Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: rośnie skala dziedziczenia pozycji społecznej

09.01.2013

Unia Europejska przedstawiła szacunki, z których wynika, że Polska jest w grupie państw członkowskich, obok takich krajów jak Włochy, Bułgaria i Węgry, których obywatele zagrożeni są ubóstwem i na dodatek mają oni najmniejsze szanse wyjścia z niego. O problemach gospodarczy i społecznych Polski rozmawiamy z prof. Ryszardem Bugajem, ekonomistą.

STEFCZYK.INFO: Panie profesorze, według szacunków UE 27,2 procent Polaków zagrożonych jest ubóstwem, a wielu z nich ma małe szanse na wydobycie się z tej matni. Czy polska polityka gospodarcza „zapracowała” solennie na tę sytuację?

Prof. Ryszard Bugaj: Faktycznie, zapracowała mocno. Natomiast co do samych szacunków to mierzenie tych zjawisk jest bardzo trudne. Pochodzą one z niepewnych informacji i z przyjęcia różnych założeń itd. Ale to oczywiście nie znaczy, że te szacunki intuicyjnie budzą mój sprzeciw. Nie, nie budzą. Nie zgodziłbym się też z sugestią, że nie Polacy nie mogliby wydobyć się z tego wydobyć. To kwestia wyboru polityki gospodarczej i społecznej. Oczywiście w najbliższym czasie wydobywać się z tego będzie trudno, ale to dotyczy wszystkich krajów europejskich. Nie czytałem jeszcze co prawda dzisiejszej „Rzeczpospolitej”, ale widziałem tytuł artykułu na pierwszej stronie: „Coraz grubsze portfelem prezesa”. A przecież wiemy, że płace realne spadają. Tak więc jeśli grupom najwięcej zarabiających płace rosną, to innym tym bardziej spadają.

W tej samej „Rzeczpospolitej”, o której pan wspomniał, jest artykuł o tym, że Polska jest krajem, gdzie upada bardzo wiele firm. A mimo to rządowe komunikaty mówią o poprawie sytuacji na rynku pracy już w tym roku. Czy jest tu jakaś logika, czy zwykła propaganda?

To trochę zależy od definicji. W Polsce być może nie będzie w ogóle recesji w tym roku. To jest możliwe. Jeżeli więc PKB wzrośnie o 1,5 procent, to będzie można powiedzieć, że się poprawiło, prawda? Bo wzrosła produkcja. Natomiast jeśli my te półtora procent porównamy z rozsądnym tempem w czasie transformacji, które nie było wygórowane, ale było przyzwoite wynoszące 4,5 procent, to te 1,5 procent jest bardzo złym wynikiem. Więc punkt odniesienia jest bardzo istotny. Ja oczywiście uważam, że te 1,5 procent to jest bardzo wielki problem, a to dlatego że przy takim wzroście, a nawet do 2, czy 3 procent, to bezrobocie nie spada, ale raczej rośnie.

Czy jeśli już Polska wyjdzie z kryzysu, to czy wyjdzie niego już ze zmienioną strukturą społeczną?

O tak! Zdecydowanie tak! Wydaje mi się, że to jedna z ważniejszych rzeczy, która może się Polsce przydarzyć. I moim zdaniem nie jest to optymistyczne. Narasta w Polsce zjawisko, które można nazwać „dziedziczeniem pozycji”. Na początku reformacji szybko wzrosły nierówności dochodowe. W jakimś sensie były one usprawiedliwione działaniem rynku, a część wynikło z działań wątpliwych, takich jak choćby uwłaszczenie się nomenklatury i ten proces dokonywał się na dosyć dużą skalę. Natomiast takie dziedziczenie pozycji po rodzicach, przy wymianie pokoleniowej, i w taki proces właśnie wchodzimy. W Polsce nie ma żadnego czynnika, które by ten proces ograniczało. Klasyczni liberałowie zawsze akcentowali, że różnice płac powinny być takie, jakie generuje rynek. Ale jednocześnie podkreślali, że różnice w wysokości płac powinny wynikać z wysiłku, z kwalifikacji, czy zdolności ludzi, a nie być pozycją dziedziczoną. Drugim niepokojącym procesem, który już się dokonał w Polsce, jest deindustrializacja. To samo stało się w Hiszpanii, ale u nas nastąpiło to szybko i radykalnie. Kolejnym groźnym procesem jest prywatyzacja przez podmioty zagraniczne. Wielkie przedsiębiorstwa polskie, w ogromnej większości, są w rękach zagranicznych. Przy czym one są de facto – nie przypadkowo użyłem słowa „de facto” i za zaraz powiem dlaczego – filiami wielkich firm zagranicznych. Nie ma ani jednego polskiego przedsiębiorstwa, które miałoby na rynku światowym pozycję samodzielną, globalną. Więc teraz te przedsiębiorstwa, które są w rękach zagranicznych, choć formalnie są całkowicie samodzielne, ale ponieważ są to ręce należące w ogromnej części przypadków do branżowych inwestorów zagranicznych, to de facto są one częścią tych zagranicznych przedsiębiorstw. Jak długo gospodarka światowa rosła, tak długo to nie był wielki problem. Teraz kiedy jest tendencja albo do stagnacji, albo do recesji, to ten problem narasta, co widać spektakularnie na przykładzie Fiata. Ale myślę, że on będzie widoczny także szerzej.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook