzności Bożej, ale w ogóle gdzieś z kraju.

Czy przychodzi panu do głowy jakaś analogia związana z takim „wyjaśnieniem”?

Pan eurodeputowany Protasiewicz jest gościem, który jako jedyny pozostaje na placu, gdy inni platformersi uciekają. Ostatnio też miał takie tournee po mediach w jakiejś ostatniej sytuacji kryzysowej. No i zawsze coś palnie, bo szczerze mówiąc, jest kompromitujące to co powiedział. Ale wolałbym pozostać przy wcześniejszym wyjaśnieniu.

ROZM. Slaw 

[FOTO: PAP/Piotr Wittman]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook