Jedynie prawda jest ciekawa


Polska ma przyjaciół w Senacie

05.06.2013

W Senacie USA powstała parlamentarna grupa do spraw Polski. Jej zadaniem jest umacnianie więzi pomiędzy Ameryką a jej „prawdziwym przyjacielem i sojusznikiem” w Europie.

Na czele grupy (Senat Caucus On Poland) stoi troje senatorów: demokraci Barbara Mikulski z Maryland i Chris Murphy z Connecticut oraz republikanin James Risch z Idaho. Sen. Mikulski oświadczyła, że zadaniem grupy jest „promocja i wzmocnienie trwałej i ujmującej więzi łączącej Polskę i USA”. Pani senator – z dumą zawsze mówiąca o swoich polskich korzeniach – jest prawdziwą instytucją: kobietą-politykiem najdłużej zasiadającym w Kongresie USA (od 1987 r. w Senacie, wcześniej przez dziesięć lat w Izbie Reprezentantów).  "Moje polskie pochodzenie dało mi tożsamość i zestaw poglądów, które uczyniły mnie takim senatorem, jakim jestem: wierzącym w wolność, wierzącym we własny naród oraz wiarę, że musimy używać prawdy w konfrontacji z siłą" – powiedziała senator ze stanu Maryland.

Jej kolega partyjny, sen. Mike Murphy podkreślił, że „ciężko pracujący Amerykanie polskiego pochodzenia” wnieśli bardzo wiele do dobrobytu jego rodzinnego Connecticut jako „właściciele small biznesu czy aktywni członkowie lokalnej społeczności. "Kiedy ludzie myślą o moim nazwisku – Murphy, wydaje się im, że jestem Irlandczykiem ale tak naprawdę to mam więcej polskiej niż irlandzkiej" – mówił sen. Murphy. Teraz wraz z kolegami i koleżankami chce pracować nad pomysłem zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli RP oraz innymi sprawami ważnymi dla „Amerykanów polskiego pochodzenia”. Także republikański senator z Idaho miał wiele ciepłych słów pod adresem Polaków, przypominając że „ponad dwadzieścia lat temu przyczynili się do upadku Żelaznej Kurtyny”. "Ameryka nie ma w Europie lepszego przyjaciela i partnera niż Polska. Jestem dumny z bycia członkiem grupy parlamentarnej, która jest jednym ze sposobów na potwierdzenie solidarności istniejącej pomiędzy obydwu krajami" – oświadczył sen. Risch.

W ceremonii wziął udział przebywający w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji dał do zrozumienia, że powołanie grupy może wesprzeć nasze starania o zniesienie wiz do USA (odpowiedni zapisy znajduje się w rozpatrywanym przez Senat projekcie całościowej reformy prawa imigracyjnego) a samo powołanie grupy to dowód, że "parlamentarzyści amerykańscy w jej utworzeniu widzą dla siebie polityczny atut". - To kolejny dowód, że Polska jest postrzegana jako kraj, któremu dziś się nie pomaga, ale który jest źródłem rozwiązań i źródeł siły i sukcesów - powiedział Sikorski.

W spotkaniu wzięli m.in. udział wpływowi senatorowie Dick Durbin z Illinois (gdzie leży Chicago) oraz Richard Shelby z Alabamy. Można się spodziewać, że w prace włączą się parlamentarzyści ze stanów, gdzie Polacy stanowią duży odsetek mieszkańców: Nowy Jork, New Jersey, Illinois czy Ohio.

Paweł Burdzy z Chicago

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook