Jedynie prawda jest ciekawa

Polska – kolonia medialna Niemiec

06.09.2014

Czy można podbić jakiś kraj bez przelania nawet jednej kropli krwi? Można. Wystarczy, że kraj podbijający ma dużo pieniędzy, a kraj podbijany słabe, sprzedajne elity.

Od wielu lat trwa w Polsce niczym nie hamowana ekspansja medialna Niemców. Ich koncerny zdominowały nasz rynek medialny, począwszy od internetu kończąc na prasie lokalnej.

W tym drugim aspekcie doszło właśnie do przełomu. W ręce Grupy Wydawniczej Polska Presse, czyli niemieckiego Verlagsgruppe Passau dostała się wczoraj kolejna transza mediów lokalnych. Koncern ten ma więc niemal sto procent mediów lokalnych, gdyż bez pięciu tytułów. I wszystko stało się to bez słowa sprzeciwu władz polskich i urzędu antymonopolowego, czyli Urządu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Jak to możliwe, że w ręce państwa, o którym kilka lat temu nawet Radosław Sikorski w poufnej rozmowie z dyplomatą amerykańskim powiedział, że to „koń trojański Rosji”,  przechodzą tak ważne narzędzia wpływu na opinię publiczną?

Tu będzie konieczne śledztwo. Posiadanie mediów to nie byle jaka sprawa. To dlatego na Zachodzie są one chronione przed nadmiernym wpływem obcego kapitału. Zwłaszcza w... Niemczech. Tam gazeta nie może może trafić w obce ręce, bo zabrania tego prawo. Niemcy wiedzą, że na terenie Niemiec może panować jedynie niemiecki porządek i niemieckie poglądy.

Aby zrozumieć grozę sytuacji w Polsce trzeba sobie uświadomić, że niemieccy właściciele mediów nie widzą niczego złego we wspieraniu racji stanu państwa niemieckiego. Robią tak u siebie, więc z pewnością będą to robić w krajach medialnie skolonizowanych.

Polski czytelnik na pewno się nie zorientuje, że jego świadomość przekierowywana jest na tory obce jego własnemu państwu. No bo jak ma się zorientować? Kupuje „polską gazetę”, w której piszą po polsku. I właśnie tu kryje się groza sytuacji -  nie wiedząc kiedy Polacy zaczną traktować sączoną im obcą rację stanu jako polską.

Do tego dochodzi aspekt ekonomiczny. W obcych rękach znajdzie się potężny kawał tortu reklamowego. Nie powinniśmy być zdziwieni, jeśli niemieckie firmy będą miały upusty w kosztach reklamy. Będzie to widoczne zwłaszcza na terenach, który po wojnie dostały się Polsce.

Sytuacja Polski zaczyna przypominać sytuację wisielca, na którego szyi zaciska się pętla. Na dodatek nie ma już chyba drobrego wyjścia z sytuacji, gdyż nie można zmusić Niemców do odsprzedania wykupionych przez nich mediów. 

Sławomir Sieradzki

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook