Jedynie prawda jest ciekawa


„Polska nie radzi sobie z korupcją w służbie zdrowia”

16.04.2014

Rozmowa z Ernestem Bejdą, byłym wiceszefem CBA.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” informuje, że FBI wraz z CBA prowadzą kolejne, po sprawie infoafery, wspólne śledztwo dotyczące korupcji. Tym razem chodzi o działalność koncernów farmaceutycznych. Czy korupcja w Polsce staje się problemem międzynarodowym?

Ernest Bejda: Problem korupcji w służbie zdrowia to nie jest żadna nowość. Zwrócę uwagę, że nawet Komisja Europejska w swoim raporcie dotyczącym korupcji wskazała na ten sektor. Wyróżniono go, wyeksponowano problem korupcji w służbie zdrowia w Polsce. To był jeden z tematów omówionych szczegółowo. Ten problem więc nie jest nowy, a praktyki koncernów farmaceutycznych są znane. Przypomnę, że prokuratura radomska prowadziła śledztwo, dotyczące korumpowania lekarzy, szpitali przez koncerny. Ono dotyczyło wielu aspektów. I również w tym śledztwie przewijała się firma GlaxoSmithKline, ona jest znana śledczym.

Doniesienia medialne zatem pana nie dziwią.

To jest kolejny etap, kolejna odsłona znanego problemu. To pokazuje, że nie radzimy sobie z korupcją w służbie zdrowia w sposób systemowy. Łapówkarstwo w tym obszarze dotyczy wielu różnorodnych praktyk.

Wspólne działania CBA i FBI mogą jakoś uzdrowić sytuację?

Oczywiście dobrze, że rozpoczęło się działanie, które ma formę międzynarodowego śledztwa. Mam nadzieję, że to postawi znów sprawę na agendzie publicznej i zwróci uwagą na to, że mamy tu bardzo dużo do zrobienia. Nie uważam, że to jest przełom, choć jest to krok w dobrą stronę. Na razie jednak mamy szanse pokazać patologie, wskazać obszary, które trzeba uzdrowić. To śledztwo niczego nie uporządkuje. Nie widać na razie systemowego działania rządu.

Śledztwo może wymóc na firmie zmianę praktyk?

Firma wie obecnie, że jest poddawana tego rodzaju procedurze, że jest śledztwo, że jest kontrolowana, również w Polsce. Jednocześnie jednak pojawiło się oświadczenie, mówiące, że firma przestanie finansować wykłady dla lekarzy, które są przykrywką do łamania prawa, ale dopiero w 2016 roku, po konsultacjach ze środowiskiem lekarskim... Dlaczego? Przerwanie tych praktyk powinno mieć miejsce natychmiast. Reakcja koncernu jest słaba. Co więcej, osoba, która ma zarzuty, otrzymała upomnienie za prowadzenie komunikacji niezgodnie z zasadami. To jest przecież żałosne... Koncern śmieje się z tego, co się dzieje. Za dwa lata zaniechają oni praktyk niezgodnych z prawem, a osoba odpowiedzialna otrzymała upomnienie. Widać, że GlaxoSmithKline nic sobie z tego nie robi.

Z czego to może wynikać?

Koncerny farmaceutyczne dysponują tak ogromnymi pieniędzmi, że potrzebna jest szczególnie twarda i konsekwentna polityka i zaangażowanie. Trzeba pokazać tym firmom, że funkcjonują na normalnym rynku, że nie są faworyzowane, że zostaną ukarane, jak będzie za co. Dopiero to odniesie skutek. Potrzebne są kary finansowe oraz inne finansowe sankcje. Na przykład usunięcie leków z listy refundowanych. Tylko takie działania mogą dać skutek, spowodują właściwą reakcje włodarzy koncernów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook