Jedynie prawda jest ciekawa


„Polska nie radzi sobie z korupcją w służbie zdrowia”

16.04.2014

Rozmowa z Ernestem Bejdą, byłym wiceszefem CBA.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” informuje, że FBI wraz z CBA prowadzą kolejne, po sprawie infoafery, wspólne śledztwo dotyczące korupcji. Tym razem chodzi o działalność koncernów farmaceutycznych. Czy korupcja w Polsce staje się problemem międzynarodowym?

Ernest Bejda: Problem korupcji w służbie zdrowia to nie jest żadna nowość. Zwrócę uwagę, że nawet Komisja Europejska w swoim raporcie dotyczącym korupcji wskazała na ten sektor. Wyróżniono go, wyeksponowano problem korupcji w służbie zdrowia w Polsce. To był jeden z tematów omówionych szczegółowo. Ten problem więc nie jest nowy, a praktyki koncernów farmaceutycznych są znane. Przypomnę, że prokuratura radomska prowadziła śledztwo, dotyczące korumpowania lekarzy, szpitali przez koncerny. Ono dotyczyło wielu aspektów. I również w tym śledztwie przewijała się firma GlaxoSmithKline, ona jest znana śledczym.

Doniesienia medialne zatem pana nie dziwią.

To jest kolejny etap, kolejna odsłona znanego problemu. To pokazuje, że nie radzimy sobie z korupcją w służbie zdrowia w sposób systemowy. Łapówkarstwo w tym obszarze dotyczy wielu różnorodnych praktyk.

Wspólne działania CBA i FBI mogą jakoś uzdrowić sytuację?

Oczywiście dobrze, że rozpoczęło się działanie, które ma formę międzynarodowego śledztwa. Mam nadzieję, że to postawi znów sprawę na agendzie publicznej i zwróci uwagą na to, że mamy tu bardzo dużo do zrobienia. Nie uważam, że to jest przełom, choć jest to krok w dobrą stronę. Na razie jednak mamy szanse pokazać patologie, wskazać obszary, które trzeba uzdrowić. To śledztwo niczego nie uporządkuje. Nie widać na razie systemowego działania rządu.

Śledztwo może wymóc na firmie zmianę praktyk?

Firma wie obecnie, że jest poddawana tego rodzaju procedurze, że jest śledztwo, że jest kontrolowana, również w Polsce. Jednocześnie jednak pojawiło się oświadczenie, mówiące, że firma przestanie finansować wykłady dla lekarzy, które są przykrywką do łamania prawa, ale dopiero w 2016 roku, po konsultacjach ze środowiskiem lekarskim... Dlaczego? Przerwanie tych praktyk powinno mieć miejsce natychmiast. Reakcja koncernu jest słaba. Co więcej, osoba, która ma zarzuty, otrzymała upomnienie za prowadzenie komunikacji niezgodnie z zasadami. To jest przecież żałosne... Koncern śmieje się z tego, co się dzieje. Za dwa lata zaniechają oni praktyk niezgodnych z prawem, a osoba odpowiedzialna otrzymała upomnienie. Widać, że GlaxoSmithKline nic sobie z tego nie robi.

Z czego to może wynikać?

Koncerny farmaceutyczne dysponują tak ogromnymi pieniędzmi, że potrzebna jest szczególnie twarda i konsekwentna polityka i zaangażowanie. Trzeba pokazać tym firmom, że funkcjonują na normalnym rynku, że nie są faworyzowane, że zostaną ukarane, jak będzie za co. Dopiero to odniesie skutek. Potrzebne są kary finansowe oraz inne finansowe sankcje. Na przykład usunięcie leków z listy refundowanych. Tylko takie działania mogą dać skutek, spowodują właściwą reakcje włodarzy koncernów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook