Jedynie prawda jest ciekawa


Dzieją się u nas rzeczy, które nie powinny mieć miejsca

22.03.2013

Uroczyste pochówki postaci bardzo źle zasłużonych dla historii Polski jest cechą charakterystyczną III RP. Wywołuje to zamieszanie w świadomości zwłaszcza młodego pokolenia. O uroczystym pogrzebie Floriana Siwickiego, z udziałem batalionu honorowego Wojska Polskiego rozmawiamy z Tadeuszem M. Płużańskim, historykiem i publicystą.

STEFCZYK.INFO: Jakie spustoszenia w świadomości Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia, czynią uroczyste pochówki postaci takich jak Florian Siwicki?

Dzieją się u nas rzeczy, które nie powinny mieć miejsca. Przecież jesteśmy krajem, który ponoć odcina się od PRL-u, zwłaszcza od czasów tego mrocznego PRL-u, czyli od osób takich jak właśnie Siwicki. On nie zapisał się dobrze w historii Polski. Trzeba pamiętać, że w 1968 r. dowodząc Śląskim Okręgiem Wojskowym brał udział w operacji „Dunaj”, czyli w inwazji zbrojnej Czechosłowacji. Siwicki, obok Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka był trzecią główną postacią wojskowej junty. Nawet sąd uznał ich za grupę przestępczą o charakterze zbrojnym.

No i teraz tego przestępcę – członka tego związku przestępczego – chowa się z honorami należnemu bohaterowi.

No i więc teraz taki młody człowiek, który uczy się łączyć fakty, łączy je – na tym samym cmentarzu uroczyści chowają komunistycznego aparatczyka w mundurze, a niedaleko w dołach, na tzw. łączce, leżą nienazwane ofiary reżimu komunistycznego.

To jest konsekwencja i paradoks naszych czasów. Przede wszystkim Siwicki za życia powienien zostać osądzony, a nie został, choć sąd dał znak, mówiąc o związku przestępczym, którego ważnym elementem był Siwicki, jakiego wyroku można się spodziewać. No i teraz ten uroczysty pochówek.

Jest jeden dziwny element tej sprawy. Otóż o śmierci Siwickiego poinformował minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. I zastrzegł, że to nie jest człowiek, któremu należy oddawać honory, sugerując tym, że nie będzie uroczystej asysty na cmentarzu. No a jednak MON urządził tę uroczystość. Wygląda więc na to, że to minister rządzi ministerstwem, ale ktoś inny.

No ale wracając do sprawy Polska nie jest do końca wolnym krajem, skoro honoruje tych, którzy zwalczali wolnościowe dążenia Polaków, a w zasadzie zapomina się o bohaterach, którzy za wolny kraj oddali zdrowie i życie.

 

Wygląda na to, że to jakaś tendencja od kilku lat. Przecież niedawno z honorami, tym razem policyjnymi, pochowano w Olsztynie ostatniego szefa Służby Bezpieczeństwa w tym mieście – Kazimierza Dudkę. Co prawda komendant policji przeprosił za to, ale to wyglądało na celowe działanie na zasadzie – panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek.

Tak, to ten sam problem jak z ministrem Siemoniakiem, jakieś środowiska prowadzą własną politykę historyczną. Obaj – i Siwicki i ten esbek w Olsztynie zostali uroczyście pochowani. Tak więc wszelkie przeprosiny, żale i tak są już po fakcie. To bardzo złe sygnały dla nas Polaków, dla naszej moralności. Mieszanie dobra ze złem nigdy nie kończy się dobrze.


Jednak precedensy odmowy uroczystych pochówków lub nie na tym konkretnym cmentarzu były. Ot np. odmowa pochowania Mieczysława Widaja, byłego stalinowskiego sędziego wojskowego, który ma na sumieniu skazanie na śmierć wielu bohaterów podziemia niepodległościowego i Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie. Miał zostać pochowany na cmentarzu na Służewcu, czyli tam gdzie są masowe groby jego ofiar. Senator Zbigniew Romaszewski bardzo się sprzeciwiał i udało się, Widaj tam nie spoczął.

Tu się muszę trochę pochwalić. Senator Romaszewski w rozmowie przyznał, że zaczął protestować pod wpływem moich tekstów o Widaju. To krwawy stalinowski sędzia wojskowy, renegat, bo był przecież w Armii Krajowej podczas wojny, należał do czołówki sędziów, którzy bardzo chętnie skazywali Polaków na śmierć. 

Pan senator podjął wówczas skuteczne działania. A to byłby naprawdę duży skandal. Wiosną IPN rozpoczyna na Służewcu ekshumacje ofiar m.in. sędziego Widaja, który miał niedaleko od nich spocząć.

Wracając do pochówku Siwickiego można sobie już teraz wyobrazić co się będzie działo wokół pogrzebu towarzysza Jaruzelskiego. Zapewne też spocznie na Powązkach i też przy asyście kompanii honorowej jeszcze większej niż przy pogrzebie Siwickiego.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki 

[FOTO: klubgeneralow.pl]

O uroczystościach pogrzebowych Siwickiego czytaj tutaj.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook